Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
3
Puan Ver

Evrim karşıtlarının 2 boğumlu (merkezli) kromozoma sahip "maymundan", 3 boğumlu (merkezli) kromozoma sahip insan evrimleşemez iddiası doğru mudur?

2
477 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Bu eski başbakan Necmettin Erbakan tarafından gündeme getirilen ve büyük ihtimalle bizzat onun tarafından uydurulan veya duyduğu bir şeyi yanlış bir şekilde aktarmasından doğan bir iddia. En ufak bir gerçekliği yok.

Kromozomda "boğum" diye bir özellik bulunmuyor. Yani belli canlılarda iki boğum, belli canlılarda üç boğum diye bir durum söz konusu değil. Kromozomlarda boğuma en yakın olan şey sentromer dediğimiz yapı; ancak bu da (eğer bir genetik hasar/problem yoksa) her kromozomda 1 adet bulunan bir yapı. İnsanların karyotipi (kromozom yapısı) böyledir:

Bu, şempanze karyotipi:

Diğer birkaç hayvanınki buradan görülebilir. Bu da insan ile şempanze kromozomlarının yan yana kıyası:

Muhtemelen biyolojinin ve genetiğin doğru düzgün anlaşılmaması sonucu uydurulan bir bilginin kulaktan kulağa aktarılmasıyla iyice çarpıklaşmasının bir ürünü bu.

İnsan, hayvandır. (Bu da çocuklar için anlatımı)

431 görüntülenme
Öne Çıkarılan Cevap
Puan Ver
6
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
6

Kaynaklar

Orijinal Soru: Evrime karşı bu argümana cevap verebilir misiniz?

Kromozomda "boğum" diye bir özellik yok. Ona en yakın sentromer var, o da herkeste 1 tane. Yani bitkilerde 1, hayvanlarda 2, insanlarda 3 boğum diye bir şey yok, tamamen uydurma bir kavram. Kaldı ki biz de hayvanız zaten. Hayvan olmak için bütün taksonomik kriterleri sağlıyoruz. İnsan, Hayvanlar (Animalia) aleminde (kingdom'ında) yer alır.

Bundan sonrası bu argümanı savunan kişilerdedir. Bilimsel şüphecilik, ispat yükü gereği bir söz sadece Necmettin Erbakan (veya kim olursa olsun fark etmez. Argüman sahibi) söyledi diye doğru değildir, bu argümanı savunan kişiler sözü edilen bilimsel çalışmaları göstermekle yükümlüdür.

137 görüntülenme
Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (6)
Paylaş
3

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, spektrum analizidir. Sanat ise fotosentez...”
Karl Kraus