Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Sansargiller (Mustelidae)

Sansargiller (Mustelidae) Gökhan Eren
Sabah saatlerinde beslenen bir su samuru (Lutra lutra).
1 dakika
3,233
Tüm Reklamları Kapat
Sansargiller
 • Bilimsel Adı Mustelidae
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Sansargiller
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Mustelids
Taksonomi
 • Bu içerik, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.
 • Gözlem Ekle

Tanım ve Genel Bilgiler

Uzun vücutlu etçil memelilerdir. Porsuk ve volverin gibi üyeler daha iri vücuda sahiptir. Genelde kahverengi veya siyah renktedirler. Az sayıda üyede çizgi, benek veya şerit vardır. Kuyrukları ve bacakları vücutlarına göre kısadır. Her ayağında içeriye çekilemeyen (retrakte olmayan) 5 adet tırnak vardır. Çeneleri ve kulakları da kısadır.

Bilinen en iri üye, dev samur (Pteronura brasiliensis) türü 1.7 metre civarındadır. Deniz samuru (Enhydra lutra) ise 45 kg ağırlığa ulaşabilir ve deniz kabukları ile beslenirken onları taş kullanarak kırabilir. Volverin (Gulo gulo) türü mus (Alces alces) gibi iri memelilerin uyluk (femur) kemiklerini kırabilecek güce sahiptir. Çünkü kemik iliği ile beslenirler. Hatta öyle ki ayıları korkutarak avlarından uzaklaştırabildikleri bilinmektedir.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Gelinciklerin, porsukların, samurların ve sansarların dahil olduğu ailedir. Hatta meşhur Marvel karakterinin de ismini aldığı "Wolverine" (volverin) de bu ailenin üyesidir. Carnivora (Etçiller) taksonunun en geniş ailesidir. Belirtmekte fayda var, porsukların bir kısmı Mephitidae (Kokarcagiller) ailesinde de sınıflandırılır.

Sansargil benzeri memeliler yaklaşık 40 milyon yıl önce Oligosen civarında görülmeye başladıkları bilinmektedir. Günümüz üyeler ise yaklaşık 15 milyon yıl önce evrimleşmeye başlamıştır.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Avustralya, Madagaskar, Karayıp Adaları gibi izole okyanus adaları dışında Dünya'nın neredeyse her yerinde görülebilirler. Aynı şekilde kurak alanları da sevmezler. Bu yüzden çoğu üye, su yakınında yaşamaya bağımlıdır ve ırmakların, göllerin, birkaç türü de denizlerin kenarlarında bulunur.

Davranış ve Etoloji

Su samuru ve bal porsuğu gibi üyeler, anal bezleri sayesinde kendilerini koruma amaçlı kötü koku yayabilirler. Keza bölgelerini bu koku ile işaretleyip, cinsel anlamda sinyal verebilirler. Koku alma yetenekleri iyi gelişmiştir ve çoğu tür yalnız yaşar. Genelde noktürnal (gececil) memelilerdir. İlginçtir ki bazı türlerinde döllenmeden sonra embriyo rahim duvarına anında tutunmaz. Bir süre uyku halinde şartların iyileşmesini (dormancy) bekleyebilir. Bu duruma embriyonik diyapoz adı verilir. Bilindiği kadarıyla yaklaşık 100 farklı memeli bunu yapabilir.

Diyet ve Metabolizma

Etçildirler. Gerektiğinde hepçil de beslenebilirler. Kendilerinden çok daha büyük ve tehlikeli hayvanları avlamaları ile meşhurdurlar. Örneğin gelincikler kendilerinden çok daha büyük olan yaban tavşanını avlayabilirler. Yılanlarla da beslenebilirler. Özellikle bal porsukları (Mellivora capensis) zehirli olan kobrayı yiyebilirler, sonra zehrin etkisiyle bayılabilirler.

Etimoloji

Latince mustela, İngilizce "weasel" yani "gelincik" veya "sansar" anlamına gelmektedir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
14
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Umut Verici! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 15/07/2024 23:56:17 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7687

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Ses Kaydı
Konuşma
Yakınsak Evrim
Depresyon
Bilim İnsanları
Sürüngen
Kuyruksuz Maymun
Google
Paleontoloji
Yaşamın Başlangıcı
Isı
Diş Gelişimi
Yüksek
Nüfus
Haber
Oksijen
Bilgi Felsefesi
İmmünoloji
Toprak
Şehir
Kök Hücre
Dinozorlar
Kuyruk
Türlerin Kökeni
Molekül
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
P. Türkoğlu. Sansargiller (Mustelidae). (17 Mart 2019). Alındığı Tarih: 15 Temmuz 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/7687
Türkoğlu, P. (2019, March 17). Sansargiller (Mustelidae). Evrim Ağacı. Retrieved July 15, 2024. from https://evrimagaci.org/s/7687
P. Türkoğlu. “Sansargiller (Mustelidae).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, 17 Mar. 2019, https://evrimagaci.org/s/7687.
Türkoğlu, Pedram. “Sansargiller (Mustelidae).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, March 17, 2019. https://evrimagaci.org/s/7687.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close