Sinekler (Diptera)

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Açıklama ve Genel Bilgi

Gerçek sinekler, Diptera takımına dahil olan bütün böcekleri kapsayan bir taksondur. Çift kanatlı anlamı taşıyan Diptera, uçmak için temelde iki kanat bulundurmasından gelir. Arka kanatlar, uçuşta stabilizasyon sağlayan halter organ adı verilen bir çift mekanosensör dokuya evrimleşmiştir.

Evrimsel Tarih

Polen taşıyıcılığı açısından bitkilerin evrimsel sürecinde ilk ve en büyük role sahiplerdir. Yakın kuzenleri olan Mecoptera, Boreidae, Siphonaptera ile birlikte Mecopterida taksonuna üyedirler. Bütün Diptera üyeleri bir çift kanat barındırsa da, Hippoboscidae gibi taksonlardaki türler, uçmaktan yoksundur.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Kutuplar dışında Dünya'nın her yerine yayılmış durumdadırlar. Uyum başarıları nedeniyle her türlü habitatta bulunabilirler.

Etimoloji

Yunanca'da di yani "iki" anlamında, pteron ise "kanat" demektir. Çift kanatlı anlamı, bu sözcüklerin birleşmesinden türetilmiştir.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  • Ana Görsel Kaynağı: Pedram Türkoğlu
  • Wikipedia. Fly. (2018, Temmuz 01). Alındığı Tarih: 01 Temmuz 2018. Alındığı Yer: Wikipedia

Ökaryotlar (Eukaryota)

Böcekler (Insecta)

Biyoloji Genel Editörü

Pedram Türkoğlu

Pedram Türkoğlu

Biyoloji Genel Editörü

Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim görüyor. İlgilendiği bilim dalları paleobiyoloji, zooloji, anatomi, immünoloji, mikrobiyoloji, tıp ve evrimsel biyolojidir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim