Puan Ver
0
Puan Ver

Kelebek etkisi gibi bir şey varken hür iradeden bahsedebilir miyiz?

Mesela krtasiyeden kalem almaya gittiğimde kalemin rengini seçecek olduğum zaman bana en güzel gelen renk olan siyahı seçiyorum. Ama bu siyahı seçmemde abimin benim üzerimde etkisi var. Ya da en sevdiğim yemekte annemin yemek yapma kabiliyeti varken seçimlerimde özür olmadığımı düşünüyorum.

5
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
5 Cevap
Kelebek etkisi yanlış bir tanım olmuş gibi geldi bana. Çünkü kelebek etkisinden çok sorunuz neden-sonuç zincirini kastediyor. Ben bunu daha detaylı sorduğumu varsayıyorum. Moderatör kontrolünden geçsin , umarım orada da tartışırız bunu.
Favorilerime Ekle
0
Puan Ver
0
Puan Ver

Aslına bakarsanız özgür irade din felsefesinin temel dayanaklarından biridir. Bizdeki "fıtrat" kelimesinin temelini oluşturur.

Ayrıca özgür iradenin kabulü üstün ırk, üstün insan gibi olguları besler ve faşizme kapı açar.

Favorilerime Ekle
0
Puan Ver
0
Puan Ver

Hür irade, az miktarda vardır. Şöyle diyeyim: doğduk ve doğduğumuz coğrafya ve içinde bulunduğumuz aile ya da ekonomik durum bize olasılıklar sunar. Bu olasılıkların doğuracağı sonuçları öngörüp seçim yapma iradesi bizdedir ama o olasılıkların dışında olasılıklar çıkmaz karşımıza. Universite tercihi yapacakbir öğrenci, kendisine sunulan okullar dışında bir okula gidemez(yüzde 99'u). İşte bu olasılıkların kaynağı biz olmadığımız için hür iradeden bahsedemeyiz. 

Favorilerime Ekle
0
Puan Ver
0
Puan Ver

Kelebek etkisi bu kavram için doğru bir ifade olmaz. Ancak insan kararlarını etkileyen çevresel, genetik ve ailesel nedenlerin olduğu aşikar. Bana sorarsanız benliği oluşturan etmenlerin(id,ego,süperego) hiçbiri özde bizim seçimimize bağlı olmadığı için özgür olmadığımızı düşünüyorum. Farklı bir şekilde benliği oluşturan etmenler bize ait olmasa da sonucunda bütün olarak ben oluştuğum için bu benliği kendine ait hissedebilirsin. 

Favorilerime Ekle
0
Aslında hür irade diye birşey yoktur. Alınan kararların aslında siz daha almadan gerçekleşmeye başladığı biliniyor. Örneğin kolunu kaldırmak istediğinde sen daha bunu istemeden zaten o emir uygulanmaya başlıyor ve sen bu kararı kendin aldığını ve iradenin sem de olduğunu sanıyorsun diye biliyorum 
Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
İlgili Yazılarımız
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bazı insanlar, özellikle de erkekler, bilimin kadınlar için iyi bir kariyer tercihi olmadığını söylediler. Bu, beni başarılı olmak konusunda daha da azimli kıldı.”
Francoise Barre
Geri Bildirim Gönder