Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı

Sarmaşık atmaca güvesi (Agrius convolvuli)

Sarmaşık atmaca güvesi (Agrius convolvuli)
Sarmaşık atmaca güvesi (Agrius convolvuli) erişkin birey
Gökhan Eren
Pedram Türkoğlu Editör Pedram Türkoğlu
2 dakika
1,202 Okunma Sayısı
Notlarım
Sarmaşık atmaca güvesi
 • Bilimsel Adı Agrius convolvuli
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Sarmaşık atmaca güvesi
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Convolvulus hawk-moth
Taksonomi
 • Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Sarmaşık atmaca güvesi olarak bilinen Agrius convolvuli türü erişkin bireyi, Sakarya'nın Karasu ilçesinde 14 Temmuz 2019 tarihinde gözlemledik.

Tanım ve Genel Bilgiler

Kanat açıklığı yaklaşık olarak 80-120 milimetredir. Seksüel dimorfizm (bir türün erkek ve dişi bireyleri arasında vücut boyutu ve şekli, renk veya desen bakımından farklılıklar görülmesi) görülen bu türlerde, genellikle dişiler erkeklerden daha büyüktür. Kanat örtüsü genel olarak grimsi tonlardadır, ancak abdomende (karın) pembe ve siyah renkte bantlar bulunur. Tırtıllar yeşil, kahverengi veya sarı gibi çeşitli renklerde olabilir, yaklaşık 100-110 mm uzunluğundadır. Pupa ise 50-60 mm uzunluğunda, 12 mm genişliğindedir.

Sarmaşık atmaca güvesi (Agrius convolvuli), erişkin birey (Sakarya).
Sarmaşık atmaca güvesi (Agrius convolvuli), erişkin birey (Sakarya).
Gökhan Eren

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Sarmaşık atmaca güvesi (Agrius convolvuli), Atmaca güveleri olarak bilinen Sphingidae ailesine ait bir türdür. Bu tür ilk olarak taksonominin babası sayılan meşhur İsveçli doğa bilimci Carl Linnaeus tarafından Sistema Naturae eserinin 10. baskısında tanımlanmıştır.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Oldukça geniş bir dağılıma sahip olan bu türler; Avrupa, Asya, Afrika ve Avustralya kıtalarında görülmektedir.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Bu türlerde Ichneumonidae, Trichogrammatidae ve Tachinidae gibi aileler ait bazı türler parazitoidlik yapmaktadır (parazitoid: konakçısının içinde veya üzerinde yaşayan, konakçısına bağımlı olan ve sonuçta konakçısını öldüren canlılar).

Ichneumonidae: Amblyjoppa fuscipennis, Callajoppa exaltatoria, Netelia vinulae

Trichogrammatidae: Trichogramma euproctidis

Tachinidae: Drino (Zygobothria) ciliata (Wulp), Drino (Zygobothria) atropivora, Masicera sphingivora. Gözlemlediğimiz Tachina türüne buradan ulaşabilirsiniz.

Abdomende (karın) bulunan siyah ve pembe bantlar kolayca gözüküyor.
Abdomende (karın) bulunan siyah ve pembe bantlar kolayca gözüküyor.
Gökhan Eren

Davranış ve Etoloji

Erişkin bireyler, uzun hortumları sayesinde (vücudundan daha uzun olabilir), Hybiscus, Ipomoea veya Begonia gibi çiçeklerden beslenirler. Bu türlerle genellikle alacakaranlıktan hemen önce bitkilerden beslenirken karşılaşabiliriz.

Göçmen ve multivoltin (bir sezonda birden fazla yavru veren) olan bu türler, nisan-ekim ayları arasında dört nesil verebilirler. En hızlı kanat çırpan güve türlerindendir. Beslenirken havada asılı durabilir ve vücudundan daha uzun dillerini uzatarak çiçek nektarları ile beslenir.

Diyet ve Metabolizma

Tırtılları, tür epitetini aldığı (Convolvulus) sarmaşık yapraklarından beslenir. Erişkin bireyler ise Hybiscus, Ipomoea veya Begonia gibi çiçeklerin nektarları ile beslenirler.

Başlıca konakçı bitkileri; Convolvulaceae ailesinde bulunan Convolvulus, Calystegia ve Ipomoea türleridir. Bazen de Phaseolus, Krizantem, Helianthus ve Rumex gibi türlerden de beslenirler.

Sarmaşık atmaca güvesi (Agrius convolvuli) tırtılı veya larvası (11 Eylül 2016, Sakarya).
Sarmaşık atmaca güvesi (Agrius convolvuli) tırtılı veya larvası (11 Eylül 2016, Sakarya).
Gökhan Eren

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

Bu türler ışık kaynaklarına çok geldiklerinden dolayı, genellikle otoyollarda, araçlara çarparak ölürler.

Etimoloji

Sarmaşık atmaca güvesi, tür epitetini (convolvuli), tırtılların besin kaynağı olan sarmaşıklardan (Convolvulus) almıştır. Bu tür İngilizce ''Convolvulus hawk-moth'' olarak bilinir. Sphingidae ailesinde bulunan türler, Atmaca güveleri ya da Sfenks güveleri olarak bilinirler.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/02/2021 16:23:46 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7863

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Güncel
Karma
Agora
Odontoloji
Bilim İnsanı
Yaşlılık
Sürüngen
Evrimsel Tarih
Cinsel Seçilim
Biyografi
Konuşma
Güve
Vegan
Yapay Zeka
Hastalık Kataloğu
Okyanus
Kalıtım
Küresel Isınma
Abiyogenez
Sanat
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Deniz
Yıl
Etoloji
Biyoloji
Şempanze
Zehirli Mantar
Böcek Bilimi
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Soru Sor
Not Ekle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir işin yapılamayacağını söyleyenler, o işi yapanların önünü kesmemelidir.”
Anonim
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku