Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Soner Yalçın'ın "Kara Kutu" İsimli Kitabındaki Aşı İddiaları Hatalı, Kaynaksız, Uydurma veya Çarpıtılmıştır!

Teyit.org Ekibinin Salgın Var İsimli Çalışması, Kara Kutu'nun Yalanlarını Tek Tek Ortaya Çıkarıyor ve Akademik Kaynaklarıyla İzah Ediyor!

Soner Yalçın'ın "Kara Kutu" İsimli Kitabındaki Aşı İddiaları Hatalı, Kaynaksız, Uydurma veya Çarpıtılmıştır!
10 dakika
20,162
 • Aşı Karşıtlığı

Ülkemizin en önde gelen doğrulama platformlarından olan ve Evrim Ağacı'nın da kardeş toplulukları arasında bulunan Teyit, Soner Yalçın isimli gazetecinin Kara Kutu: Yüzleşme Vakti isimli sahtebilim kitabında, halk sağlığını tehdit eden iddialarını tek tek analiz ettiği “SalgınVar” adlı çalışmasını yayınladı.

Çalışmaya gitmek için buraya tıklayın.

Bu Reklamı Kapat

Ola ki aşılara yönelik iddialarınızdan herhangi birinin bu sahte kitap içindeki argümanlara dayandırıyorsanız, Teyit tarafından hazırlanan çalıimadaki her bir yazıyı ve bu yazıların dayandığı kaynakları da okumanızı önemle tavsiye ederiz. Aksi takdirde bilim değil, propaganda yapıyorsunuz demektir. Gerçeklerin peşinde değil, inanmak istediğinizin peşindesiniz demektir.

Söz konusu gazetecinin uzun süredir Türkiye’nin çok satanlar listesinde bulunan kitabında, antidepresanlar ve ilaçlar faydaları hiçe sayılıyor; aşıların zararları abartılıyor (gerçekte aşılar, modern tıbbın en büyük zaferlerinden birisidir); aşı ve otizm arasında bir ilişki olduğu iddia ediliyor (gerçekte aşılar ve otizm arasında hiçbir ilişki yok) ve alternatif tıp ve homeopati gibi sahtebilim sahaları yüceltiliyor. Bu açıdan, sahtebilimin doruğundaki bir eser olduğu ve gerçekleri ortaya çıkarma peşindeki bir doğrulama platformu için adeta hedef tahtası olacak biçimde hazırlandığı söylenebilir.

Bu Reklamı Kapat

Teyit, modern tıp ve aşı karşıtlığı üzerine kurulu tartışmalara yol açan kitabı sadece okumakla kalmadı, yaklaşık 3 ay bir süre boyunca, 13 kişilik özel ekiple cümle cümle analiz ederek inceledi. İncelemeler, uzman görüşleri ve bilimsel verilerle, bilimsel metodu takip ederek yapıldı. Çok sayıda uzman ve bilirkişi, raporun hazırlanmasına katkı sağladı ve akademik olarak Teyit ekibine yardımda bulundu.

Eğer bu çalışmanın gereksiz olduğunu düşünüyorsanız; halk arasında bu kitabın ne kadar popüler olduğuna bakmanızı tavsiye ederiz. İnsanlar, ne yazık ki bilimsel gerçekleri güvenilir kaynaklardan değil, modern tıp karşıtlığı sayesinde maddi kazanç elde eden şahıslardan elde etmeyi seçmektedir. İyi çalışılmış akademik araştırmalardan ziyade, kulağa hoş gelen safsatalar ve popülist iddialar el üzerinde tutulmaktadır. Ayrıca Teyit.org'un "Kara Kutu Gibi Bir Kitabı Neden Kendimize Dert Ettik?" başlıklı yazısını da okumanızı tavsiye ederiz. Buna ek olarak, KONDA'nın konuyla ilgili halk araştırmasını buradan okuyabilirsiniz.

Bu süreçte Evrim Ağacı olarak biz de çok kısıtlı bir miktarda da olsa Teyit'e destek olmaya çalıştık, iddiaların bazılarında onların işini kolaylaştıracak yönlendirmeler yaptık ve kaynaklar sunduk. Fakat Teyit ekibinin özverili ve aylara yayılan çalışmasında üzerimize hiçbir kredi alamayız; onların emekleri yanında bizim yönlendirmelerimiz ve katkılarımız önemsiz kalır. Çalışmaya yönelik içerik naçizane katkımızın bir örneğini buradan görebilirsiniz.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

200’den Fazla İddia İncelemeye Alındı!

Teyit ekibi inceleme kapsamında, kitaptan ve söz konusu gazetecinin katıldığı televizyon programlarından seçtiği 200’den fazla iddiayı konularına göre 8 ana başlıkta grupladı:

 • Aşılar,
 • Safsatalar ve komplo teorileri,
 • Kaynak gösterme ve intihal,
 • Antikapitalizm,
 • Antidepresanlar,
 • Homeopati,
 • İlaçlar ve
 • Tıp eğitimi

Bu kategorilerin her birine, SalgınVar sayfasındaki menüde yer alan Araştırma sekmesinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca her yazının sonunda bir Okuma Rehberi de bulunuyor ve okuduğunuz yazıları takip ediyor. Bu sayede rapor içindeki ilerlemenizi takip edebilirsiniz.

Çalışma sonucunda bu sekiz başlıkta uzman görüşü ve bilimsel verilere dayanarak 60’tan fazla inceleme yazısı hazırlandı.

Çalışmanın tamamı, okuyucuların hem tek başına bu konuya odaklanabilmesi, hem de konu bütünlüğünü sağlamak için Teyit’in yayın yaptığı ana siteden ayrı olan bir salginvar.teyit.org adresli mikrositede yayınlandı.

Kitap; Yalan, Yanlış, İntihal ve Hatalı Kaynak ile Dolu!

Teyit’in yaptığı incelemeler sonucunda gazetecinin söz konusu kitapta 30 farklı kaynaktan, referans göstermeden alıntılar yaptığı ortaya kondu. Kara Kutu'da bulunan intihal ve çalıntı bilgileri SalgınVar şöyle analiz ediyor:

Bu Reklamı Kapat

Kara Kutu'da İleri Sürülen Aşılarla İlgili Yalanlar

#SalgınVar çalışmasında yanlış olduğu tespit edilerek çürütülen iddialardan bazıları ise şöyle:

Kara Kutu'da Aşılarla İlgili Yapılan Çarpıtma ve Yanıltmalar

Ayrıca gazeteci, yazdığı kitabında aşılarla ilgili aşağıdaki konuları da çarpıtarak veya bilerek yanıltıcı bir şekilde okuruna sunmaktadır.

Ayrıca aşı ve otizm arasındaki ilişkileri kitleselleştiren kişilerle ilgili buradaki analizi okumanızı tavsiye ederiz.

Kara Kutu'daki Komplo Teorileri ve Uydurma İddialar

Kara Kutu sadece düpedüz yanlış olmakla kalmıyor, Batı'dan bolca ithal sahtebilim ve komplo teorisi ithal ederek bunları "Türkiye pazarına" açıyor. Bu, komplo teorisyenlerinin maddi gelir kaynaklarını arttırmak adına sık başvurdukları bir yöntem.

Bu Reklamı Kapat

Kara Kutu içinde bulunan komplo teorileri ve uydurmalar ile ilgili (ve genel olarak bu gibi kişilerin kullandıkları yöntemlerle ilgili) SalgınVar analizi şu şekilde:

Kara Kutu, İlaç Kullanımıyla İlgili Olarak Gerçekleri Çarpıtıyor!

Abartılı ilaç kullanımı (özellikle de abartılı ağrı kesici veya antibiyotik kullanımı) gerçek bir problem olsa da, bunu bir felaket tellallığına dönüştürerek yalan söylemek bilimsel bir yöntem değil. Ne var ki Kara Kutu, bunu yapmaktan geri durmuyor:

Kara Kutu, (Türkiye'deki) Tıp Eğitimi Hakkında Yalan Söylüyor!

Kara Kutu bir noktadan sonra iyice kontrolü yitirerek hem ülkemizdeki tıp eğitimi hakkında yalanlar uydurmaya başlıyor, hem de Rockefeller isimli zengin şahsın sadece Türkiye'de değil, Kuzey Kore'de de tıp eğitimini şekillendirdiğini iddia ediyor. Analizler şu şekilde:

Ayrıca Türkiye'de tıp eğitiminin kurumsallaşmasıyla ilgili buradaki analizi okumanızı tavsiye ederiz.

