Puan Ver
5
Puan Ver

Işığın kütlesi yoktur. Ama e=mc^2 ye göre enerjisi de yoktur o zaman ama var. Bu nasıl açıklanır?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

O formülün doğrusu E^2=m^2c^4+p^2c^2. Buradaki p de momentum. Yani bir cismin enerjisinin olması için kütlesi ya da momentumundan birinin sıfırdan farklı olması yetiyor. Başka bir bakış açısıyla da enerjisi olan bir cismin hem kütlesi hem momentumu sıfır olamaz. Fotonun kütlesi sıfır olduğu için momentumu sıfır olamıyor.

Momentum düşük hızlardaki cisimler için kütle çarpı hıza eşittir, fakat ışık hızına yaklaştıkça bu formül bozulur. Bu sebeple ışığın momentumunun sıfırdan farklı olup kütlesinin sıfır olmasında bir sıkıntı yok.

Favorilerime Ekle
8

Kaynaklar

  1. Vikipedi Enerji ve kütle arasındaki ilişkinin detayları burada var
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Elektron, bir teoriden ibarettir. Ancak doğanın nasıl çalıştığını anlamamızı o kadar kolaylaştırır ki, gerçek olduğunu bile söyleyebiliriz!”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder