Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Erkeklerin cinsel dürtüleri dişilerden daha mı fazla?

Toplumda kadın cinselliği bastırıldığı için toplumumuzdaki çoğu kadın bu yönden travmatize durumda. Cinselliği genel olarak istemiyorlar, isteseler bile suçluluk duyuyorlar bunun için. Fakat benim sorduğum kısım fizyolojik tarafı. Yani bu etkilerden tamamen sıyırmış olsaydık kadın ve erkeği, erkeğin cinsel dürtüleri daha fazla ölçülür müydü?
536 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Cevap
CAN CAN
CAN CAN
3,200 UP
Gezegenin Hakimi varsayılan bir türüm

Sadece fizyolojik olarak düşünmek çok zor...

Ortaya çıkacak yavrunun bakım sorumluluğundan tutun da, gebeliktir, lohusalıktır, emzirmeye kadar... cinsel birleşmenin riskleri bir tarafta toplanıyor gibi.

Tüm Reklamları Kapat

Bu kısımlarını da ideal bir doğum kontrol yöntemiyle elimine ettiğimizi varsaysak bile yumurtlamaktan gelen bazı hormonal dengelerin periyodik değişimi hatta düzensiz adet döngüleri gibi şeyleri de eşitlediğimizi varsayalım.

Erkekler cinsel aktivite konusunda nal toplarlar.

Tüm Reklamları Kapat

Doğadaki farklı türlerde de görebileceğimiz gibi dişiler cinsel aktiflik konusunda orgazm ile sınırlandırılmadıkları için erkeklerden çok daha fazla cinsel potansiyele sahiptirler.

Dürtü - arzu konusunda anlamlı bir fark oluşur muydu emin olmamak ile beraber geride kalacaklarını hiç sanmıyorum.

Tamamen sosyal(dini vb.) ve hormonal şartların eşitlendiği varsayımsal durumda olarak düşünelim:

Kadınlar her arzuladıklarında partner bulmaları daha kolay olacağı için doygunluk, erkekler her istediklerinde partner bulamayacakları için açlık hissedeceklerdir.

Dolayısı ile açlık çekenlerin dürtüleri daha yüksek ölçülebilir.

1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Emir Bayar
Emir Bayar
55K UP
Endokrin sistemi alanında araştırmacı

Erkeklerde cinsel istek daha çokmuş gibi görünebilir çünkü bir erkeğin amacı olabildiğince çok sperm dağıtmaktır. Kadınınki daha az gibi görünebilir çünkü sadece tek bir kişiye hamile kalabilir. Ama aslında ikisi de doyuma ulaşana kadar benzer seviyelerdedir. Kadın hamile kaldıktan sonra uzun süre bir daha hamile kalamayacağı, çok prolaktin salgılayacağı için o sürede daha düşüktür. Ama erkek her saniye sperm ürettiği için ve doyuma ulassa da prolaktin seviyeleri hemen geri düştüğü için her gün dürtüleri fazla olabilir. Yani genele bakarak kadın hamile kalana kadar aynı fakat kaldıktan sonra erkeğinki daha çok denir. Erkekler herhangi bir dişiyle üreyebilir ve ondan vücut daha sık cinsiyet hormonu üretmeyi tetikleyebilir. Ama dişilerde tek kişiyle üreme oldugundan bu tetiklenme çok sık yaşanmaz. Umarım kısa ve öz olmuştur

0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Gökalp Yoleri
Gökalp Yoleri
3,622 UP
fizik öğrencisiyim

bilim ancak yüksek oranda tahmin yapabilir fakat tam isabeti zor

kaldıki aynı cinsden olanların bile birbirlerinden farklı olabiliyor

Tüm Reklamları Kapat

ve çok şeyde etki ediyor

pskoloji savaş ekonomi yaralanma açlık üzüntü vesaire

hatta gün be günde değişik oranlarda olabilir.

0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Mikrodalga Fırın Yemeklerinizi Nasıl Isıtıyor?
Mikrodalga Fırın Yemeklerinizi Nasıl Isıtıyor?
Arılar Başka Ülkeye Götürüldüğünde
Arılar Başka Ülkeye Götürüldüğünde "Jetlag" Hisseder mi? | Arılarda İnsan Gibi Zaman Algısı
Kuantumdan Kozmosa Fizik: Anlamak Mümkün mü? | Prof. Dr. Erkcan Özcan (Kesintisiz Yayın)
Kuantumdan Kozmosa Fizik: Anlamak Mümkün mü? | Prof. Dr. Erkcan Özcan (Kesintisiz Yayın)
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
James Webb Uzay Teleskobu'nun İlk Fotoğrafı Neler Gösteriyor?
James Webb Uzay Teleskobu'nun İlk Fotoğrafı Neler Gösteriyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close