Sorulara Dön
1
Evrim & Abiyogenez

Evrim mekanizmasında ensest ilişki daha sıhhatli nesillerin gelmesini saglasaydı insan ensest yapar mıydı?

1
425 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Ensest ilişki konusu iki farklı şekilde ele alınmalıdır. Birincisi bilimsel, ikicisi ahlaki-toplumsal.

Akraba evlilikleri gibi ilişkilerin önerilmemesinin sebebi aynı gen hattına sahip bireylerin aynı tür hastalıkların taşıyıcılıklarını barındırma ihtimallerinin yüksekliğidir. Taşıyıcı bir birey ile taşıyıcı olmayan bir birey çiftleştiği zaman söz konusu hastalığın çocuğa geçme ihtimali oldukça düşüktür. Aynı gen hattına sahip kişilerin her ikisi söz konusu hastalığın taşıyıcılığına sahip olduğu için bu zararlı genlerin çocuğa geçme olasılığı kesine yakındır. Dolayısıyla farklı gen hatlarındaki bireyler çiftleştiğinde hastalıklı genlerin çoğu elenir ve sağlıklı olarak tanımladığımız gen çoğunluğuna sahip bir çocuk ortaya çıkar. Fakat bu konunun bir yönüdür. Bir de tam tersi durum vardır. Örneğin tamamen sağlıklı gen hattına sahip bir aile düşünelim. Ari(aryan) ırk diyeceğimiz düzeyde bu ailede hiç bir hastalık taşıyıcılığı veya zararlı gen bulunmuyor olsun. Bu durumda bu ailenin kendi arasında ilişkide bulunması aynı gen hattını taşıyan sağlıklı çocukların meydana gelmesini sağlayacaktır. Bu aileden birinin, dışarıdan sağlıksız gen hattına sahip insanlarla sürekli olarak etkileşime girmesi ise bu ailenin gen hattını orta ve uzun vadede bozacak, yeni nesillerini eskilerine göre daha sağlıksız hale getirecektir.

İşin bilimsel yönünü geçtiğimize göre ahlaki yönünden bahsedebiliriz. Hatta bahsetmeye de çok gerek yok zira ensest ilişki konusuna genelgeçer ahlaki yargılar son derece keskin şekilde bellidir. Tarihin belli dönemlerinde dünyanın belli yerlerinde ensest ilişkiler normal sayılmış ve desteklenmiş olsa da günümüzde bu tarz ilişkilere toplumun bakışı son derece olumsuzdur. Bunun da ötesinde kanuni sınırlamalara kadar önü kesilmiş durumdadır.

Fakat biz bilim gönüllüleri etik-ahlak gibi soyut kavramlarla değil tamamen bilimsel gerçeklerle ilgilenmeli ve bunları en berrak şekilde aktarmalıyız. Toplumun veya herhangi bir zümrenin baskısına göre kendimize otosansür uygulamamalı veya doğru bildiğimizi gizlemekten geri durmamalıyız.

Olayın bilimsel yönünü ilk paragrafta dilim döndüğünce anlattım. Ve evet eğer tamamen sıhhatli bir aile ise ensest ilişki daha sağlıklı olurdu. İnsanlar bunu yapar mıydı? sorunuza ise biz cevap veremeyiz tamamen o insanların durumuna kalmış bir şey. 

Yalnız şunu da söylemek gerekir ki günümüzde genetik transformasyon oldukça yüksektir. Dünyanın her yerindeki insanlar dünyanın her yerindeki diğer insanlarla etkileşime girmiş durumdadır. Tamamen temiz genetiğe sahip denilebilecek düzeyde bir toplum veya aile oluşumu bulunduğunu hiç zannetmiyorum. Bu şartlar altında ensest ilişkide bulunmak son derece zararlı sonuçlara yol açabilir. Faydalı sonuçlar verme ihtimaliyse oldukça azdır.

348 görüntülenme
5
Teşekkür (2)
Paylaş
5
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın