Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Soner Yalçın'ın "Kara Kutu" İsimli Kitabındaki Aşı İddiaları Hatalı, Kaynaksız, Uydurma veya Çarpıtılmıştır!

Teyit.org Ekibinin Salgın Var İsimli Çalışması, Kara Kutu'nun Yalanlarını Tek Tek Ortaya Çıkarıyor ve Akademik Kaynaklarıyla İzah Ediyor!

Soner Yalçın'ın "Kara Kutu" İsimli Kitabındaki Aşı İddiaları Hatalı, Kaynaksız, Uydurma veya Çarpıtılmıştır!
10 dakika
20,912
Tüm Reklamları Kapat

Ülkemizin en önde gelen doğrulama platformlarından olan ve Evrim Ağacı'nın da kardeş toplulukları arasında bulunan Teyit, Soner Yalçın isimli gazetecinin Kara Kutu: Yüzleşme Vakti isimli sahtebilim kitabında, halk sağlığını tehdit eden iddialarını tek tek analiz ettiği “SalgınVar” adlı çalışmasını yayınladı.

Çalışmaya gitmek için buraya tıklayın.

Tüm Reklamları Kapat

Ola ki aşılara yönelik iddialarınızdan herhangi birinin bu sahte kitap içindeki argümanlara dayandırıyorsanız, Teyit tarafından hazırlanan çalıimadaki her bir yazıyı ve bu yazıların dayandığı kaynakları da okumanızı önemle tavsiye ederiz. Aksi takdirde bilim değil, propaganda yapıyorsunuz demektir. Gerçeklerin peşinde değil, inanmak istediğinizin peşindesiniz demektir.

Söz konusu gazetecinin uzun süredir Türkiye’nin çok satanlar listesinde bulunan kitabında, antidepresanlar ve ilaçlar faydaları hiçe sayılıyor; aşıların zararları abartılıyor (gerçekte aşılar, modern tıbbın en büyük zaferlerinden birisidir); aşı ve otizm arasında bir ilişki olduğu iddia ediliyor (gerçekte aşılar ve otizm arasında hiçbir ilişki yok) ve alternatif tıp ve homeopati gibi sahtebilim sahaları yüceltiliyor. Bu açıdan, sahtebilimin doruğundaki bir eser olduğu ve gerçekleri ortaya çıkarma peşindeki bir doğrulama platformu için adeta hedef tahtası olacak biçimde hazırlandığı söylenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Teyit, modern tıp ve aşı karşıtlığı üzerine kurulu tartışmalara yol açan kitabı sadece okumakla kalmadı, yaklaşık 3 ay bir süre boyunca, 13 kişilik özel ekiple cümle cümle analiz ederek inceledi. İncelemeler, uzman görüşleri ve bilimsel verilerle, bilimsel metodu takip ederek yapıldı. Çok sayıda uzman ve bilirkişi, raporun hazırlanmasına katkı sağladı ve akademik olarak Teyit ekibine yardımda bulundu.

Eğer bu çalışmanın gereksiz olduğunu düşünüyorsanız; halk arasında bu kitabın ne kadar popüler olduğuna bakmanızı tavsiye ederiz. İnsanlar, ne yazık ki bilimsel gerçekleri güvenilir kaynaklardan değil, modern tıp karşıtlığı sayesinde maddi kazanç elde eden şahıslardan elde etmeyi seçmektedir. İyi çalışılmış akademik araştırmalardan ziyade, kulağa hoş gelen safsatalar ve popülist iddialar el üzerinde tutulmaktadır. Ayrıca Teyit.org'un "Kara Kutu Gibi Bir Kitabı Neden Kendimize Dert Ettik?" başlıklı yazısını da okumanızı tavsiye ederiz. Buna ek olarak, KONDA'nın konuyla ilgili halk araştırmasını buradan okuyabilirsiniz.

Bu süreçte Evrim Ağacı olarak biz de çok kısıtlı bir miktarda da olsa Teyit'e destek olmaya çalıştık, iddiaların bazılarında onların işini kolaylaştıracak yönlendirmeler yaptık ve kaynaklar sunduk. Fakat Teyit ekibinin özverili ve aylara yayılan çalışmasında üzerimize hiçbir kredi alamayız; onların emekleri yanında bizim yönlendirmelerimiz ve katkılarımız önemsiz kalır. Çalışmaya yönelik içerik naçizane katkımızın bir örneğini buradan görebilirsiniz.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

200’den Fazla İddia İncelemeye Alındı!

Teyit ekibi inceleme kapsamında, kitaptan ve söz konusu gazetecinin katıldığı televizyon programlarından seçtiği 200’den fazla iddiayı konularına göre 8 ana başlıkta grupladı:

 • Aşılar,
 • Safsatalar ve komplo teorileri,
 • Kaynak gösterme ve intihal,
 • Antikapitalizm,
 • Antidepresanlar,
 • Homeopati,
 • İlaçlar ve
 • Tıp eğitimi

Bu kategorilerin her birine, SalgınVar sayfasındaki menüde yer alan Araştırma sekmesinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca her yazının sonunda bir Okuma Rehberi de bulunuyor ve okuduğunuz yazıları takip ediyor. Bu sayede rapor içindeki ilerlemenizi takip edebilirsiniz.

Çalışma sonucunda bu sekiz başlıkta uzman görüşü ve bilimsel verilere dayanarak 60’tan fazla inceleme yazısı hazırlandı.

Çalışmanın tamamı, okuyucuların hem tek başına bu konuya odaklanabilmesi, hem de konu bütünlüğünü sağlamak için Teyit’in yayın yaptığı ana siteden ayrı olan bir salginvar.teyit.org adresli mikrositede yayınlandı.

Kitap; Yalan, Yanlış, İntihal ve Hatalı Kaynak ile Dolu!

Teyit’in yaptığı incelemeler sonucunda gazetecinin söz konusu kitapta 30 farklı kaynaktan, referans göstermeden alıntılar yaptığı ortaya kondu. Kara Kutu'da bulunan intihal ve çalıntı bilgileri SalgınVar şöyle analiz ediyor:

Tüm Reklamları Kapat

Kara Kutu'da İleri Sürülen Aşılarla İlgili Yalanlar

#SalgınVar çalışmasında yanlış olduğu tespit edilerek çürütülen iddialardan bazıları ise şöyle:

Kara Kutu'da Aşılarla İlgili Yapılan Çarpıtma ve Yanıltmalar

Ayrıca gazeteci, yazdığı kitabında aşılarla ilgili aşağıdaki konuları da çarpıtarak veya bilerek yanıltıcı bir şekilde okuruna sunmaktadır.

Ayrıca aşı ve otizm arasındaki ilişkileri kitleselleştiren kişilerle ilgili buradaki analizi okumanızı tavsiye ederiz.

Kara Kutu'daki Komplo Teorileri ve Uydurma İddialar

Kara Kutu sadece düpedüz yanlış olmakla kalmıyor, Batı'dan bolca ithal sahtebilim ve komplo teorisi ithal ederek bunları "Türkiye pazarına" açıyor. Bu, komplo teorisyenlerinin maddi gelir kaynaklarını arttırmak adına sık başvurdukları bir yöntem.

Tüm Reklamları Kapat

Kara Kutu içinde bulunan komplo teorileri ve uydurmalar ile ilgili (ve genel olarak bu gibi kişilerin kullandıkları yöntemlerle ilgili) SalgınVar analizi şu şekilde:

Kara Kutu, İlaç Kullanımıyla İlgili Olarak Gerçekleri Çarpıtıyor!

Abartılı ilaç kullanımı (özellikle de abartılı ağrı kesici veya antibiyotik kullanımı) gerçek bir problem olsa da, bunu bir felaket tellallığına dönüştürerek yalan söylemek bilimsel bir yöntem değil. Ne var ki Kara Kutu, bunu yapmaktan geri durmuyor:

Kara Kutu, (Türkiye'deki) Tıp Eğitimi Hakkında Yalan Söylüyor!

Kara Kutu bir noktadan sonra iyice kontrolü yitirerek hem ülkemizdeki tıp eğitimi hakkında yalanlar uydurmaya başlıyor, hem de Rockefeller isimli zengin şahsın sadece Türkiye'de değil, Kuzey Kore'de de tıp eğitimini şekillendirdiğini iddia ediyor. Analizler şu şekilde:

Ayrıca Türkiye'de tıp eğitiminin kurumsallaşmasıyla ilgili buradaki analizi okumanızı tavsiye ederiz.

Tüm Reklamları Kapat

Agora Bilim Pazarı
Celestron M800 Biyolojik Mikroskop (10 Adet Hazırlanmış Slayt Hediye!)

Celestron Türkiye distribütöründen direkt ve ücretsiz kargo

Celestron Labs CM800 bileşik mikroskop ekonomik bir fiyata günümüzün en son gelişmelerini sunan parlak, doğal renkler sağlayan, üst ve alt LED aydınlatmaya sahip bir mikroskoptur.

Teknik Özellikler

 • Büyütme (Güç): 40x, 800x
 • Mikroskop Başı: 45 ° eğimli tek gözlü
 • Lens Çapı: Tüm cam – 4x, 10x, 40x
 • Göz Mercekleri: (1) WF 10X / (1) WF 20X
 • Diyafram: Disk diyafram ve 6 adet boyut
 • Kondenser Mercek: NA 0.65
 • Aydınlatma: Üst ve alt beyaz LED
 • Aşama: Metal klipler ile ayarlanabilir sahne / 88 mm x 88 mm
 • Boyutlar: 127 mm x 152 mm x 279 mm
 • Ağırlık: 1.108 kg
 • Pil: 3 Adet AA (piller dahil değildir)
 • Birlikte Verilen Aksesuarlar: 10 adet hazırlanmış slayt
Devamını Göster
₺6,999.00
Celestron M800 Biyolojik Mikroskop (10 Adet Hazırlanmış Slayt Hediye!)

