Sorulara Dön
0
Evrim & Abiyogenez

Binlerce yıl öncesine ait maymun fosillerinin şu anda insan dna'ları ile benzerlik göstermesi insanla maymunun akraba olduğunu kanıtlar mı?

İnsan ve maymun şu anda farklı türler olmasına rağmen aralarında %98 benzerlik var. Peki binlerce yıl öncesine ait maymun fosillerinin şu anda insan dna ları ile benzerlik göstermesi insanla maymunun akraba olduğunu kanıtlar mı? Çünkü şu anda bile %98 benzerlik olmasına rağmen insan ve maymun farklı türlerdir

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Öncelikle şunu çözelim: "Maymun" bir tür değil, koca bir infratakımdır. Bir taksonomik seviyedir. Şempanzeler, bonobolar, orangutanlar, makaklar ve insanlar dahil olmak üzere onlarca türü bir arada bulunduran bir taksonomik gruptur. Şempanzelerle ortalama %98,77 benziyoruz. Makaklar ile %93.66, bonobolar ile %88-96 arası ve böyle gidiyor. Bütün maymunlar ile aynı benzerlik oranına sahip değiliz. Hatta örneğin şempanzelerle %98,77 diyoruz ama her şempanze bireyi ile her insanın benzerliği %98,77 değil. Birçok şempanze ve birçok insan alınır. Genomu dizilenir, hesaplanır. Sonra bazı yöntemler ile ortalaması çıkarılır. Bunlar ortalama oranlardır. Her maymun türü ile de benzerlik oranımız aynı değil, her tür için de benzerlik oranı aynı değil.

Her tür ve her takson için aynı olsa idi zaten filogenetik ağaç çıkartılamazdı. Filogenetik analizler yapılır ve akrabalık ilişkisini bulabilirsiniz. Eğer ki bunu kabul edemiyorsanız babanız ve annenizin genomunu ve diğer birçok özelliğini analiz ederek tıpkı filogenetik analiz gibi ortaya koyduğum akrabalık analizini reddedip "Hayır, bunlar bunu göstermez. Babam da gökten düştü ben de gökten düştüm ama analiz yapınca akraba gibi çıkıyor." demek ile aynı şeydir. Ha eğer ki "Ama babamla aynı türüz." diyorsanız ata türden birçok torun tür oluşabileceğini biliyoruz. Bunun mekanizmalarını bile biliyoruz. Detaylı bilgiyi Türleşme yazı dizisinden alabilirsiniz. Yani farklı türlerin de akraba olabildiğini biliyoruz ve analizini yapınca ne tesadüftür ki aynı tür içinde akrabalığa birebir uyan analiz, şempanze ve insana ve diğer maymunlara da birebir uyuyor. Özellikler tam da evrim doğru ise ve gerçekten akraba isek olması gerektiği gibi. Buna rağmen karşı çıkıyorsanız "Leylekler getirdi." ile karşı çıkmakla aynı şey. Kim bilir belki de bütün analizler tam da akraba olduğumuz ile uyumluyken sırf bize gıcıklık olsun diye puf diye leylekler getirmiştir.

timetree.org sitesine girip "Get Divergence Time For A Pair Of Taxa" bölümüne gidip bir kutucuğa pan, diğer kutucuğa homo yazıp aratırsanız karşınıza birçok akademik makaledeki filogenetik veriler çıkacaktır. Bunların çoğu sadece şempanze ve insan değil birçok türü içinde bulunduran analizlerdir, incelemenizi öneririm.

4
Teşekkür (5)
Paylaş
4

Kaynaklar

  • Ç. M. Bakırcı. Gen Benzerliği (Genetik Benzerlik) Nedir? İnsan Genomu, Diğer Canlılara Ne Kadar Benzer?. (18 Nisan 2011). Alındığı Tarih: 03 Temmuz 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
  • TimeTree. Timetree. (03 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 03 Temmuz 2021. Alındığı Yer: timetree.org | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın