Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
5
Puan Ver

Dmt nedir?

İddaa edildiği gibi ruh molekelü olabilir mi bilim'in açıklaması nedir? Sadece bir halisinojen midir? Rüya sürecinde salgılanmasının açıklaması gerçeklik algısını belirlemesi olabilir mi? Soru bir çok dalı kapsıyor ama cevaplandırabilirseniz sevinirim.

1
5,083 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Hayır, "ruh molekülü" diye bir şey söz konusu değil, çünkü "ruh" kavramı bilimsel bir kavram değil. Bilinç veya benlik algısı için kullanılan sahtebilimsel bir terim ruh. Bu spesifik bir moleküle ait bir özellik değil, sinir sisteminin kolektif bir ürünü.

DMT ya da Dimetiltriptamin bitki ve hayvanların çoğunda görülen bir kimyasal. Bitkilerde de bulunması "ruh molekülü" olarak düşünülmesinin anlamsızlığını zaten tek başına gösteriyor (geleneksel olarak din ve mitolojilerin ezici çoğunluğu bitkilerin hayvanlardan daha aşağı ve bilinçsiz olduğunu varsaymıştır).

Ancak bu maddenin psikoaktif bir madde olduğu doğrudur. Hatta daha da spesifik olarak bir enteojen maddedir. Yani dışarıdan alınarak kullanıldığında (dolayısıyla biyolojik olarak gerekli dozu aşıldığında), kişilerin "dini" veya "ruhani" olarak adlandırdıkları deneyimleri tetiklemektedir. Bu deneyimler, en nihayetinde beynin belirli bölgelerinin aktive olup sinyaller üretmesinin bir sonucu olarak "algılandığı" için, bu bölgeleri uyaran bir kimyasalın alınması sonucunda bu deneyimlerin hayali bir şekilde yaşanması normaldir. Yani herhangi bir diğer duyguyu (mutluluk, korku, vs.) tetikleyen psikoaktif maddeler ile aynıdır; sadece sebep olduğu sahte deneyimlerin kategorisi farklıdır. LSD ve psilosibin içerikli mantar türleri de, DMT içermemesine rağmen benzer deneyimleri yaşatmaktadır; dolayısıyla bu molekülü özel kılan bir durum yoktur. Meşhur olmasının nedeni, etki süresinin daha düşük olmasından ötürü, daha hızlı bir şekilde (sadece 5-15 dakika içinde) psikoaktif etkilerini gösterebilmesidir.

DMT'yi özel kılabilecek tek unsur, serotonin ve melatonin gibi bazı temel hormonlarımızla kimyasal yapı bakımından çok uyuşuyor olmasıdır. Bu da beyindeki etkileri daha mutluluk verici yapmaktadır.

Diğer enteojen madde içerikli türler (bitkiler ve hayvanlar) arasında bulunanlara birkaç örnek:

  • Kolorado Nehir Kurbağası
  • Mermi Karıncası
  • Halüsinojenik Balık (Siganus cinsi balıklar)
  • Akasya
  • Salvia divinorum

4,174 görüntülenme
Puan Ver
8
Puan Ver
Teşekkür (4)
Paylaş
8

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
İlgili Yazılarımız
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Cehalet ne zaman bir görüş haline geldi?”
Scott Adams