Sorulara Dön
0
Evrim & Abiyogenez

Evrimsel süreçte hastalıkların bireylerin hayatta kalmasına dezavantaja neden olmasına rağmen popülasyon içerisinde yok olmamıştır?

Çeşitli kronik hastalıklar vb.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Herhangi bir hastalığı(kalıtsal olması koşuluyla) ele alalım. O hastalık sende kronikse iki şeye bakılır:

1- Eğer o hastalık senin besin bulabilmeni engelliyorsa ya da daha kolay av olmanı sağlıyorsa yani kısacası hayatta kalabilme ihtimalini ciddi derecede azaltıyorsa zaten erginlik dönemine kadar büyük ihtimalle ölüceksin. Bu da o hastalığı(kalıtsal olduğunu varsaymıştık) bir sonraki nesle geçmesini engeller. Bu da hastalığın popülasyon içindeki yüzdesi büyük ölçüde azalmasını sağlıyor.

2- Eğer haslalık seni cinsel seçilimden elettiriyorsa yani üreme sistemini engelleyebilir, sperm/yumurta oluşumunu engelleyebilir, oluşturulan sperm/yumurta kaliteli olmayabilir (zigot oluşmaması ya da oluşan zigotun yaşayamaması gibi) ya da dişilerin/erkeklerin seninle çiftleşmek istemeyeceği bir şekilde etkileyebilir(mesela bir dişi erkeğini seçerken dikkat ettiği kriterlerden biri ya da birkaçı sende yoksa o dişi seni seçmez) eğer hastalık bunlardan birini yapıyorsa çiftleşemeyeceksin dolayısıyla o hastalık bir sonraki nesle geçmesi engellenmiş olacak. Bu da aynı şekilde popülasyondaki yüzdesini azaltacak hastalığın.

Bu söylediklerim ilkel homo sapiensler için geçerli. Yani avcı toplayıcılar için.(Belki tarım devriminin ilk zamanlarında da geçerli olabilir)

Günümüzde bunun gibi şeylerin artık pek geçerliliği yok. Çünkü günümüzdeki tıp birçok hastalığı tedavi edebilecek kadar gelişmiş. Tedavi edemese bile hastalığın etkilerini azaltacak tedavi yöntemleri gelişmiş. Yani kimse sen hemofili hastasısın diye eş bulamama gibi bir problemin olmaz ya da hemofili hastasının diye besin bulamama gibi bir problemin olmaz. Fakat avcı toplayıcı döneminde yaşasaydın hemofili hastalığı çok büyük bir sorun olurdu. Diğer canlılardan aldığın herhangi bir darbede kanın pıhtılaşmıyorsa ölürsün. Bu da üreme şansını çok düşürür.

Eğer hastalık kalıtsal değilse ya çevresel etmenlerden dolayı hasta olursun ya da bir mutasyon sonucu hasta olursun. Evrimin burda yapabileceği pek bir şey yok. Sende olan hastalık çocuğunda olmayacağı için çok büyük bir problem teşkil etmiyor.

Ama benim denk geldiğim, benim gördüğüm kadarıyla genelde kalıtsal hastalıklar kronik oluyor.

114 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın