Gece Modu

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Tanım ve Genel Bilgiler

Bu türler uzun ve dar olan ön kanatlara sahip sağlam gövdeli güvelerdir. Genelde mekik şeklinde bir vücut yapıları vardır. Büyükçe larvalara (veya tırtıllara) sahiplerdir ve larvalarda karakteristik bir boynuz (horn) bulunur. Göğüs, karın ve kanatlar yoğun şekilde pullarla kaplanmıştır. Antenleri diğer güveler gibi çok kıllı değildir. Genel olarak erişkin bireylerde yaşam süresi 10-30 gün arasında değişmektedir. Atmaca güvelerinde seksüel dimorfizm oldukça belirgindir.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Sphingidae ailesinde bulunan türler genellikle atmaca güveleri olarak bilinirler ve yaklaşık olarak 1,450 tür içerirler. Havada asılı kalma kabiliyetleri çiçeklerde nektar ile beslenirken, çiçek üzerinde pusuya yatan avcılardan kaçmaya karşı evrimleşmiştir. Bazı yarasa türleri ve sinek kuşu türleri ile güzel bir yakınsak evrim örneğidir.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Antarktika hariç, Dünya genelinde yaygın şekilde dağılmışlardır.

Davranış ve Etoloji

Çoğu krepüsküler veya gececildir (nokturnal), ancak bazı türler gün boyunca uçabilirler. Uçabilen en hızlı böceklerden birisidirler. Yaklaşık olarak 5.3 m/s gibi bir hıza ulaşabilirler. Bu da saatte yaklaşık 19 km yapıyor.

Diyet ve Metabolizma

Larvalar yaprak ve bitkiler ile beslenirken, yetişkinler nektar ve çiçek özü ile beslenir.

Etimoloji

Bu ailede bulunun türler İngilizce hawk moth, sphinx moth veya hornworm olarak bilinirler. Sphingidae ailesi, 1802'de Fransız zoolog Pierre André Latreille tarafından adlandırılmıştır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/01/2020 06:25:48 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7912

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Haklı olan tek bir kişi, er ya da geç çoğunluk olacaktır.”
R. G. Ingersoll
Geri Bildirim Gönder