Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

NASA, Uzaylıların Gerçek Olduğunu Kabul Etti mi?

NASA, Uzaylıların Gerçek Olduğunu Kabul Ettiği Hiçbir Açıklama Yapmadı - Çünkü Bunu Gösteren Hiçbir Bulgu Yok!

NASA, Uzaylıların Gerçek Olduğunu Kabul Etti mi?
5 dakika
25,128
Podcast
7:42
Funda Başak
Seslendiren
91
 • İndir
Tüm Reklamları Kapat

İddia

NASA, yayınladığı videolarla uzaylıların gerçek olduğunu kabul etti.

Gerçek mi?

Sahte
Sahte

Gerçek Ne?

NASA, uzaylıların gerçek olduğunu itiraf veya kabul etmedi. Tam tersine, aslen "tanımlanamayan uçan cisim" anlamına gelen "UFO" sözcüğü popüler kültürde uzaylılarla eş anlamlı hale geldiği için, bu tür konulardan bahsederken uzaylılar akla gelmesin diye "UAP", yani "tanımlanamayan anormal fenomen" tanımını geliştirdiler. Zira NASA'nın araştırmalarında, Dünya'yı ziyaret eden uzaylılara dair hiçbir bulgu bulunmuyor. Dahası, yapılan açıklamada "tanımlanamadığı" iddia edilen nesnelerin %95-98 civarının tanımlanabildiği söyleniyor.

İddianın Kökeni

İlk olarak ABD Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan "tanımlanamayan uçan cisim" açıklamalarından sonra, NASA'nın da 2022 yılında bu tür nesneleri araştırmak üzere kurduğu özel soruşturma ekibinin ön bulguları 31 Mayıs 2023 günü yapılan 4 saatlik bir basın toplantısıyla yayınlandığında, Twitter'daki çok sayıda amatör haber sayfası ve onlardan aldıklarını sorgulamadan yayınlayan sözde "haber kanalı", NASA'nın uzaylıların varlığını kabul ettiği iddiasını yaydı. Halbuki NASA'nın açıklamalarında bu yönde hiçbir itiraf veya kabul bulunmuyor.

Tüm Reklamları Kapat

Bilgiler

NASA, 2022 yılında tanımlanamayan ve dolayısıyla ne olduğu bilinmeyen cisimlerle ilgili raporları araştırmak üzere bir ekip kurdu. Bu ekibin incelemeleri, son birkaç on yıl içinde raporlanmış 800 kadar anormal cisim raporu olduğunu ortaya koydu. NASA, Haziran 2023'te halka açık bir şekilde yaptığı basın toplantısında, bu raporların %95-98 kadarının tanımlanabilir ve açıklanabilir cisim veya olaylara ait olduğunu, sadece küçük bir kısmının olduğunun şimdilik bilinemediğini ilan etti. Ne yazık ki birçok ikinci sınıf haber sitesi, bu tanımlanamayan ufak kısmın "uzaylıların gerçek olduğunun itirafı" olduğunu manşetten verdi.

Elbette ortada böyle bir itiraf bulunmuyor. Tam tersine, NASA, Hollywood ve komplo teorisyenlerinin yönlendirmeleri etkisinde "uzaylı" kelimesiyle eş anlamlı hale gelen "UFO" sözcüğünden uzaklaşmak adına, "tanımlanamayan anormal fenomen" (İng: "unidentified anomalous phenomena" veya kısaca "UAP") tanımını geliştirdi. Zira bir şeyin tanımlanamıyor olması, o şeyin "uzaylı" olduğunu anlamına gelmemektedir. Tam tersine, eğer bir şeyin "uzaylı aracı" olduğunu biliyorsanız, ona "tanımlanamayan cisim" diyemezsiniz; çünkü tanımlamışsınız demektir. Bu açıdan düşünülecek olduğunda, bugüne kadar tanımlanamayan hiçbir cismin uzaylı aracı olduğu sonucuna varılmamıştır.

Tüm Reklamları Kapat

Bu durum, ABD ordusu için de geçerli: ABD Savunma Bakanlığı'na bağlı bir birim olan Tüm Alanlar Anomali Çözüm Ofisi (İng: "All-domain Anomaly Resolution Office" veya kısaca "AARO"), kendilerine her ay gönderilen 50-100 civarı "anormal cisim" raporunun %95-98 kadarının çözümlenebildiğini ve bu cisimlerin tanımlanabildiğini söylüyor. Geri kalanlarınsa uzaylılarla hiçbir alakası olduğunu düşünmediklerini bildiriyor.

Yanılsamalar ve Zihin Oyunları

Raporların çözümlemeleri de oldukça ilginç: Örneğin aşağıdaki videoda, deniz kuvvetlerine ait bir uçak tarafından takip edilen ama bir türlü müdahale edilemeyen, kabaca eşit uzaklıkta ve muhteşem bir hızla sağa sola hareket eden 3 cisim görülüyor. Bu cisimler, sık sık paylaşılan UFO videolarına oldukça benziyor ve pilotlar tarafından da ne oldukları anlaşılamadı. Halbuki sonradan yapılan incelemede, bunların büyük bir havaalanına doğru giden ticari uçaklar olduğu ve sensörlerde tespit edilenden çok daha uzakta oldukları anlaşıldı.[2] Dolayısıyla perspektif veya ekipman hataları gibi birçok faktör de bu anormal raporların üretilmesinde temel bir faktör olarak karşımıza çıkıyor.

Pentagon tarafından 2021 yılında yayınlanan bir raporda, askeri pilotlar tarafından "anormal" olarak sınıflandırılan 144 vakanın 1 tanesi hariç hepsinin sıradan cisimler, ekipman hatası, yansıma, vb. olgular olduğu ilan edilmişti.[1] %99.3'lük bir açıklanabilirlik oranının, "uzaylı ispatı" olmadığı açıktır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Sorun şu ki, bu tür tuhaf olaylarla ilgili verilerin yorumlanması genellikle çok zordur ve kolayca çarpıtılabilir. Örneğin NASA'nın UAP ekibinin başkanı David Spergel, Avustralya'daki araştırmacılar tarafından toplanan bir radyo dalgası patlamasından şöyle bahsediyor:.

Bu sinyallerimn gerçekten tuhaf bir yapısı vardı. Bir türlü neler olup bittiğini anlayamadık. Sonradan yaptığımız bir incelemede, bu tuhaf sinyallerin öğle yemeği saatinde fazlasıyla öbeklendiğini fark ettik.

Sonradan anlaşıldı ki, araştırmacılar tarafından kullanılan hassas aletler, araştırmacıların öğle yemeğini ısıtmak için kullandıkları bir mikrodalga fırından yayılan sinyalleri de topluyordu.

NASA'nın basın toplantısında söz alan ve onlarca yıllık deneyime sahip eski bir astronot ve pilot olan Scott Kelly, optik yanılsama hakkındaki bir hikayeyi şöyle anlatıyor:

Ben ve yardımcı pilotum, Virginia Sahili yakınlarında uçuyorduk ve meslektaşım, bir UFO'nun yanından geçtiğimize kesinlikle ikna olmuştu. Ben hiçbir şey görmemiştim. Yine de geri döndük ve ne olduğuna bakmaya gittik. Meğersem bir bir balondan ibaretmiş.

Bu konuda çok daha fazla bilgiyi buradaki yazımızdan veya bu kitabımızdan alabilirsiniz.

Neden Şimdi?

Aslında bu UFO konularının NASA ve Amerikan Ordusu tarafından gündeme getirilmesinin oldukça anlaşılır ve politik bir nedeni var: Bunlar, ABD'nin sınır güvenliğini özellikle de Çin ve Rusya'dan koruma konusundaki adımlarının parçaları. Özellikle de son dönemde yaşanan ve Çin tarafından gönderilen balonların ABD hava sahasını rahatlıkla geçebilmiş olması (ve hatta sonradan, bunun gibi çok sayıda balonun geçtiğinin öğrenilmesi), bu tür konularda ABD'nin çok daha proaktif olmasıyla sonuçlandı. Zaten son dönemde ABD, Çin ve Rusya arasındaki çekişmenin büyümesi de bu tür konuların yeniden gündeme getirilmesi için yeterli ve geçerli bir sebep olarak görülebilir.

Tüm Reklamları Kapat

NASA özelinde bir diğer sebepse, internet trolleri ve iddiları: Sosyal medyada sürekli olarak NASA'nın uzaylıları gizlediği yönündeki saçmalıkların kuruma gölge düşürmesi nedeniyle, halkın "uzaylı" sandığı olaylarla ilgili raporları ve sonuçlarını artık şeffaf olarak yayınlanacak. Bu basın toplantısı da bunun bir uzantısıydı.

Sonuç

Sonuç olarak, NASA, uzaylıların var olduğunu ve/veya bizi ziyaret ettiklerini itiraf veya kabul etmedi. Yayınladıkları raporların hiçbir kısmında buna dair bir iddia veya bulgu da bulunmuyor. Bu, uzaylıların gerçek olduğuna inanan veya bunun gerçek olmasını isteyen zihinlerin, ortadaki verileri duymak istedikleri şekilde yorumlamasından ibaret. Uzaylılar var veya yoklar, bunu bilmiyoruz; ancak var olduklarına dair hâlen 1 adet dâhi objektif, doğrulanabilir, kabul edilebilir bir kanıt bulunmuyor.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
128
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İçerikle İlgili Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 45
 • Güldürdü 18
 • Bilim Budur! 10
 • Üzücü! 7
 • Muhteşem! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 4
 • Umut Verici! 4
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • İnanılmaz 3
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ BBC News. Ufo Report: Us Finds No Explanation For Sightings. (25 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 3 Haziran 2023. Alındığı Yer: BBC News | Arşiv Bağlantısı
 • ^ B. M. Wendling. Ufos: Five Revelations From Nasa's Public Meeting. (1 Haziran 2023). Alındığı Tarih: 3 Haziran 2023. Alındığı Yer: BBC News | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 03/12/2023 10:56:16 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/14780

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Molekül
Çeşitlilik
Hayatta Kalma
Pandemik
İhtiyoloji
Sürüngen
Evrim Kuramı
Mit
Einstein
Yaşamın Başlangıcı
Uluslararası Uzay İstasyonu
İklim
Hava
Hızlı
Yeşil
Elektrik
Yanlış
Şiddet
Homeostasis
Jeoloji
Orman
Matematik
Yeme
Viral
Beslenme Davranışı
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Ay Nasıl Oluştu?
Ay Nasıl Oluştu?
Balinalar Nefesini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Balinalar Nefesini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Işıldayan Bu Taş Radyoaktif mi? | Yooperlite Taşı
Işıldayan Bu Taş Radyoaktif mi? | Yooperlite Taşı
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. NASA, Uzaylıların Gerçek Olduğunu Kabul Etti mi?. (3 Haziran 2023). Alındığı Tarih: 3 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/14780
Bakırcı, Ç. M. (2023, June 03). NASA, Uzaylıların Gerçek Olduğunu Kabul Etti mi?. Evrim Ağacı. Retrieved December 03, 2023. from https://evrimagaci.org/s/14780
Ç. M. Bakırcı. “NASA, Uzaylıların Gerçek Olduğunu Kabul Etti mi?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 03 Jun. 2023, https://evrimagaci.org/s/14780.
Bakırcı, Çağrı Mert. “NASA, Uzaylıların Gerçek Olduğunu Kabul Etti mi?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, June 03, 2023. https://evrimagaci.org/s/14780.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close