Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yiğit Kulaoğlu
Üye
9

Evrim Ağacı'ndan kimler para kazanıyor?

Hep "bizim sizden başka geçim kaynağımız yok, biz sizler varsınız bi' de bizler varız" diyorsunuz. YouTube'u saymıyorum. Bu websiteden nasıl para kazanılıyor? Moderatörler para kazanıyor mu?
1,605 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Çağrı Mert Bakırcı
Evrim Ağacı Kurucusu

Evrim Ağacı'nın site gelirleri, projenin büyüklüğü ve giderleri yanında yok denecek kadar az; herhangi bir projeye dönüştürmeye yetecek seviyede değil. Şu anda tüm giderleri büyük oranda YouTube ve gönüllü destekçilerimiz karşılıyor.

Evrim Ağacı'nın gelirleri, her türlü site giderlerine ek olarak, sadece Evrim Ağacı'nın yönetiminde ve koordinasyonunda görev alan arkadaşlarımıza yetiyor. Bunları "Ekibimiz" sayfasında "Yöneticiler" ve "Proje Koordinatörleri" başlıkları altında bulabilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Son 1 yıldır elde ettiğimiz ekstra kazancın hepsini "Yazar Fonu" olarak görebileceğimiz yeni bir programa ayırdık. Bugüne kadar kaliteli yazılar yazmış, Evrim Ağacı Yazılı İçerik Kuralları'nı iyi okumuş/anlamış/uygulayan, daha fazla yazmak isteyen yazarlarımıza da (sadece yeni yazıları için) bu fondan kaynak ayırıyoruz. Kaynak kısıtlı olduğu için buna şu anda başvuru bulunmuyor; gelen yazılar içinden dikkatimizi çekenler olduğunda onlara teklifi biz götürüyoruz. Şu ana kadar 6 yazarımızla bu şekilde çalıştık ve/veya çalışmaya devam ediyoruz.

Moderatörlerimiz şu anda gönüllü olarak çalışıyorlar ama onlarla kurduğumuz yakın iş ve arkadaşlık ilişkisi sayesinde, yeteneklerini geliştirebilecekleri sahalar açtık ve o sahalar üzerinden onları da çekirdek ekibe dahil etme sürecindeyiz (bu sahalar kişiden kişiye değiştiği için şu anda genel geçer bir cevap veremiyorum; kim neyi yapabiliyorsa, o alanda ona istihdam yaratmaya çalışıyoruz Evrim Ağacı bünyesinde). Ama evet, ileride sırf "moderatörlük" için de maddi kaynak ayırmak istiyoruz.

Tüm Reklamları Kapat

Sanıyorum soru ve açıklama kısmındaki tüm sorularınıza cevap olmuş oluyor bunlar. Birkaç tane de ek bilgi vereyim:

Ekip arkadaşı arayışlarımız da sürüyor: Örneğin video metin yazarı arayışındayız; ancak şu ana kadar içimize sinen bir başvuru alamadık.

Ayrıca yıllardır olan ek yazılımcı ihtiyacımız da sürüyor; ancak ne yazık ki talep ettikleri miktarı henüz karşılayamadığımız için çok zorlanarak da olsa devasa bir siteyi 1 yazılımcıyla sürdürmeye devam ediyoruz.

Bu problem ekip geneli için geçerli: Yurtdışında görüyoruz, bizim yaptığımız işin 50-60'da 1'ini, 30 kat fazla insangücü ve kimi zaman 100 kata varan maddi kaynakla yapıyorlar. Türkiye şartlarında bunlar sadece birer hayal tabii.

Belki her sosyal girişim biraz böyle ama sonuçta Evrim Ağacı da bir denge oyunu: Biri çıkıp da "Siz parayı falan dert etmeyin, o iş bende. Türkiye'de bilimin nasıl gelişeceğini düşünüyorsanız onları yapın, gerisini düşünmeyin." diyene veya bir şekilde Evrim Ağacı şu ankinden bir 8-10 kat daha büyük olana kadar, hayallerimizle gelirimizi dengelememiz gerekiyor.

Şöyle de bir yazımız var, bu tür "sinir/moral bozucu" olabilen konulara değiniyoruz; belki ilginizi çekebilir.

Not: Bu cevap, "zaman-duyarlı"dır. Dolayısıyla sonradan okunduğunda işler değişmiş olabilir. Ara ara gelip bu cevabı güncelleyebilirim, güncellersem buraya ek not düşerim.

324 görüntülenme
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
37
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Tıraş Edilen Sakal Daha Gür Çıkar mı?
Tıraş Edilen Sakal Daha Gür Çıkar mı?
Kendiliğinden Hareket Eden Taşların Sırrı Ne?
Kendiliğinden Hareket Eden Taşların Sırrı Ne?
Lisede Öğretilen
Lisede Öğretilen "Mendel Genetiği" TAMAMEN Hatalı mı?
Dünyada Yaşam Var mı?
Dünyada Yaşam Var mı?
Hazırlıklı Olmak Depremin Sonucunu Gerçekten Değiştirir mi?
Hazırlıklı Olmak Depremin Sonucunu Gerçekten Değiştirir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close