Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Sansargiller (Mustelidae)

Sansargiller (Mustelidae)
Sabah saatlerinde beslenen bir su samuru (Lutra lutra).
Gökhan Eren
Reklamı Kapat

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Tanım ve Genel Bilgiler

Uzun vücutlu etçil memelilerdir. Porsuk ve volverin gibi üyeler daha iri vücuda sahiptir. Genelde kahverengi veya siyah renktedirler. Az sayıda üyede çizgi, benek veya şerit vardır. Kuyrukları ve bacakları vücutlarına göre kısadır. Her ayağında içeriye çekilemeyen (retrakte olmayan) 5 adet tırnak vardır. Çeneleri ve kulakları da kısadır.

Bilinen en iri üye, dev samur (Pteronura brasiliensis) türü 1.7 metre civarındadır. Deniz samuru (Enhydra lutra) ise 45 kg ağırlığa ulaşabilir ve deniz kabukları ile beslenirken onları taş kullanarak kırabilir. Volverin (Gulo gulo) türü mus (Alces alces) gibi iri memelilerin uyluk (femur) kemiklerini kırabilecek güce sahiptir. Çünkü kemik iliği ile beslenirler. Hatta öyle ki ayıları korkutarak avlarından uzaklaştırabildikleri bilinmektedir.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Gelinciklerin, porsukların, samurların ve sansarların dahil olduğu ailedir. Hatta meşhur Marvel karakterinin de ismini aldığı "Wolverine" (volverin) de bu ailenin üyesidir. Carnivora (Etçiller) taksonunun en geniş ailesidir. Belirtmekte fayda var, porsukların bir kısmı Mephitidae (Kokarcagiller) ailesinde de sınıflandırılır.

Sansargil benzeri memeliler yaklaşık 40 milyon yıl önce Oligosen civarında görülmeye başladıkları bilinmektedir. Günümüz üyeler ise yaklaşık 15 milyon yıl önce evrimleşmeye başlamıştır.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Avustralya, Madagaskar, Karayıp Adaları gibi izole okyanus adaları dışında Dünya'nın neredeyse her yerinde görülebilirler. Aynı şekilde kurak alanları da sevmezler. Bu yüzden çoğu üye, su yakınında yaşamaya bağımlıdır ve ırmakların, göllerin, birkaç türü de denizlerin kenarlarında bulunur.

Davranış ve Etoloji

Su samuru ve bal porsuğu gibi üyeler, anal bezleri sayesinde kendilerini koruma amaçlı kötü koku yayabilirler. Keza bölgelerini bu koku ile işaretleyip, cinsel anlamda sinyal verebilirler. Koku alma yetenekleri iyi gelişmiştir ve çoğu tür yalnız yaşar. Genelde noktürnal (gececil) memelilerdir. İlginçtir ki bazı türlerinde döllenmeden sonra embriyo rahim duvarına anında tutunmaz. Bir süre uyku halinde şartların iyileşmesini (dormancy) bekleyebilir. Bu duruma embriyonik diyapoz adı verilir. Bilindiği kadarıyla yaklaşık 100 farklı memeli bunu yapabilir.

Diyet ve Metabolizma

Etçildirler. Gerektiğinde hepçil de beslenebilirler. Kendilerinden çok daha büyük ve tehlikeli hayvanları avlamaları ile meşhurdurlar. Örneğin gelincikler kendilerinden çok daha büyük olan yaban tavşanını avlayabilirler. Yılanlarla da beslenebilirler. Özellikle bal porsukları (Mellivora capensis) zehirli olan kobrayı yiyebilirler, sonra zehrin etkisiyle bayılabilirler.

Etimoloji

Latince mustela, İngilizce "weasel" yani "gelincik" veya "sansar" anlamına gelmektedir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Umut Verici! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/09/2020 20:48:26 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7687

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Güncel
Karma
Agora
Eşey
Şehir Hastanesi
Sinirbilim
Seçilim
Araştırma
Hayvanlar
Bakteri
Sinir Sistemi
Biliş
Çocuklar
Protein
Genetik Müdahale
Mikroevrim
Kadın Doğum
Deizm
Sars
Ornitoloji
Cinsiyet Araştırmaları
Olasılık
Konuşma
Dinozorlar
Kuyrukluyıldız
Kadın Sağlığı
Editör Seçkisi
Yörünge
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Demokrasilerde aslen bulunması gereken özgürlük ve eşitliğe ulaşmanın en iyi yolu, tüm kişilerin devletin olanaklarını en üst düzeyde paylaşabilmesidir.”
Aristoteles
Geri Bildirim Gönder