Puan Ver
0
Puan Ver

Ay'da ve mars'ta olası ve muhtemelen kalıcı bir yaşam oluşturulması durumunda uzay seyahatlerinin süresini azaltmak adına uzay-zamanı bükebilir miyiz?

İnsanoğlu'nun uzay-zamanı bükebilmesi teorik olarak mümkün mü?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Aklıma Kardashev Ölçeği geldi, bu ölçekte 3 tip medeniyet vardı.

  1. tip medeniyetler: bize benzer kendi gezegenlerini kolayca yönetebilen türde medeniyetlerdir.
  2. tip medeniyetler: kendi güneş sistemlerini tamamen kontrol edebilen medeniyetlerdir
  3. tip medeniyetler: kendi galaksilerini kontrol edebilen medeniyetlerdir.
  4. ve daha sonraki medeniyetler evrenlerini kontrol etmeye kadar gidebilirler.

Bu bağlamda 2. tip medeniyetlerden itibaren insanlık uzay zamanı bükebilir diye düşünüyorum. Çünkü artık enerji için belkide o zaman yıldızları çarpıştırabilecek hale gelebiliriz. Uzay zamanı bükmek bize o zaman çok kolay gelecektir. Tabikide bunu daha bilemeyiz. Bu tip bir medeniyet olduğumuzda uzay zamanı büken karadelikler bile oluşturabileceğiz. Biraz yüzeysel bir cevap oldu ama umarım yararı olmuştur. Konu ile ilgili Evrim Ağacının bir videosunu aşağıya bırakıyorum.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer ki diğerlerinden ötesini görebildiysem; bu, devlerin omuzlarında yükseldiğim içindir.”
Isaac Newton
Geri Bildirim Gönder