Bu Reklamı Kapat

Agora Bilim Pazarı
1984 (Grafik Roman)

George Orwell’in ölümsüz distopyasının  Orwell Vakfı onaylı ilk grafik roman uyarlaması.

1984 yılında Londra, Düşünce Polisi’nin insanların  her adımını denetlediği, boğucu bir şehirdir. Hakikat Bakanlığı’nda çalışan Winston Smith bu habis sistemin içinde bir dişlidir; görevi yaşanmış olayları Parti’nin kabul ettiği resmi gerçeklere uygun düşecek şekilde uyarlayıp tarihi yeniden yazmaktır.  Bu korku toplumunu sorgulamaya başladığı gün, geri dönülemez bir yola girer.

Ünlü çizer Fido Nesti, Orwell’in başyapıtı ve distopya edebiyatının doruk noktası 1984’ü baştan yorumlayarak, gerçeğe dönüşme ihtimali gün geçtikçe artan bir dünyaya çizdiği yüzler, bedenler ve manzaralarla hayat veriyor.

Devamını Göster
₺70.00
1984 (Grafik Roman)

Kara Kutu, Antidepresanlar Hakkında Ne Dediğini Bilmiyor!

Antidepresanlar, psikolojik rahatsızlıkların bir kısmını tedavi etmekte kullanılan çok önemli ilaçlardır. Bazı insanların normal yaşantısı, bu ilaçların varlığına muhtaçtır. Antidepresanların etkilerine yönelik çalışmalar dört bir koldan devam ederken, bunlar arasından sadece işimize gelen çalışmaları cımbızlamak, toplum sağlığı ile doğrudan oynamak, insanları riske atmak demektir. İşte gazeteci, Kara Kutu kitabında bunu yapıyor.

Bunu yaparken de düpedüz yalan söylemekten geri durmuyor. SalgınVar, bu konuyu şu başlıklarda inceliyor:

Kara Kutu, Bilimi Yererken Sahtebilimi Yüceltiyor!

Homeopati gibi alternatif tıp uygulamalarının tamamen işlevsiz olduğu tekrar tekrar gösterilmiştir. Buna rağmen Soner Yalçın, Kara Kutu isimli kitabında modern tıptan uzaklaşıp, sahtebilimi uygulayarak kendimizi "tedavi etmemiz" gerektiğini ima ediyor. Bu konuda da bol miktarda yalan söyleyerek iddialarını desteklemekten geri durmuyor.

Teyit ekibi, bu noktada Yalansavar ekibinden de bir miktar destek alarak, bu yalanları şöyle sıralıyor:

Kara Kutu, Antikapitalizm ile Yalancılığı Karıştırıyor!

Kara Kutu'nun ana amaçlarından birisinin antikapitalist kitlenin hoşuna gidecek içerikler üretmek olduğu belli. Bu, politik bir tercihtir ve tek başına bunda bir problem yok. Ancak bunu yapmak adına aşırıya kaçıp, bilimsel gerçekleri çarpıtmak, yalan söylemektir. Söz konusu gazeteci, Kara Kutu kitabında bunu yapmaktan hiç çekinmiyor.

SalgınVar, bunu şu başlıklar altında inceliyor:

Siegrist İddiaları Yalanladı: Kara Kutu, Bilim İnsanlarının Ağzına Laf Koyarak Onlara Yalan Söyletmeye Çalışıyor!

“Kara Kutu: Yüzleşme Vakti” isimli kitabında söz konusu gazeteci, Cenevre Üniversitesi Aşılama ve İmmünoloji Ünitesi Başkanı Prof. Dr. Claire-Anne Siegrist’in aşıların etkisizliğine dair yazılar yazdığını iddiası yer alıyor. Dünya Sağlık Örgütü üyesi olan ve hayatını aşıları yaygınlaştırmaya adadığı bilinen araştırmacıya ulaşan Teyit ekibi Siegrist’ten şu yanıtı aldı:

Büyük bir mutlulukla cevap veriyorum ki asla böyle bir şey söylemedim.

Tüm analizi buradan okuyabilirsiniz.

Kara Kutu'yu Kimler Çürüttü ve Amaçları Ne?

