Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Erkeklerin cinsel dürtüleri dişilerden daha mı fazla?

Toplumda kadın cinselliği bastırıldığı için toplumumuzdaki çoğu kadın bu yönden travmatize durumda. Cinselliği genel olarak istemiyorlar, isteseler bile suçluluk duyuyorlar bunun için. Fakat benim sorduğum kısım fizyolojik tarafı. Yani bu etkilerden tamamen sıyırmış olsaydık kadın ve erkeği, erkeğin cinsel dürtüleri daha fazla ölçülür müydü?
624 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Emir Bayar
Emir Bayar
11K UP
Endokrin sistemi alanında araştırmacı

Erkeklerde cinsel istek daha çokmuş gibi görünebilir çünkü bir erkeğin amacı olabildiğince çok sperm dağıtmaktır. Kadınınki daha az gibi görünebilir çünkü sadece tek bir kişiye hamile kalabilir. Ama aslında ikisi de doyuma ulaşana kadar benzer seviyelerdedir. Kadın hamile kaldıktan sonra uzun süre bir daha hamile kalamayacağı, çok prolaktin salgılayacağı için o sürede daha düşüktür. Ama erkek her saniye sperm ürettiği için ve doyuma ulassa da prolaktin seviyeleri hemen geri düştüğü için her gün dürtüleri fazla olabilir. Yani genele bakarak kadın hamile kalana kadar aynı fakat kaldıktan sonra erkeğinki daha çok denir. Erkekler herhangi bir dişiyle üreyebilir ve ondan vücut daha sık cinsiyet hormonu üretmeyi tetikleyebilir. Ama dişilerde tek kişiyle üreme oldugundan bu tetiklenme çok sık yaşanmaz. Umarım kısa ve öz olmuştur

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Can Can
Can Can
6K UP
Gezegenin Hakimi varsayılan bir türüm

Sadece fizyolojik olarak düşünmek çok zor...

Ortaya çıkacak yavrunun bakım sorumluluğundan tutun da, gebeliktir, lohusalıktır, emzirmeye kadar... cinsel birleşmenin riskleri bir tarafta toplanıyor gibi.

Bu kısımlarını da ideal bir doğum kontrol yöntemiyle elimine ettiğimizi varsaysak bile yumurtlamaktan gelen bazı hormonal dengelerin periyodik değişimi hatta düzensiz adet döngüleri gibi şeyleri de eşitlediğimizi varsayalım.

Tüm Reklamları Kapat

Erkekler cinsel aktivite konusunda nal toplarlar.

Doğadaki farklı türlerde de görebileceğimiz gibi dişiler cinsel aktiflik konusunda orgazm ile sınırlandırılmadıkları için erkeklerden çok daha fazla cinsel potansiyele sahiptirler.

Dürtü - arzu konusunda anlamlı bir fark oluşur muydu emin olmamak ile beraber geride kalacaklarını hiç sanmıyorum.

Tamamen sosyal(dini vb.) ve hormonal şartların eşitlendiği varsayımsal durumda olarak düşünelim:

Tüm Reklamları Kapat

Kadınlar her arzuladıklarında partner bulmaları daha kolay olacağı için doygunluk, erkekler her istediklerinde partner bulamayacakları için açlık hissedeceklerdir.

Dolayısı ile açlık çekenlerin dürtüleri daha yüksek ölçülebilir.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Gökalp Yoleri
Gökalp Yoleri
4,640 UP
fizik öğrencisiyim

bilim ancak yüksek oranda tahmin yapabilir fakat tam isabeti zor

kaldıki aynı cinsden olanların bile birbirlerinden farklı olabiliyor

ve çok şeyde etki ediyor

Tüm Reklamları Kapat

pskoloji savaş ekonomi yaralanma açlık üzüntü vesaire

hatta gün be günde değişik oranlarda olabilir.

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close