Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Atmaca Güveleri (Sphingidae)

Atmaca Güveleri (Sphingidae) Gökhan Eren
Sarmaşık atmaca güvesi (Agrius convolvuli)
1 dakika
2,787
Tüm Reklamları Kapat
Atmaca Güveleri
 • Bilimsel Adı Sphingidae
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Atmaca Güveleri
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Hawk moths
Taksonomi
 • Bu içerik, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.
 • Gözlem Ekle

Tanım ve Genel Bilgiler

Bu türler uzun ve dar olan ön kanatlara sahip sağlam gövdeli güvelerdir. Genelde mekik şeklinde bir vücut yapıları vardır. Büyükçe larvalara (veya tırtıllara) sahiplerdir ve larvalarda karakteristik bir boynuz (horn) bulunur. Göğüs, karın ve kanatlar yoğun şekilde pullarla kaplanmıştır. Antenleri diğer güveler gibi çok kıllı değildir. Genel olarak erişkin bireylerde yaşam süresi 10-30 gün arasında değişmektedir. Atmaca güvelerinde seksüel dimorfizm oldukça belirgindir.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Sphingidae ailesinde bulunan türler genellikle atmaca güveleri olarak bilinirler ve yaklaşık olarak 1,450 tür içerirler. Havada asılı kalma kabiliyetleri çiçeklerde nektar ile beslenirken, çiçek üzerinde pusuya yatan avcılardan kaçmaya karşı evrimleşmiştir. Bazı yarasa türleri ve sinek kuşu türleri ile güzel bir yakınsak evrim örneğidir.

Türkiye'de görebileceğiniz yaygın türler.
Türkiye'de görebileceğiniz yaygın türler.
Sphingidae Taxonomic Inventory (Derleyen: Asrın Akıncıoğlu)

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Antarktika hariç, Dünya genelinde yaygın şekilde dağılmışlardır.

Davranış ve Etoloji

Çoğu krepüsküler veya gececildir (nokturnal), ancak bazı türler gün boyunca uçabilirler. Uçabilen en hızlı böceklerden birisidirler. Yaklaşık olarak 5.3 m/s gibi bir hıza ulaşabilirler. Bu da saatte yaklaşık 19 km yapıyor.

Diyet ve Metabolizma

Larvalar yaprak ve bitkiler ile beslenirken, yetişkinler nektar ve çiçek özü ile beslenir.

Etimoloji

Bu ailede bulunun türler İngilizce hawk moth, sphinx moth veya hornworm olarak bilinirler. Sphingidae ailesi, 1802'de Fransız zoolog Pierre André Latreille tarafından adlandırılmıştır.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Tebrikler! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/06/2024 18:50:27 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7912

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Çevre
Evrim Tarihi
Diş Hekimi
2019-Ncov
İklim
Karar
Modern
Diş Hekimliği
Nükleer
Cinsel Seçilim
Tohum
Kök Hücre
Damar
Sinirbilim
Hava
Kuantum
Gıda
Roma
Radyoaktif
Tutarlılık
Kadın Doğum
Koaservat
Antropoloji
Safsata
Mars
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
G. Eren, et al. Atmaca Güveleri (Sphingidae). (11 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 22 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/7912
Eren, G., Türkoğlu, P. (2019, July 11). Atmaca Güveleri (Sphingidae). Evrim Ağacı. Retrieved June 22, 2024. from https://evrimagaci.org/s/7912
G. Eren, et al. “Atmaca Güveleri (Sphingidae).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, 11 Jul. 2019, https://evrimagaci.org/s/7912.
Eren, Gökhan. Türkoğlu, Pedram. “Atmaca Güveleri (Sphingidae).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, July 11, 2019. https://evrimagaci.org/s/7912.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close