“#SalgınVar: Yanlış bilgiye karşı aşı olun!” kampanyasını Teyit’in Şef Editörü Gülin Çavuş ve editörlerinden Ali Osman Arabacı koordine etti. Alper Kurşunel, Anıl Doğruluk, Engin Karaman, Ezgi Toprak, Mahmut Tezcan, Mehmet Özer, Mert Can Yılmaz, Öyküm Hüma Keskin yazılarıyla katkı verdi. Emre Saklıca ve Nilgün Yılmaz editörlüğü üstlendi. Mikroblog grafikleri ise Ahmet Fahri Küçük’e ait. Özel çalışmayla ilgili değerlendirmelerde bulunan Teyit ekibinden şef editör Gülin Çavuş şöyle diyor:

Bizim için önemli olan, yanlış bilgiyi üreten kişinin kendisi değil, verebileceği olası zararlardı. Tedirgin edici olan ise, iddiaların çokça alıcısı çıkması ve kafa karışıklığına yol açabilme ihtimaliydi. Yanlış bilgi salgını olarak tanımlanabilecek “dezenfomedik”le (misinfomedic) mücadelenin aciliyeti bu nedenle aşikar. “Salgın Var” çalışmasının asıl amacı, kitapta tabağımıza bir bütünün parçalarıymış gibi konan, ama aslında uzun süredir dolaşımda olan yanlış bilgiler, safsatalar ve komplo teorilerinin peşine düşmekti. Bu da çalışmayı daha zamansız ve etkili kılıyor.

Teyit editörlerinden Ali Osman Arabacı ise şöyle diyor:

Bu Reklamı Kapat

Doğru bilginin peşinde koşarken, yanlış bilgilerin yayılma fırsatı bulduğu ve oldukça etkili olabildiği alanın kitaplar ve edebiyat dünyası olduğunun farkına vardık. Yanlış kişilere atfedilerek paylaşılan sözler, kaynaksız olarak dolaşan ağdalı cümleler, sevilen karakterlere “söylettirilen” şiirler ya da kitapların içinde geçen şüpheli olgular bilgi okyanusunda sıkça karşılaştığımız canlılardı. Cümlelerin izini sürmek ve bir kitabı baştan aşağı doğruluk kontrolüne tabi tutmanın oldukça yoğun mesai gerektirmesi bu konudaki önemli zorluklardan yalnızca biri. Ancak şimdiye kadar yaptıklarımızın da bu alana kattıklarının önemli olduğunu düşünüyorum.

Proje, Kitle Fonlama Yoluyla (Halk Desteğiyle) Mümkün Oldu!

Topluluk Editörü Selin Yıldız destekçileri tarafından fonlanan ve bir ortaklık duygusu yaratmak için örgütlenen kampanya ile ilgili olarak şöyle diyor:

Aralık ayında kamuoyuna açtığımız ve takipçilerimizden kitle fonlama için kullanılan Fongogo üzerinden destek istediğimiz #SalgınVar: Yanlış bilgiye karşı aşı olun!kampanyası kapsamında yaptığımız çağrıya 234 kişi maddi desteğiyle cevap verdi, bu süreçte 19 bin 150 lira toplandı. Bu gazetecilik alanında Türkiye’de spesifik bir çalışma için yapılan ve başarıya ulaşan ilk kitle fonlama kampanyası.

Sonuç

Sonuç olarak Soner Yalçın'ın Kara Kutu isimli kitabı, bilimsel anlamda ciddiye alınacak bir kitap değildir ve "kurgu" veya "sahtebilim" kategorisi altında değerlendirilebilir. Özellikle de koronavirüs salgınıyla boğuştuğumuz bugünlerde; bilimle ilgili gerçek bilgileri, bilim insanlarından ve bu işi dürüstçe yapan, güvenilir kaynaklardan almanızı tavsiye ederiz.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 9
 • Bilim Budur! 5
 • İnanılmaz 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Muhteşem! 1
 • Güldürdü 1
 • Umut Verici! 1
 • Korkutucu! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 18/05/2022 00:01:06 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8350

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Kilo
Ara Geçiş Türleri
Adaptasyon
Sağlık Bilimleri
Genetik Mühendisliği
Sağlık
Evrimleşme
Özellikler
Kanser Tedavisi
Yapay Zeka
Ornitoloji
İspat Yükü
Dinozorlar
Tüy
Etik
İnsan Türü
Tercih
İnsanlık
Bağışıklık
Normal Doğum
Hekim
İmmünoloji
Ecza
İntihar
Homo Sapiens
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Gönder
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et