Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
4
İnsanın kişilik gelişiminde sanat mı daha işlevseldir,bilim mi?
Dünyaya bakış açımızı filmler,müzikler,edebiyat mı daha çok etkiliyor yoksa bilimsel gerçekler, öğrenme ve sorgulama odaklı bir eğitim mi?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Ali Zengin
Ali Zengin Skeptik

Elbette ikisi de işlevsel. Fakat soruda "hangisi daha işlevsel" denildiği için birini seçmek zorundayım. Ve bu soru (bana göre) çevreye bağlı. Çevreden kastım kişinin yaşadığı olaylar, deneyimler. Bu nedenle bu sorunun objektif bir cevabının olmadığını düşünüyorum. Bunu belirterek cevap vermeye çalışayım.

Benim için bilimsel gerçeklerin/bilgilerin etkisi (veya işlevselliği) daha fazla. Şu an bilgi sahibi olmadığım konular çok fazla ama önceden çok çok daha fazlaydı. Yani şu an 10 üzerinden 1 biliyorsam önceden bu 10 üzerinden -5'ti. O zamanlar bilmemekle kalmıyordum birde üstüne yanlış bilgiyle doluydum. Bundan dolayı eksilerdeydim.

Daha sonraları yavaş yavaş öğrenmeye, araştırmaya, sorgulamaya geçtim. Ve o eski "Ben"e göre o kadar fazla şey öğrendim ki bu bende bir "şok" etkisi yarattı. Çünkü ne kadar yanlış bilgi öğrendiğimi görünce (sürekli mavi hapı seçtiğimi fark edince) çok sinirlendim, çok üzüldüm.

Bu Reklamı Kapat

Bunun bir günde olmadığını eklemek istiyorum çünkü insan âdeta eski bildiklerine (halihazırda öğrendiği bilgilere) sürekli torpil geçmeye programlanmış. Bende de doğal olarak bu vardı, yani bu bir süreç sonunda gerçekleşti.

Bu durum kişiliğimi, düşünce şeklimi çok fazla etkiledi. Şu an bilgilere karşı (istisnasız her bilgiye) çok şüpheci bakıyorum. Her bilgiye hemen inanmıyorum veya her denilene. Hatta bazı durumlarda doğruluğundan neredeyse %100 emin olduğum bir bilgide bile kendime engel olamıyorum (bu bazen beni korkutuyor açıkçası). Üstünde tekrar duruyorum. Çünkü bu elimde değil ben bunu kandırılarak yaşadım, deneyimledim.

Bu yüzden sorunun cevabının kişinin yaşadığı deneyime bağlı olduğunu düşünüyorum. Mesela bir anlığına tam tersini düşünelim: Doğumumdan beri bana gerçek bilgiler veriliyor olunsun. Daima bilimsel bilgilerle, şüpheci bakış açısıyla büyütülseydim ne olurdu? İleride öğreneceğim yeni bir bilimsel bilginin benim kişiliğime etkisi bu denli fazla olur muydu? Diğer örnekteki gibi bir aydınlanma yaşar mıydım? Sanmıyorum. Öğrendiğim yeni bilgiler sadece beni geliştirirdi. Benim kişiliğime yine etki ederdi fakat diğer örnekteki kadar değil, bu kadar çok değil.

Bu Reklamı Kapat

Aynı şekilde bilimsel bilgiyle, gerçeklerle, sorgulamanın pekiştirildiği bir eğitim modeliyle büyütülen bir kişinin ileride sanat, film, müzik gibi daha çok soyut konuların yoğun işlenildiği konular hakkında bilgilenmesi -yeni şeyler- öğrenmesi sanıyorum ki bu kişinin düşünce şekline daha fazla etki ederdi. Bence benim yaşadığıma benzer bir AHA! etkisi yaşardı.

Dediğim gibi benim için bilimsel bilgiler etkili oldu fakat başkası için bambaşka şeyler etkili olabilir.

110 görüntülenme
2
  • Raporla
Cevap
İlkin Qurbanov
İlkin Qurbanov Amatör olarak psikoloji ve sosyolojiyle ilgileniyorum.

Aslında ikiside. Burdaki konu kişinin kişiliğini hangi açıdan geliştirmek istemesiyle alakalıdır. Sorunuza biraz daha farklı bir bakıç açısıyla cevap vereceğim. Kişilik gelişimi aslında popüler kültürün lanse ettiğinin aksine tekil bir durum değildir.

Kişilik gelişimi S.Freuda ve Eriksona göre:

Kişilik gelişimi, bireyin sosyal ve fiziksel çevresi içinde tutarlı olarak gösterdiği kişilik özelliklerinin oluşumudur. Bu kuram bireyin bilişsel etkinlikleriyle ilişkili olup, insan davranışlarının bilinçten öte, bilinç altı ile ilişkili olduğunu vurgular.

Bu Reklamı Kapat

Hepimizin bildiği üzere İQ (Bilişsel Zeka) EQ (Duygusal Zeka) mevcuttur. Bunların her ikisininde gelişimini kişilik gelişimine dahil etmek mümkündür. Asıl soru insanın hangi alanda kendini geliştirmeyi daha çok istemesidir. Her ikisinide kişilik gelişimine dahil etmek mümkündür. Aralarında herhangi bir kısas yapılması doğru bir kısas değil, sosyal normlara göre yapılmış bir kısas olacaktır ve kültürden kültüre değişkenlik gösterecektir.

154 görüntülenme

Kaynaklar

  1. https://acikders.ankara.edu.tr. Kişilik Gelişimi S.freud E.erikson. (19 December 2021). Alındığı Tarih: 19 December 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et