Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Kral Janus
Üye
1

Gezegenler güneşin etrafında neden belli bir yönde dönüyor?

Gezegenlerin arasında birbirinden farklı elips yörüngede dönen gezegenler yok diye biliyorum.
525 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Cevap
Yunus Demir
Yunus Demir
3,467 UP
Elektrik&Elektronik Mühendisi

Tamamen açısal momentumun korunumu yasalarından dolayı. Bu evrende var olduysanız bu yasalara uymak zorundasınız :) Güneş sistemimizden örnek verirsek, ilk başta her şey gaz ve toz bulutu idi ve bu gaz ve toz bulutu birleştikçe her birleşen toz ve gaz tanesi açısal momentumuna bağlı olarak birleştiklerinde de bir yöne doğru dönmeye başladı. Güneş sistemimiz için bu saat yönünün tersinedir ama saat yönünde de olabilirdi. Yani gezegenler yörüngesel ve eksenler hareketlerini aynı yönde yaparlar çünkü onları oluşturan gaz ve toz bulutunun yönü aynı yöndü.

Eksen konusunda sadece 2 tane gezegen diğerlerine göre aynı dönmez. Bunlardan biri Venüs, diğeri de Uranüs'tür. Venüs diğer gezegenlerin tersi yönünde kendi ekseni etrafında döner, Uranüs ise 90 derece eksen eğikli ile sanki yörüngesinde yuvarlanıyor gibi hareket eder. Bunun sebebi de açısal momentumdur. Venüs'e ve Uranüs'e çarpan gök cisimleri ya da yeterli açısal momentuma sahip tek bir gökcismi Venüs ve Uranüs'e çarpmıştır. Bundan dolayı Venüs 180 derece, Uranüs 90 derece eksen eğikliğine sahiptir. Yani öyle ya da böyle korunum yasaları işini yapar:))[1]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Nurdan Demirci Sankır. Dönme Hareketinin Dinamiği. Alındığı Tarih: 24 Mayıs 2023. Alındığı Yer: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi | Arşiv Bağlantısı
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Ertuğrul Genç
Ertuğrul Genç
220K UP
Astronomi meraklısı

Gezegenler güneşin etrafında neden belli bir yönde dönüyor diye soruyorsun. Bu sorunun cevabı yerçekimi ile ilgilidir. Güneş, güneş sistemindeki en büyük ve en ağır cisimdir. Bu nedenle, güneş sistemindeki diğer tüm cisimleri kendi çekim kuvveti ile kendine doğru çeker. Ancak gezegenler de kendi hızlarına sahiptirler. Bu hız sayesinde, gezegenler güneşe düşmek yerine, onun etrafında eliptik yörüngelerde dönerler. Gezegenlerin yörüngeleri, güneş sisteminin oluşumundan kalma bir harekettir. Güneş sistemi, yaklaşık 4.6 milyar yıl önce büyük bir gaz ve toz bulutunun çökmesiyle başladı. Bu bulut, merkezdeki güneşi oluşturmak için sıkışırken, dışarıda da gezegenleri oluşturacak maddeler dönmeye başladı. Bu dönme hareketi, gezegenlerin aynı yönde dönmesine neden oldu. Gezegenlerin arasında birbirinden farklı elips yörüngede dönen gezegenler yok diye biliyorsan yanılıyorsun. Aslında, tüm gezegenler elips yörüngede dönerler. Ancak bazı gezegenlerin yörüngeleri daha az elips şeklindedir. Örneğin, Dünya’nın yörüngesi neredeyse dairesel gibidir. Ama Merkür’ün yörüngesi daha çok elips şeklindedir. Umarım bu cevap sorunuza yardımcı olmuştur.

Kaynaklar

 1. SVadmin. Güneş Sistemindeki Gezegenler Neden Güneşin Etrafında Dönüyor?. (3 Mart 2023). Alındığı Tarih: 28 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Blog espacial | Arşiv Bağlantısı
 2. SVadmin. Gezegenler Neden Döner?. (26 Ocak 2023). Alındığı Tarih: 28 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Blog espacial | Arşiv Bağlantısı
 3. SVadmin. Gezegenler Güneş Etrafında Nasıl Döner?. (3 Mart 2023). Alındığı Tarih: 28 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Blog espacial | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Bazen Kalbinize Bıçak Saplanmış Gibi Bir Ağrı Hissediyor musunuz?
Bazen Kalbinize Bıçak Saplanmış Gibi Bir Ağrı Hissediyor musunuz?
Bir Diyetin Zırva Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?
Bir Diyetin Zırva Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?
Yazın Cereyanda (Soğuk Hava Akıntısında) Kalmak Sizi Hasta Eder mi?
Yazın Cereyanda (Soğuk Hava Akıntısında) Kalmak Sizi Hasta Eder mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close