Kara Kutu, Antidepresanlar Hakkında Ne Dediğini Bilmiyor!

Antidepresanlar, psikolojik rahatsızlıkların bir kısmını tedavi etmekte kullanılan çok önemli ilaçlardır. Bazı insanların normal yaşantısı, bu ilaçların varlığına muhtaçtır. Antidepresanların etkilerine yönelik çalışmalar dört bir koldan devam ederken, bunlar arasından sadece işimize gelen çalışmaları cımbızlamak, toplum sağlığı ile doğrudan oynamak, insanları riske atmak demektir. İşte gazeteci, Kara Kutu kitabında bunu yapıyor.

Bunu yaparken de düpedüz yalan söylemekten geri durmuyor. SalgınVar, bu konuyu şu başlıklarda inceliyor:

Kara Kutu, Bilimi Yererken Sahtebilimi Yüceltiyor!

Homeopati gibi alternatif tıp uygulamalarının tamamen işlevsiz olduğu tekrar tekrar gösterilmiştir. Buna rağmen Soner Yalçın, Kara Kutu isimli kitabında modern tıptan uzaklaşıp, sahtebilimi uygulayarak kendimizi "tedavi etmemiz" gerektiğini ima ediyor. Bu konuda da bol miktarda yalan söyleyerek iddialarını desteklemekten geri durmuyor.

Teyit ekibi, bu noktada Yalansavar ekibinden de bir miktar destek alarak, bu yalanları şöyle sıralıyor:

Kara Kutu, Antikapitalizm ile Yalancılığı Karıştırıyor!

Kara Kutu'nun ana amaçlarından birisinin antikapitalist kitlenin hoşuna gidecek içerikler üretmek olduğu belli. Bu, politik bir tercihtir ve tek başına bunda bir problem yok. Ancak bunu yapmak adına aşırıya kaçıp, bilimsel gerçekleri çarpıtmak, yalan söylemektir. Söz konusu gazeteci, Kara Kutu kitabında bunu yapmaktan hiç çekinmiyor.

SalgınVar, bunu şu başlıklar altında inceliyor:

Siegrist İddiaları Yalanladı: Kara Kutu, Bilim İnsanlarının Ağzına Laf Koyarak Onlara Yalan Söyletmeye Çalışıyor!

“Kara Kutu: Yüzleşme Vakti” isimli kitabında söz konusu gazeteci, Cenevre Üniversitesi Aşılama ve İmmünoloji Ünitesi Başkanı Prof. Dr. Claire-Anne Siegrist’in aşıların etkisizliğine dair yazılar yazdığını iddiası yer alıyor. Dünya Sağlık Örgütü üyesi olan ve hayatını aşıları yaygınlaştırmaya adadığı bilinen araştırmacıya ulaşan Teyit ekibi Siegrist’ten şu yanıtı aldı:

Büyük bir mutlulukla cevap veriyorum ki asla böyle bir şey söylemedim.

Tüm analizi buradan okuyabilirsiniz.

Kara Kutu'yu Kimler Çürüttü ve Amaçları Ne?

“#SalgınVar: Yanlış bilgiye karşı aşı olun!” kampanyasını Teyit’in Şef Editörü Gülin Çavuş ve editörlerinden Ali Osman Arabacı koordine etti. Alper Kurşunel, Anıl Doğruluk, Engin Karaman, Ezgi Toprak, Mahmut Tezcan, Mehmet Özer, Mert Can Yılmaz, Öyküm Hüma Keskin yazılarıyla katkı verdi. Emre Saklıca ve Nilgün Yılmaz editörlüğü üstlendi. Mikroblog grafikleri ise Ahmet Fahri Küçük’e ait. Özel çalışmayla ilgili değerlendirmelerde bulunan Teyit ekibinden şef editör Gülin Çavuş şöyle diyor:

Bizim için önemli olan, yanlış bilgiyi üreten kişinin kendisi değil, verebileceği olası zararlardı. Tedirgin edici olan ise, iddiaların çokça alıcısı çıkması ve kafa karışıklığına yol açabilme ihtimaliydi. Yanlış bilgi salgını olarak tanımlanabilecek “dezenfomedik”le (misinfomedic) mücadelenin aciliyeti bu nedenle aşikar. “Salgın Var” çalışmasının asıl amacı, kitapta tabağımıza bir bütünün parçalarıymış gibi konan, ama aslında uzun süredir dolaşımda olan yanlış bilgiler, safsatalar ve komplo teorilerinin peşine düşmekti. Bu da çalışmayı daha zamansız ve etkili kılıyor.

Teyit editörlerinden Ali Osman Arabacı ise şöyle diyor:

Tüm Reklamları Kapat

Doğru bilginin peşinde koşarken, yanlış bilgilerin yayılma fırsatı bulduğu ve oldukça etkili olabildiği alanın kitaplar ve edebiyat dünyası olduğunun farkına vardık. Yanlış kişilere atfedilerek paylaşılan sözler, kaynaksız olarak dolaşan ağdalı cümleler, sevilen karakterlere “söylettirilen” şiirler ya da kitapların içinde geçen şüpheli olgular bilgi okyanusunda sıkça karşılaştığımız canlılardı. Cümlelerin izini sürmek ve bir kitabı baştan aşağı doğruluk kontrolüne tabi tutmanın oldukça yoğun mesai gerektirmesi bu konudaki önemli zorluklardan yalnızca biri. Ancak şimdiye kadar yaptıklarımızın da bu alana kattıklarının önemli olduğunu düşünüyorum.

Proje, Kitle Fonlama Yoluyla (Halk Desteğiyle) Mümkün Oldu!

Topluluk Editörü Selin Yıldız destekçileri tarafından fonlanan ve bir ortaklık duygusu yaratmak için örgütlenen kampanya ile ilgili olarak şöyle diyor:

Aralık ayında kamuoyuna açtığımız ve takipçilerimizden kitle fonlama için kullanılan Fongogo üzerinden destek istediğimiz #SalgınVar: Yanlış bilgiye karşı aşı olun!kampanyası kapsamında yaptığımız çağrıya 234 kişi maddi desteğiyle cevap verdi, bu süreçte 19 bin 150 lira toplandı. Bu gazetecilik alanında Türkiye’de spesifik bir çalışma için yapılan ve başarıya ulaşan ilk kitle fonlama kampanyası.

Sonuç

Sonuç olarak Soner Yalçın'ın Kara Kutu isimli kitabı, bilimsel anlamda ciddiye alınacak bir kitap değildir ve "kurgu" veya "sahtebilim" kategorisi altında değerlendirilebilir. Özellikle de koronavirüs salgınıyla boğuştuğumuz bugünlerde; bilimle ilgili gerçek bilgileri, bilim insanlarından ve bu işi dürüstçe yapan, güvenilir kaynaklardan almanızı tavsiye ederiz.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
14
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 9
 • Bilim Budur! 5
 • İnanılmaz 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Muhteşem! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • Umut Verici! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Korkutucu! 1
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 04/12/2023 16:18:46 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8350

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Balıklar
Psikiyatri
Uzay Aracı
Covıd-19
Görme
Ahlak
Hominid
Koku
Yörünge
Patlama
Primatlar
İyi
Kromozom
Jinekoloji
Beslenme
Yakınsak Evrim
Enerji
Karbonhidrat
Öğrenme Teorileri
Şehir
Mikrop
Hukuk
Bilgi
Zehir
Zehirli Mantar
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Maymunlar Taş Devrine Girdi mi?!
Maymunlar Taş Devrine Girdi mi?!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
İçtiğiniz Çay/Kahve Size Zarar Veriyor Olabilir mi?
İçtiğiniz Çay/Kahve Size Zarar Veriyor Olabilir mi?
Kötü Olduğunu Bildiğiniz Şeyleri Yapmaya Neden Devam Ediyorsunuz?
Kötü Olduğunu Bildiğiniz Şeyleri Yapmaya Neden Devam Ediyorsunuz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Ağacı. Soner Yalçın'ın "Kara Kutu" İsimli Kitabındaki Aşı İddiaları Hatalı, Kaynaksız, Uydurma veya Çarpıtılmıştır!. (18 Mart 2020). Alındığı Tarih: 4 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8350
Ağacı, E. (2020, March 18). Soner Yalçın'ın "Kara Kutu" İsimli Kitabındaki Aşı İddiaları Hatalı, Kaynaksız, Uydurma veya Çarpıtılmıştır!. Evrim Ağacı. Retrieved December 04, 2023. from https://evrimagaci.org/s/8350
E. Ağacı. “Soner Yalçın'ın "Kara Kutu" İsimli Kitabındaki Aşı İddiaları Hatalı, Kaynaksız, Uydurma veya Çarpıtılmıştır!.” Edited by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, 18 Mar. 2020, https://evrimagaci.org/s/8350.
Ağacı, Evrim. “Soner Yalçın'ın "Kara Kutu" İsimli Kitabındaki Aşı İddiaları Hatalı, Kaynaksız, Uydurma veya Çarpıtılmıştır!.” Edited by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, March 18, 2020. https://evrimagaci.org/s/8350.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close