Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Tolga 13
Tolga 13
7K UP
Üye
4

Evrim sadece insanlar için mi geçerlidir?

Evrim bitkiler meyveler ve sebzeler içinde geçerli midir?
362 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Utku Derin
Okur

Bu, evrime neden "fact" yani gerçek denildiğine yönelik çok güzel bir soru.

Doğadaki gerçekler, sadece insanlara etki etmez. Her ne kadar biz kendimizi her şeyin merkezinde gibi görüp olaylara sadece insan merkezci baksak da tıpkı, evrenin merkezinde olmadığımız gerçeği gibi evrimin merkezinde olmadığımız gerçeğini de anlamalı ve kabul etmeliyiz. İnsanlar, evrim için "varsayılan durum" değil, biz sadece bu evrim ağacının sıradan bir dalıyız. Evrimin tanımına baktığınızda çoğu şey anlaşılabilir.

Evrimin tanımını bir düşünün. Popülasyondaki kalıtsal özelliklerin nesiller geçtikçe değişmesi. Tanıma bakarsanız insanı içeren hiçbir özel durum olmadığını görebilirsiniz. Tıpkı kütle çekimi gibi. Çünkü, "Evrim “bir yere gitmez”; sadece kalıtımsal özelliklerde zamanla görülen değişimi açıklar." (Önceki cümleye koyduğum Evrim Ağacı yazısını okumanızı öneririm. Genel olarak Evrim Ağacı Akademi'deki Evrimsel Biyoloji Yazı Dizisindeki yazıları okumak, evrim ve evrimsel biyoloji ile ilgili daha fazla bilgi edinmeyi sağlar.)

Tüm Reklamları Kapat

Tabii ki doğal olarak da bu tanımın her bir basamağını istisnasız olarak karşılayan her şey evrimleşiyor demektir. Yani bir yerde birbirine benzeyen ama aynı olmayan birimler, o birimlerin bazı özelliklerinin tam da aynı olmayan bir biçimde kopyalanabilmesi yetiyor evrim için. Dolayısıyla evrim için: Popülasyon, Çeşitlilik, nesil geçişi özellikleri gerekir. Popülasyonun bir insan popülasyonu olması gerekmiyor. Detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Dikkat ettiyseniz tanımda "canlılık" da yok. Buna odaklanan bir cevap da girmiştim. Onu da buradan okuyabilirsiniz.

6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Kemal Dikmen
Kemal Dikmen
1,922 UP
Öğrenciyim

Evrim sadece insanlar için yoktur etrafımızda gördüğümüz birçok şey evrim sonucu var olmuş-gelişmiş diyebiliriz ve evrim belli bir süre içinde olan yada belli bir süre içinde gelişen birşey değildir evrim süreli işleyen bir mekanizmadır.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close