Puan Ver
0
Puan Ver

Evrim için seçilim şart mı?

Yanlış bilmiyorsam eşeyli üreyen herhangi bir canlı türü çeşitlilik yüzünden mutlaka her bir nesil atladığında oluşan yeni nesil önceki nesilden çok az da olsa farklı genlere sahip oluyor. Seçilim olmasa bile gen ve özellik dağılımı değişiyor. Bu durumda evrim için seçilim şart mı?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

Örneğin insan popülasyonundaki boy uzunluğununun dağılımına bakalım. Birinci nesilde ortalama 170 cm olsun. Yeni bireyler doğdukça çeşitlilik mekanizmalarından dolayı sabit kalmaz ve diğer nesilde ortalama 173 cm olabilir. Tanımı gereği bu da evrimsel bir değişimdir, evet. Evrim derslerinde de bu durum açıklanmış buraya tıklayarak gidebilirsiniz. Seçilim ise evrimi anlamlı kılar. Seçilim olmadan canlılar ortama uyum sağlayamacağı için anlamlı bir evrimsel değişim olmaz. Doğal seçilimin önemini anlamak için de şuraya bakabilirsiniz.

Teşekkür (1)
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Mikroskop insana önemini gösterdi; teleskop da önemsizliğini...”
Manly P. Hall
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder