Paylaşım Yap

Evrim Ağacı Crossref Üyeliği Bilgilendirmesi ve DOI Numarası Talebi Yönergesi

Evrim Ağacı Crossref Üyeliği Bilgilendirmesi ve DOI Numarası Talebi Yönergesi
5 dakika
2,206

Evrim Ağacı, 10 Temmuz 2020 günü, Crossref Organizasyonu'na üye olarak kabul aldı! Bu kabul sonrasında özgün, akademik değeri olan, kaliteli ve detaylı içeriklerimize DOI numarası atayarak akademik atıf ağının bir parçası haline getirebileceğiz. Bu, Evrim Ağacı'nın akademik camia ile halk arasındaki köprü olmak yolunda attığı en büyük ve tarihi adımlardan birisi!

İçeriklerimiz bugüne kadar birçok defa başta yüksek lisans ve doktora tezleri olmak üzere akademik metinlerde kaynak olarak kullanılmıştı. Ancak aldığımız bu atıflar, herhangi bir diğer yöntem olmadığı için dijital atıf ağının bir parçası olamıyordu. 

Akademik bilimin en büyük dostunun (ve eksiğinin) popüler bilim olduğunu düşünen ve akademisyenleri (ve daha genç yazarları) bilimi halka ulaştırmak konusunda teşvik etmek için gece gündüz çalışan bir ekip olarak bu sorunu çözmemiz elzemdi. Ve çözdük.

Crossref üyeliğimiz sayesinde, Evrim Ağacı'nda yayınlanan kaliteli ve elle seçilmiş makalelerimize DOI numarası alabileceğiz. Bu sayede, akademik değeri olacak düzeyde iyi araştırılmış, özgün, kaliteli içeriklere sahip olan yazarlarımızın bu emekleri, sadece halkı bilinçlendirmek gibi çok önemli ama soyut bir değerin ötesine geçerek, somut bir değere kavuşacak.

Crossref ve DOI Nedir?

DOI, Digital Object Identifier (Sayısal Nesne Tanımlayıcısı) isimli sistemin kısaltması. Bu, Uluslararası Standartlar Örgütü tarafından standardize edilen bir sayısal işaretleme aracı. Crossref gibi bazı büyük oluşumlar, bu numaraların dağıtım ağını organize ediyor.

Genellikle akademik makaleler, profesyonel metinler, devlet raporları, veri setleri, araştırma raporları ve kaliteli kurumlarca yayınlanan haber, inceleme, akademik yorum içerikli metinler eşsiz bir sayı ile işaretlenerek (akademik) atıf ağına dahil ediliyor. Bu sayı, bünyesinde işaretlenen yazı ile ilişkili birçok üstveri (metadata) barındırıyor. Böylece DOI üzerinden yapılan atıflar, birbiriyle ilişkilendirilebiliyor. Yani DOI, dijital bir makalenin kimlik numarası gibi düşünülebilir. Böyle bir numaranın var olması, Crossref ve diğer akademik atıf takip eden oluşumların sundukları ek araçlar sayesinde yazarlar ile aldıkları atıfları ilişkilendirmeyi sağlıyor. Özetle:

 • Seçkin yazılarımıza alacağımız DOI numarası sayesinde, yazınız ileride bir başka alan adına taşınacak olsa bile her zaman aynı DOI linki ile erişilebilir olacak.
 • Crossref'e üye olan diğer binlerce kişi ve kurum, sizin yazınızdan faydalandıkları zaman DOI numarasıyla atıf yapmak zorunda olacak. Bu da, Evrim Ağacı'nda yayınlanan DOI numaralı yazılarınızın akademik referans ağına dahil olması, atıf miktarınıza katılması demek!
 • DOI numarası alınmış yazınız ile birlikte Crossref organizasyonuna gönderdiğimiz metaveri sayesinde içeriğiniz, Crossref API'si aracılığıyla yüzlerce organizasyona erişebilecek.
 • Bunların başında Google Scholar ve ORCİD gibi akademik veri toplayıcıları geliyor. Evrim Ağacı'nın Crossref üyeliğinden en verimli şekilde faydalanabilmeniz için bu iki sitede ücretsiz hesaplar oluşturmanızı tavsiye ederiz. İlk DOI numaralı yazınızı aldığınızda, ORCİD hesabınıza giderek, mesaj kutunuza gelen otomatik mesaj içindeki yetki onayını vermeniz gerekmektedir. Böylece Crossref, DOI numaralı içeriklerinizi otomatik olarak ORCİD hesabınızda gösterebilecektir.

Bizim yaptığımız, bu makale kimliklendirme ve atıf ilişkilendirme ağının (en azından bu alanda dev olan Crossref çatısı altında bulunan) 2000 kadar oy hakkı olan üyesinden biri haline gelmek oldu. Bu 2000 üye, 4500 kadar cemiyeti ve 100 milyondan fazla (DOI almış) içeriği barındırıyor. Ayrıca bu üyelik ile intihal ve denetim araçlarına erişim kazanacağız. Böylece çok daha özgün, kaliteli ve akademik değeri olan içerikleri teşvik edebilmeyi umuyoruz.

Evrim Ağacı olarak, yazarlarımıza tamamen ücretsiz olarak yazıları için geçmişe dönük ve geleceğe yönelik DOI başvurusu yapmayı seçebilecekleri bir araç sunmaktayız. Ayrıca tüm üyelik ve başvuru masraflarını da biz ödüyoruz; yani bilimi halka ulaştıracak içeriklerin tamamen ücretsiz üretimini teşvik etmeyi sürdüreceğiz; bu da maddi destekçilerimiz sayesinde mümkün oluyor. Eğer bir Evrim Ağacı yazarı iseniz, DOI başvurusuyla ilgili gerekli bilgileri aşağıdan alabilirsiniz.

Böyle bir imkanı sunabiliyor olmamızın, birçok akademisyenimizi halka Evrim Ağacı üzerinden bilim anlatmak ve geleceğin akademisyenlerini şimdiden düzgün, kaliteli, köklü bir bilim anlatıcılığı kültüründe yetişmek için teşvik edici olacağına inanıyoruz. Tabii bu üyeliğin sadece akademik atıf ağına girebilmemizin ötesinde, Türkiye'deki bilimi geliştirecek bazı çok önemli diğer projelerin önünü açması mümkün olacak.

DOI Numarası Almak İçin Sağlanması Gereken Şartlar

Bir Crossref Organizasyonu üyesi olarak tatmin etmemiz gereken bazı önemli kriterler var. Bu nedenle DOI başvurusunu çok seçici bir şekilde yapmaktayız. Aşağıda, Evrim Ağacı üzerinden yayınladığınız bir içeriğe DOI numarası alabilmek için tatmin etmeniz gereken şartları bulabilirsiniz.

