Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
İsa Aydın
İsa Aydın
1,655 UP
Üye
2

Evrim ile mutasyon arasındaki fark nedir?

Müslüman biyoloji hocamız bize evrim yoktur ama mutasyon vardır diyor yinede çok açıklama yapmadan bu sonucu ortaya atıyor ve ben merak etmeye başladım mutasyon nedir? Evrim ile arasındaki fark nedir?
1,123 görüntülenme
Evrim ile mutasyon arasındaki fark nedir?
Evrim ile mutasyon arasındaki fark nedir?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

Mutasyon, genetik materyaldeki değişimdir.[1] Evrim ise popülasyondaki kalıtsal özelliklerin nesiller geçtikçe değişmesidir.[2] Mutasyon evrim değil, evrime sebep olan bir mekanizmadır. Evrimin tek mekanizması mutasyonlar olmasa da özellikle kalıtsal mutasyonlardan söz ediyorsak evrimden de söz ediyoruz demektir.

Örneğin virüs ve bakterileri ele alalım. Evrimsel bir değişimin olabilmesi için 3 şart sağlanmalı. Popülasyon bulunmalı, kalıtsal özellikler bulunmalı ve nesil geçişi olmalı.[3] Virüs veya bakterilerin popülasyonu var mı? Evet. Virüs ve bakteriler nesil atlıyor mu? Evet. Bu kalıtsal özellikler nesilden nesle değişiyor mu? Evet, mutasyon bunu sağlıyor. Demek ki mutasyon evrime sebep oluyor. Hatta bu yüzden "mutasyona uğradığı" söylenen "koronavirüs"ün (spesifik olarak Sars-CoV-2'nin) evrimini ve "evrim ağacını" (İng. Phylogeny) takip edebiliyoruz.[4]

Evrimin olup olmadığını kontrol etmek için kullandığımız Hardy-Weinberg dengesinde evrim olmaması için gereken şartlar tespit edilmiştir. Bu şartlarda "mutasyon olmaması" da vardır. Çünkü mutasyon popülasyondaki kalıtsal özellikleri değiştirir, kalıtsal bir mutasyon ise gelecek nesle de geçer. Yani kalıtsal mutasyon varsa evrim de vardır.[5] Örneğin sadece insanda "evrimsel olarak önemli" mutasyonlar her nesil geçişinde ortalamada 64 tanedir.[6] Yani siz ortalamada 64 evrimsel olarak önemli mutasyonla doğdunuz ve Homo sapiens türündeki aile popülasyonunuz evrimleşti.

Tüm Reklamları Kapat

205 görüntülenme

Kaynaklar

 1. National Human Genome Research Institute. Mutation. Alındığı Tarih: 27 Nisan 2024. Alındığı Yer: National Human Genome Research Institute | Arşiv Bağlantısı
 2. Nature Education. Evolution. Alındığı Tarih: 27 Nisan 2024. Alındığı Yer: Nature | Arşiv Bağlantısı
 3. Ç. M. Bakırcı. "Şu Olursa Evrim Olur Mu?" Veya "Bu, Evrime Örnek Midir?": Evrim, Hangi Şartlarda Yaşanır?. (10 Kasım 2019). Alındığı Yer: Evrim Ağacı doi: 10.47023/ea.bilim.1477. | Arşiv Bağlantısı
 4. NextStrain. Genomic Epidemiology Of Sars-Cov-2 With Global Subsampling. Alındığı Yer: NextStrain | Arşiv Bağlantısı
 5. Nature Education. Hardy-Weinberg Equilibrium. Alındığı Yer: Nature | Arşiv Bağlantısı
 6. J. W. Drake, et al. (1998). Rates Of Spontaneous Mutation. Genetics. doi: 10.1093/genetics/148.4.1667. | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
10
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close