Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
0

Evrim'e karşı duruş her zaman din temelli mi oldu? Sosyoloji, felsefe, din harici ideoloji, ekonomi vs. Temelli bir karşı çıkma hiç gerçekleşti mi?

Merhaba. Çok kuvvetli şekilde iddia edemesem de gördüğüm kadarıyla hem ülkemizde, hem de dünyada evrime karşı olanların hemen hepsi din temmeli olarak bu karşı çıkışı sürdürüyor. Merak ettiğim konu ise şimdiye kadar hiç başka topluluklardan (hatta bilim dünyasından) sistematik bir karşı çıkma durumu oldu mu?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Evrime karşı olmanın iki nedeni olabilir. İnancına uymuyordur veya anlamamışsındır. İnancına (dinine) uymadığı için evrimi kabul edemeyenleri sıklıkla görüyoruz. Anlamadığı için için reddedenlere bir örnek olarak filozof Karl Popper örnek verilebilir. Popper, erken yaşlarında konu hakkındaki bilgi eksikliğinden dolayı hatalı felsefi çıkarımlarda bulunup evrimi reddetmiştir (Evrimin totoloji olduğunu düşünmesi gibi) ama Popper'ın evrimi ömrü boyunca reddettiğini düşünmek doğru değildir. Popper, 1978 öncesi yazdığı yazılarında evrimi anlamadığı için reddetmiş, sonradan yaptığı incelemeler ışığındaysa görüşlerini değiştirmiş bir filozoftur.

Kaynakta detaylı bilgi var. Erken yaşlarındaki hatalı çıkarımlarını, bunların hatasının ne olduğunu ne hatasını anladığında yani evrimi anladığında fikirlerinin nasıl değiştiğini kaynaktaki içerikten okuyabilirsiniz.

113 görüntülenme
1
Teşekkür (3)
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Karl Popper Ve Evrim Karşıtlığı: Evrim Bilimsel Olmayan Bir Totoloji Midir?. (11 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 11 Ekim 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

Merhaba!

Dediğiniz gibi Evrim karşıtlığının bu kadar yaygın olması aslında din temellidir. Birçok yaratılışçı oluşum bu şekilde özellikle dindar insanları bilgi kirliğine, inanç temelli olarak provoke ederek, tamamen bilimden uzak bir şekilde insanlara bilimi taraflı olarak anlatır. Örneğin ülkemizdeki bazı kişilerin yazdığı, hiçbir bilimsel temeli olmayan, çarpıtmalarla dolu bir kitap, Dünya çapında ücretsiz olarak dağıtıldı. Tabii sorduğunuz oluşumlar da vardı. Özellikle akıllı tasarımcılar ilk başta gelebilecek olan isimlerden. J. Wells, Michael Behe ve Stephen Meyer bu akımın önde gelen isimlerinden. Aslında sunulan argümanlara bakarsanız neredeyse yaratılışçıların argümanıyla aynı. Mesela saat analojisi, indirgenemez komplekslik vs. Çok nüans argümanlar aslında,belirgin bir farkı yok gibi. Ama özellikle Türkiye'deki yaratılışçılar için bu pek önemli değil, yeter ki Evrim karşıtı olsunlar. Sosyoloji, felsefe gibi alanlar için pek bilmiyorum,fakat pek propaganda yapılmıyor artık bu alanlarda. Özellikle 2004-2009 yılları arasını yaratılışçıların altın çağı olarak ilan edebiliriz. Zaten ekonomik anlamda da verdiğim ücretsiz kitap dağıtma örneği yeterli olacaktır. Tamamen ideolojik bir propagandadan ibaret ve Türkiyedeki yaratılışçıların verdiği kaynakların kökeni çoğunlukla Amerika'daki evangelistlere dayanıyor.

Fakat şu aralar artık sosyal medya, propaganda aracı olarak daha fazla kullanılıyor. Sandığımızdan çok daha fazla Evrim karşıtı sayfa, hatta site bile olabilir. Site demişken sitelerden de bir aralar bayağı Antidarwinist propagandalar yapıyorlardı. Mesela ismi lazım olmayan bir sitede bir metnin altına imza atıyorsunuz ve o imza atan bilim insanlarının listesini gösteriyorlar vb. Metin de aslında tam olarak evrimi reddetme üzerine değil, sadece daha fazla araştırılması gerekiyormuş güya:) Kısacası böyle siteler açmanız artık kolaylaştı.

Sadede gelirsek yukarıda bahsettiklerimin çoğu ideolojik,dini ve hatta ekonomik yönlerden yapılan çok yönlü Evrim karşıtı propaganda var. Dolayısıyla şu çağda daha fazla araştırma yapmamız, her duyduğumuz, gördüğümüz bilgiyi kulaktan duyma kabul etmememiz gerekiyor.

0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir şeyin adını bilmekle, o şeyi bilmek arasında devasa bir fark vardır. Bunun farkına erken varmak gerekir.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku