Sorulara Dön
-1
Evrim & Abiyogenez

Doğala seçilim sakat insanların doğmasını engelleyemez mi?

Yumurta rahimdeyken doğal seçilim tarafindan zararlı organizmalar eleniyor. Fakat bazı insanlar kolsuz, bacaksız doğabiliyor bunun sebebi nedir?

2
Anonim -1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

    Evrim bireyin refahını gözeterek çalışmaz, doğrusu evrim hiç bir şeyi gözeterek çalışmaz fakat bizim daha iyi algılayabilmemiz için evrimin amaçlarından ve metotlarından bahsediyoruz. Eğer sakatlık üreme hücrelerindeki bir mutasyondan ötürü kaynaklanıyorsa, evrimin buna yapabileceği bir şey yok çünkü bu mutasyonlar anlık olarak gerçekleşir, kalıtımdan ötürü değildir. Eğer sakatlık kalıtımsal ise dahi bu özelliğin tamamen elenmesi her zaman gerçekleşmeyebilir. Fakat evrim türü korumak için yine de elinden geleni yapıyor. Örneğin akraba evliliklerinde sakat bireylerin doğması çok daha muhtemel bu yüzden yakın akrabalarımızı (Anne baba kardeş) potansiyel eş adayı olarak görmüyoruz. Tabi bu durum kültürel evrimle de destekleniyor.

Daha çok bilgi için kaynağa bakabilirsin.

1
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Hastalıklar Ve Evrim İlişkisi Üzerine... (08 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 08 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

     Öncelikle, bu tarz insanların sorunu kalıtsal bir sorunsa:

  • Öncelikle bu kişilerin sakatlıkları hayatlarını etkileyeceği için hem üremekte hem de hayatlarını devam etmekte zorluk çekeceklerdir.
  • Diyelim, bir şekilde gelecek nesle genlerini aktardı ve bu sakatlık o bireyde de görüldü yine aynı seçilim baskısı diğer insanlara nazaran bu kişiyi baskılayacaktır.

Bu sorunun kalıtsal olmadığını düşünürsek, ve diğer tüm bireylerden de yine aynı sorunu bulunduran bir birey doğabilir. Yani kalıtsallık sonucu gelmese dahi geçirilen mutasyonlar, bölünmelerdeki hatalar, bireyin rahim sürecindeki hatalar vb. aynı sorunu ortaya çıkarabilir. Haliyle, seçilim baskısı (elbette ilkel insan çağlarımızdaki kadar baskılayamayacaktır) tam anlamıyla sorunu ortadan kaldıramıyor çünkü hem yeterli bir baskı kuramıyor hem de var olan sorun, sorunu bulundurmayan bireylerden de gelebilir.

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın