Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Metehan Ertuğrul
Üye
10

İnsan tarafından uygulanan yapay seçilim yine tam olarak evrim olarak isimlendiriliyor mu?

Süs köpeklerinin vahşi doğada bulunmayıp hepi topu bir kaç yüz yılda türlerin melezlenmeleriyle oluşan türler olması veya aryan ırk gibi yalnızca bir kaç nesilde gerçekleştirilebilecek olan türleşmeler bildiğimiz anlamda evrim mi?Doğada oldukça yavaş işleyen evrim,insan elinde hızlanıyor mu?
972 görüntülenme
İnsan tarafından uygulanan yapay seçilim yine tam olarak evrim olarak isimlendiriliyor mu?
İnsan tarafından uygulanan yapay seçilim yine tam olarak evrim olarak isimlendiriliyor mu?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap

"Tam olarak evrim", "yarım olarak evrim" veya "çeyrek evrim" gibi bir şey yok ("yarım kütleçekimi" veya "katlı oranlar yasasının çeyreği" gibi şeyler olmaması gibi).

Evrim, popülasyon içi tür ve özellik dağılımlarının nesiller içinde değişmesi demek. Eğer:

 • popülasyon varsa,
 • özellikleri/genleri varsa (ve bir dağılım gösteriyorsa) ve
 • bu dağılım nesiller içinde değişiyorsa,

evrim yasası (%100 olarak) işliyor demektir.

Tüm Reklamları Kapat

Genelde insanlar evrimin yaşanması için yeni bir türün ortaya çıkması gerektiğine yönelik tamamen hatalı bir inanca/anlayışa sahipler (bu, kütleçekiminin işlemesi için cisimlerin birbirine temas edene kadar beklemesi gerektiğini düşünmek kadar hatalı). Türleşme, evrimin kısmen daha uzun vadeli sonuçlarından biri olsa bile, bırakın birkaç yüz yılı, kimi zaman tek 1 nesilde (veya birkaç nesilde bile) yaşanabilir. Veya köpeklerin örneğinde olduğu gibi, yüzlerce yıl boyunca köklü değişimler olmasına rağmen, yapay seçilimin doğası gereği yeterince fazla miktarda özellik değişmediği için elde ettiğiniz canlılar (bu durumda köpekler, yani Canis lupus domesticus), atasından (bu durumda Canis lupus) farklı bir tür olarak kabul edilmeyebilir. Ama önemli olan, türleşmenin evrim için bir öncül değil, bir ardıl olduğunu anlamaktır.

Neyin, hangi durumda evrim olduğuyla ilgili olarak şu yazı da ilginizi çekebilir.

344 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
24
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close