 1. Yazınızın ilk olarak ve sadece Evrim Ağacı'nda yayınlanmış olması gerekmektedir.
 2. Yazınızın Özgün nitelikte olması gerekmektedir. Türev ve Çeviri içerikler kabul edilmez.
 3. Yazarın Evrim Ağacı'nda en az 1 adet Editör Seçkisi yazısı olmalıdır.
 4. DOI numarası alacak yazarların ORCID iD alması zorunludur. Bu numarayı buraya kaydolarak ücretsiz olarak edinebilirsiniz.
 5. Yazarın Evrim Ağacı hesabı "Onaylı Kullanıcı" olmalıdır. Onaylı Kullanıcıların profillerinde kırmızı bir tik işareti gözükür. Buraya tıklayarak Onaylı Kullanıcı formunu doldurabilirsiniz.
 6. DOI talep edilecek yazının Editör Seçkisi olarak işaretlenmesi gerekmektedir. Bunun için [email protected] üzerinden editörlerimize ulaşabilirsiniz.
 7. Yazarın Evrim Ağacı'ndaki Ö:T:Ç oranı 9:3:1 değerinden yüksek olmalıdır. Bu oran, özgün içerik sayısının çeviri içerik sayısına, türev içerik sayısının çeviri içerik sayısına bölünmesi yoluyla hesaplanır.
 8. Yazınızın akademik değeri olmalıdır. Bu değer, Evrim Ağacı editörlerince belirlenmektedir. Ancak bir yazının akademik değeri, genel olarak; detay, dil, akış, akademik literatür tarama düzeyi, konuya hakimiyet, güncellik gibi bazı kriterlere göre belirlenmektedir.
 9. Yazınızın kapsamlı ve anlaşılır bir özet (abstract) kısmı olmalıdır. Bu kısım, içerik ekleme panelindeki "Özet" kısmına girilmelidir.
 10. Yazınızın kaynaklarının detaylı ve doğru bir şekilde Evrim Ağacı Kaynaklar ve İleri Okuma sistemine girilmiş olması gerekmektedir. DOI numarası olan kaynakların hepsinde DOI bağlantılarının (DOI linki) kullanılması zorunludur.
 11. Yanlış Örnek: G. Bearzi, et al. (2018). Whale And Dolphin Behavioural Responses To Dead Conspecifics. Zoology, sf: 1-15.
 12. Doğru Örnek: G. Bearzi, et al. (2018). Whale And Dolphin Behavioural Responses To Dead Conspecifics. Zoology, sf: 1-15. doi: 10.1016/j.zool.2018.05.003. 
 13. Halihazırda DOI numarası olan bir yazınızda köklü bir güncelleme yapacak olursanız, yeni versiyonu için yeni bir DOI numarası talep etmeniz gerekmektedir. Bu durumda, vakaya bağlı olarak (örneğin neden ilk baştan yazınızı düzgün hazırlamadığınızın tespitine bağlı olarak) talebiniz reddedilebilir. Dolayısıyla DOI numarası başvurusunda bulunduğunuz yazıların, bu düzeyde köklü güncellemelere ihtiyacı olmadığından emin olmanız gerekmektedir.
 14. DOI numarası istenen yazılar, Turnitin iThenticate yazılımından geçirilerek intihal konusunda profesyonel olarak kontrol edilecektir. Kontrolü geçemeyen yazılara DOI numarası alınmayacaktır. Ayrıca bu kontrolün geçilememesi halinde yazınız silinebilir ve yazarlığınız elinizden alınabilir.

Bu şartları sağladığınızı düşünüyorsanız, buraya tıklayarak DOI numarası talep edebilirsiniz. DOI numarası, DOI numarası alınmış yazıların en altında, metin ile kaynaklar arasında gösterilmektedir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
8
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 10
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 4
 • Muhteşem! 2
 • Umut Verici! 2
 • Bilim Budur! 1
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 02/12/2023 22:25:33 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9003

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Kamuflaj
Sağlık Bilimleri
Karanlık
Ağrı
Karar
Kuantum Fiziği
Neandertal
Viroloji
Meyve
Canlı
Böcek
Nükleer
Seçilim
Kök Hücre
Tümör
Cinsellik
İnsanın Evrimi
Ecza
Manyetik Alan
Analiz
Cinsel Yönelim
Genler
Buz
Sinir Sistemi
Eşey
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
"Güneş Tanrıçası": Var Olmaması Gereken Bir Parçacık Daha Keşfedildi!
Meksikalı Uzaylılar Gerçek mi?
Meksikalı Uzaylılar Gerçek mi?
Bir Odaya Neden Girdiğinizi Neden Unutuyorsunuz?
Bir Odaya Neden Girdiğinizi Neden Unutuyorsunuz?
Hazırlıklı Olmak Depremin Sonucunu Gerçekten Değiştirir mi?
Hazırlıklı Olmak Depremin Sonucunu Gerçekten Değiştirir mi?
Cinayetin Bilimi: Canavar Komşum Nasıl Yakalandı?
Cinayetin Bilimi: Canavar Komşum Nasıl Yakalandı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Ağacı. Evrim Ağacı Crossref Üyeliği Bilgilendirmesi ve DOI Numarası Talebi Yönergesi. (17 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 2 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9003
Ağacı, E. (2020, July 17). Evrim Ağacı Crossref Üyeliği Bilgilendirmesi ve DOI Numarası Talebi Yönergesi. Evrim Ağacı. Retrieved December 02, 2023. from https://evrimagaci.org/s/9003
E. Ağacı. “Evrim Ağacı Crossref Üyeliği Bilgilendirmesi ve DOI Numarası Talebi Yönergesi.” Edited by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, 17 Jul. 2020, https://evrimagaci.org/s/9003.
Ağacı, Evrim. “Evrim Ağacı Crossref Üyeliği Bilgilendirmesi ve DOI Numarası Talebi Yönergesi.” Edited by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, July 17, 2020. https://evrimagaci.org/s/9003.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close