Puan Ver
4
Puan Ver

Dmt nedir?

İddaa edildiği gibi ruh molekelü olabilir mi bilim'in açıklaması nedir? Sadece bir halisinojen midir? Rüya sürecinde salgılanmasının açıklaması gerçeklik algısını belirlemesi olabilir mi? Soru bir çok dalı kapsıyor ama cevaplandırabilirseniz sevinirim.

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Hayır, "ruh molekülü" diye bir şey söz konusu değil, çünkü "ruh" kavramı bilimsel bir kavram değil. Bilinç veya benlik algısı için kullanılan sahtebilimsel bir terim ruh. Bu spesifik bir moleküle ait bir özellik değil, sinir sisteminin kolektif bir ürünü.

DMT ya da Dimetiltriptamin bitki ve hayvanların çoğunda görülen bir kimyasal. Bitkilerde de bulunması "ruh molekülü" olarak düşünülmesinin anlamsızlığını zaten tek başına gösteriyor (geleneksel olarak din ve mitolojilerin ezici çoğunluğu bitkilerin hayvanlardan daha aşağı ve bilinçsiz olduğunu varsaymıştır).

Ancak bu maddenin psikoaktif bir madde olduğu doğrudur. Hatta daha da spesifik olarak bir enteojen maddedir. Yani dışarıdan alınarak kullanıldığında (dolayısıyla biyolojik olarak gerekli dozu aşıldığında), kişilerin "dini" veya "ruhani" olarak adlandırdıkları deneyimleri tetiklemektedir. Bu deneyimler, en nihayetinde beynin belirli bölgelerinin aktive olup sinyaller üretmesinin bir sonucu olarak "algılandığı" için, bu bölgeleri uyaran bir kimyasalın alınması sonucunda bu deneyimlerin hayali bir şekilde yaşanması normaldir. Yani herhangi bir diğer duyguyu (mutluluk, korku, vs.) tetikleyen psikoaktif maddeler ile aynıdır; sadece sebep olduğu sahte deneyimlerin kategorisi farklıdır. LSD ve psilosibin içerikli mantar türleri de, DMT içermemesine rağmen benzer deneyimleri yaşatmaktadır; dolayısıyla bu molekülü özel kılan bir durum yoktur. Meşhur olmasının nedeni, etki süresinin daha düşük olmasından ötürü, daha hızlı bir şekilde (sadece 5-15 dakika içinde) psikoaktif etkilerini gösterebilmesidir.

DMT'yi özel kılabilecek tek unsur, serotonin ve melatonin gibi bazı temel hormonlarımızla kimyasal yapı bakımından çok uyuşuyor olmasıdır. Bu da beyindeki etkileri daha mutluluk verici yapmaktadır.

Diğer enteojen madde içerikli türler (bitkiler ve hayvanlar) arasında bulunanlara birkaç örnek:

  • Kolorado Nehir Kurbağası
  • Mermi Karıncası
  • Halüsinojenik Balık (Siganus cinsi balıklar)
  • Akasya
  • Salvia divinorum

Favorilerime Ekle
6

Kaynaklar

  1. Wikipedia Enteojen türlerin tam listesi
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
İlgili Yazılarımız
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Uydurma gerçekler bilim için fazlasıyla zararlıdır; çünkü uzun süre varlıklarını korurlar. Az kanıtla desteklenen uydurma görüşlerse pek zararlı değildir, çünkü onları çürütmekten herkes keyif duyar.”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder