Sorulara Dön
3
Felsefe

Felsefi tutum kazanmak ve felsefi düşünceyi geliştirmek için okunması gereken başlıca kitaplar nelerdir?

2
186 görüntülenme
Teşekkür (3)
Hatırla (3)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhaba.Her ne kadar alanım felsefe olmasa da bu soruya yanıt verebilecek muktesebatı kendimde görüyorum.

Öncelikle yaşınızı bilmiyorum ancak felsefi anlamda ana akım felsefecilerin kimler olduğunu,ana akımların ne olduğunu,felsefi düşünmenin ne olduğunu anlamak açısından bir perspektif kazanma adına ilk etapta Sofie'nin Dünyası adlı kitap elzemdir.

Daha sonra Prof.Dr.Ahmet Arslan'ın Felsefeye Giriş adlı kitabını önemle tavsiye ediyorum.Bu kitapta ise temel feslefi kavramlar basitçe ve yerine göre üst düzey olarak anlatıyor.Felsefenin özünü kavramaya başlıyorsunuz bu kitap ile.

Bu iki kitaptan sonra artık felsefe hakkında genel temayı,amacını öğrendikten sonra ne bulursanız okuyun!

Kant'ın Eleştirilerini,Sokratesin savunmasını,Platon'un "Devlet" ini,Roussau'nun Cambridge Unıversıty Press'ten çıkan, ülkemizde İşbankası yayınlarından çıkan Rousseau kitabını,Rousseau'nun Toplum Sözleşmesini,Moliere,Emil Cioran,Thomas More'un Ütopyasını,bu anlamda George Orwell'in kitapları,John Steınbeck,Nietzsche,Dostoyevski'nin de romancılığının yanında felsefeciliğinin de olduğunu unutmamak gerek tabii.Viktor Emil frankl'ın" İnsanın anlam arayışı" da hoştur.Karl Popper,Marx'ın "Komünist manifestosu".Yukarıda Emil Cioran dedim.Ciron'a ek olarak Schopenhauer'i de eklyeyeim ve bir not düşeyim.Bu iki feslefeci,filozof, insanı yaşamdan bıktıracak derecede olumsuz tutumlara sahipler.İkisi de hemen hemen ana felsefe olarak "Istırabın mutluluğa erişilmesinde tek yön olarak görürler".Diyalektik tutum herhalde en verimsiz burada kullanılabilirdi.Diyalektik demişken Hegel'i de okumayı unutmayalım.(Tabii burada okuyun diyorum sadece kitaplara boğulmak zorunda değilsiniz yerli yabancı görsel,işitsel ibadullah kaynak mevcut.) Ve son olarak tabii ki Spinoza ve éthica'sı enfes olacaktır.Tavsiyem ilk başlarda size tavsiye edilen (bende ters etki yarattığı için söylüyorum) "Abii J.Paul Sartre'da çook iyi mutlaka okumalısın" gibi kulaktan dolma cümlelere çok ititbar etmemeniz.Sartre bana göre belki de dünyadaki en muktesebatı ve enetelektüel birkimi engin filozofu ancak dili ve kendini,felsefesini ifade etmesi çok ama çok ağır.Yukarıda yazdığım felsefecileri biraz biraz okuduktan sonra tabii ki Sartre okuyabilirsiniz,okumalısınız da!

Not:Tüm bunları felsefeye yeni başlamak isteyenler için naçizane görüşlerim.Bunlar doğrudur demiyorum,hele bu konuda :) Sevgiler

290 görüntülenme
3
Teşekkür (5)
Paylaş
3

Eğer ki, felsefeye yeni başlıyorsanız felsefe hakkında genel bir fikir edine bilmek için "Felsefeye giriş" kitaplarıyla başlayın. (Mesela Ahmet Arslanın kitapları bu konuda işinize yarayacaktır). Fakat eğer buna gerek olmadığını düşünüyorsanız yapmanız gereken tek şey çeşitli felsefi akımlar hakkında ola bildiyince fazla bilgi toplayıp bir-birileriyle kıyaslayıp size en yatkın olanını(mantığınıza) seçmek. ve üzerinde araştırmalar yapıp sizi gerçekden "gerçeye" yaklaştırıp yaklaştırmadığına bakmak. (Not: Felsefi akımları öğrenirken modern dünyada nasıl eleştiri aldıkları, işe yarayıp-yaramadıkları hakkında mutlaka araştırmalar yapın!)

0
Teşekkür (2)
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın