Gece Modu

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Tanım ve Genel Bilgiler

Uzun vücutlu etçil memelilerdir. Porsuk ve volverin gibi üyeler daha iri vücuda sahiptir. Genelde kahverengi veya siyah renktedirler. Az sayıda üyede çizgi, benek veya şerit vardır. Kuyrukları ve bacakları vücutlarına göre kısadır. Her ayağında içeriye çekilemeyen (retrakte olmayan) 5 adet tırnak vardır. Çeneleri ve kulakları da kısadır.

Bilinen en iri üye, dev samur (Pteronura brasiliensis) türü 1.7 metre civarındadır. Deniz samuru (Enhydra lutra) ise 45 kg ağırlığa ulaşabilir ve deniz kabukları ile beslenirken onları taş kullanarak kırabilir. Volverin (Gulo gulo) türü mus (Alces alces) gibi iri memelilerin uyluk (femur) kemiklerini kırabilecek güce sahiptir. Çünkü kemik iliği ile beslenirler. Hatta öyle ki ayıları korkutarak avlarından uzaklaştırabildikleri bilinmektedir.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Gelinciklerin, porsukların, samurların ve sansarların dahil olduğu ailedir. Hatta meşhur Marvel karakterinin de ismini aldığı "Wolverine" (volverin) de bu ailenin üyesidir. Carnivora (Etçiller) taksonunun en geniş ailesidir. Belirtmekte fayda var, porsukların bir kısmı Mephitidae (Kokarcagiller) ailesinde de sınıflandırılır.

Sansargil benzeri memeliler yaklaşık 40 milyon yıl önce Oligosen civarında görülmeye başladıkları bilinmektedir. Günümüz üyeler ise yaklaşık 15 milyon yıl önce evrimleşmeye başlamıştır.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Avustralya, Madagaskar, Karayıp Adaları gibi izole okyanus adaları dışında Dünya'nın neredeyse her yerinde görülebilirler. Aynı şekilde kurak alanları da sevmezler. Bu yüzden çoğu üye, su yakınında yaşamaya bağımlıdır ve ırmakların, göllerin, birkaç türü de denizlerin kenarlarında bulunur.

Davranış ve Etoloji

Su samuru ve bal porsuğu gibi üyeler, anal bezleri sayesinde kendilerini koruma amaçlı kötü koku yayabilirler. Keza bölgelerini bu koku ile işaretleyip, cinsel anlamda sinyal verebilirler. Koku alma yetenekleri iyi gelişmiştir ve çoğu tür yalnız yaşar. Genelde noktürnal (gececil) memelilerdir. İlginçtir ki bazı türlerinde döllenmeden sonra embriyo rahim duvarına anında tutunmaz. Bir süre uyku halinde şartların iyileşmesini (dormancy) bekleyebilir. Bu duruma embriyonik diyapoz adı verilir. Bilindiği kadarıyla yaklaşık 100 farklı memeli bunu yapabilir.

Diyet ve Metabolizma

Etçildirler. Gerektiğinde hepçil de beslenebilirler. Kendilerinden çok daha büyük ve tehlikeli hayvanları avlamaları ile meşhurdurlar. Örneğin gelincikler kendilerinden çok daha büyük olan yaban tavşanını avlayabilirler. Yılanlarla da beslenebilirler. Özellikle bal porsukları (Mellivora capensis) zehirli olan kobrayı yiyebilirler, sonra zehrin etkisiyle bayılabilirler.

Etimoloji

Latince mustela, İngilizce "weasel" yani "gelincik" veya "sansar" anlamına gelmektedir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Wikipedia. Mustelidae. (2019, Mart 18). Alındığı Tarih: 18 Mart 2019. Alındığı Yer: Wikipedia

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/01/2020 00:27:02 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7687

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sırf uzun süredir içine düşmüş halde bulunduğunuz için bir hataya tutunmaktan vazgeçin.”
Aubrey De Graf
Geri Bildirim Gönder