Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Salis Eler
Salis Eler
1,632 UP
Üye
0

Einstein "Zaman, sizin ne kadar hızlı hareket ettiğinize bağlı olarak evrenin her tarafında farklı hızlarda akabilir." diyor. Nasıl?

Einstein, bindiği tramvayın, oradaki saat kulesinden ışık hızında uzaklaştığında, saat kulesindeki saatin görüntüsünün (ışığın) kendisine yetişemeyeceğinden yola çıkarak yukarıdaki sözü söylüyor. Ama sonuçta kendi kolundaki saat normal seyrinde akmıyor mu? Zaman kendisi için mi yavaşlamış oluyor? Ne demek istiyor?(Cahilliğimi mazur görün)
599 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot
254K UP
Krononot⁸

Zamanın göreceliliği, gerçek bir etkidir. Kütle sahibi bir cismin mekanda yapacağı hız, zaman boyutunda gerçek anlamda bir yavaşlamaya neden olur. Yani bize zaman yavaş geçiyormuş gibi gelme gibi bir durum değildir bu. Kolumuzdaki saat de yavaşlar. Atomik saatlerin jetlere konarak yapılan deneylerde, yerdeki atomik saat ile jet içinde hıza maruz kalan saatlerin çok küçük miktarlarda farklılaştığı görülmüştür. Bu deney o kadar çok tekrarlanmıştır ki, artık bu konuda bir soru işareti vs yoktur.

Bir de görecililik, sabit cisimlerle hareket cisimler arasında da farkılılık gösterir. Sabit cismin hareketli cisme göre zamanı, hareketli cismin diğer bir hareketli cisme göre zamanları rölatif olarak değişir. Rölatif; yani zamanın akışı sizin içinde bulunduğunuz şartlara özeldir. Ve aslında ortak bir şimdi YOKTUR. Biz insanların da herşeyde olduğu gibi zaman farklarımız vardır ancak bu fark o kadar azdır ki, bizi etkilemekten uzaktır. Apartmanın onuncu katı ile zeminde oturan kişilerde bile bu fark kayda alınmayacak kadar azdır. Ölçülebilir fark, ışık hızına yakın hızlarda ve kütleyle doğru orantılı değişikliklerde gerçekleşir. Bu farkı da, gözlemci anlayabilir. Çok daha büyük bir gezegende yaşamaya başladığımızı düşünürsek, aslında dünya zamanına göre daha yavaş geçecektir zaman. Ama biz bu şartlara tabi olduğumuz için bu farkı anlayamayacaktık. DAHA YAVAŞ tanımını, dünyadaki zaman akışını referans alarak ifade ediyoruz zaten. Yoksa evrende referans alınabilir bir zaman diye bir şey yok. DEĞİŞKEN, yani rölatif deneyimlenen bir boyut.

Tüm Reklamları Kapat

105 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Willard van Orman Quine. Ontological Relativity And Other Essays. (19 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 19 Şubat 2021. Alındığı Yer: Search Pillpapers | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close