Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ahmet Eymen Bayram
Üye
1

Albert Einstein neyi bulmuş?

799 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Görkem Öge
Toprak Mühendisi

Einstein Genel ve Özel Görelilik Kuramlarını yazdı. Konu hakkında çok miktarda bilgi olmasına rağmen bu şekilde sormanızdan, konunun basitçe açıklanmasını istediğinizi anlıyorum. Kaynakta, benzer bir soruya verdiğim detaylı ve basit açıklamayı sunuyorum. Daha da basitini anlatmak zor, açıklayıcı olacaktır. Sağlıcakla.[1]

Kaynaklar

 1. Görkem Öge. İzafiyet Teorisi, Genel Görelilik, Özel Görelilik Nedir? | Soru & Cevap - Evrim Ağacı. Alındığı Tarih: 22 Haziran 2023. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Mevlüt Can Ay
Bilim Meraklısı

İzafiyet Teorisi: 1905 yılında yayımladığı özel görelilik teorisi ve 1915 yılında yayımladığı genel görelilik teorisi, Einstein'ın en ünlü ve etkili buluşlarıdır. Bu teoriler, zamana, uzaya ve kütle-enerji ilişkisine ilişkin yeni bir anlayış sunar ve Newton'un klasik fizik kurallarını revize eder. İzafiyet teorileri, birçok modern fiziksel fenomenin anlaşılmasına ve birçok teknolojik gelişmenin temelini atmaya yardımcı olmuştur.

Foton Kavramı: 1905 yılında yayımladığı ışığın korpusküler doğasına ilişkin makalesiyle, foton kavramını ortaya atmıştır. Fotonlar, elektromanyetik ışığın parçacık benzeri nitelikteki enerji birimleridir ve kuantum fiziğinin temel taşlarından biridir.

Brown Hareketi: 1905 yılında yayımladığı bir başka makalede, küçük taneciklerin sıvı içinde rastgele hareket ettiği Brown hareketini açıklamıştır. Bu çalışma, atomik ve moleküler dünyanın varlığını kanıtlamış ve istatistiksel mekanik alanının gelişmesine katkıda bulunmuştur.

Tüm Reklamları Kapat

Fotoelektrik Olayın Açıklanması: 1905 yılında yayımladığı fotoelektrik etki üzerine çalışmasıyla, ışığın maddeden elektronların çıkarılmasına neden olduğunu açıklamıştır. Bu çalışma, fotonların enerjisinin parçacık benzeri niteliğini gösterir ve kuantum teorisi için önemli bir temel oluşturur.(Ayrıca Einstein her ne kadar çoğunlukla İzafiyet teorisi ile tanınsa da Nobel ödülüne layık görülmesi fotoelektrik olayı açıklamasıyla olmuştur.)

Kütle-Enerji Eşdeğerliği: Ünlü E=mc² denklemiyle, kütle ve enerji arasındaki eşdeğerliği ortaya koymuştur. Bu denklem, nükleer enerjiyi açıklamakta ve atom bombasının yapılmasında kullanılan temel prensiplerden birini oluşturmuştur

Bunlar, Albert Einstein'ın en önemli buluşlarından birkaçıdır. Modern fizikte vermiş olduğu katkılar ile bilim dünyasında bir devrim yapmıştır.

Kaynaklar

 1. C. Mulroy. What Did Albert Einstein Invent? The Discoveries That Changed The World.. (31 Mayıs 2023). Alındığı Tarih: 24 Haziran 2023. Alındığı Yer: USA TODAY | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close