Puan Ver
2
Puan Ver

Evrim sürecinde 2. Kromozomun kaynaşma örneği başka türlerde var mıdır? Bu kaynaşma bizim nörolojik anlamda daha karmaşık olmamızın sebebi midir?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Elbette, bunu laboratuvar şartlarında gözlemek de mümkün. Örneğin 2013 yılında yapılan bir çalışmada, maya mantarlarında da kromozomların telomerler tarafından birbirine kaynaştığı görüldü. Araştırmayı kaynaklara bırakıyorum.

Ayrıca hayvanlar aleminde de Muntiacus muntjak türü geyiklerin evriminde benzer bir kromozomal kaynaşma olayı mevcut.

Dahası, sadece 2. kromozomumuz değil; 13, 14, 15, 21 ve 22 numaralı kromozomlarımız da bu tür bir kaynaşmaya çok açık kromozomlar. Bunların evrimsel tarihinde kaynaşma olaylarını görmüyoruz ancak günümüzde her 1000 bebekten 1 tanesi bu kromozomlar arasında görülen bir kromozomal kaynaşma ile doğuyor. Bu bebeklerin büyük bir kısmında hiçbir semptom veya hastalık gözükmüyor (belli durumlarda üreme şansı düşüyor olsa da). Bu konuyla ilgili yazımızı da ekte bırakıyorum.

Hayır, spesifik olarak bu kaynaşmanın zekamız üzerinde bilinen hiçbir etkisi yok. Zekamızın evriminin tamamen ayrı, çoğunlukla çevreyle ilişkili nedenleri var. O konudaki yazımızı da ekte gönderiyorum.

Favorilerime Ekle
4

Kaynaklar

  1. Nucleic Acids Research
  2. Evrim Ağacı 48 kromozomdan 46 kromozoma inme ile ilgili makalemiz.
  3. Evrim Ağacı İnsan zekasının evrimiyle ilgili makalemiz.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir insanın fikirleri dağınıksa, daha fazla fikir sahibi oldukça, daha karışık bir kafası olacaktır.”
Herbert Spencer
Geri Bildirim Gönder