Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı Crossref Üyeliği Bilgilendirmesi ve DOI Numarası Talebi Yönergesi

Evrim Ağacı Crossref Üyeliği Bilgilendirmesi ve DOI Numarası Talebi Yönergesi
Bu Reklamı Kapat
5 dakika
894 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı, 10 Temmuz 2020 günü, Crossref Organizasyonu'na üye olarak kabul aldı! Bu kabul sonrasında özgün, akademik değeri olan, kaliteli ve detaylı içeriklerimize DOI numarası atayarak akademik atıf ağının bir parçası haline getirebileceğiz. Bu, Evrim Ağacı'nın akademik camia ile halk arasındaki köprü olmak yolunda attığı en büyük ve tarihi adımlardan birisi!

İçeriklerimiz bugüne kadar birçok defa başta yüksek lisans ve doktora tezleri olmak üzere akademik metinlerde kaynak olarak kullanılmıştı. Ancak aldığımız bu atıflar, herhangi bir diğer yöntem olmadığı için dijital atıf ağının bir parçası olamıyordu. 

Akademik bilimin en büyük dostunun (ve eksiğinin) popüler bilim olduğunu düşünen ve akademisyenleri (ve daha genç yazarları) bilimi halka ulaştırmak konusunda teşvik etmek için gece gündüz çalışan bir ekip olarak bu sorunu çözmemiz elzemdi. Ve çözdük.

Crossref üyeliğimiz sayesinde, Evrim Ağacı'nda yayınlanan kaliteli ve elle seçilmiş makalelerimize DOI numarası alabileceğiz. Bu sayede, akademik değeri olacak düzeyde iyi araştırılmış, özgün, kaliteli içeriklere sahip olan yazarlarımızın bu emekleri, sadece halkı bilinçlendirmek gibi çok önemli ama soyut bir değerin ötesine geçerek, somut bir değere kavuşacak.

Crossref ve DOI Nedir?

DOI, Digital Object Identifier (Sayısal Nesne Tanımlayıcısı) isimli sistemin kısaltması. Bu, Uluslararası Standartlar Örgütü tarafından standardize edilen bir sayısal işaretleme aracı. Crossref gibi bazı büyük oluşumlar, bu numaraların dağıtım ağını organize ediyor.

Genellikle akademik makaleler, profesyonel metinler, devlet raporları, veri setleri, araştırma raporları ve kaliteli kurumlarca yayınlanan haber, inceleme, akademik yorum içerikli metinler eşsiz bir sayı ile işaretlenerek (akademik) atıf ağına dahil ediliyor. Bu sayı, bünyesinde işaretlenen yazı ile ilişkili birçok üstveri (metadata) barındırıyor. Böylece DOI üzerinden yapılan atıflar, birbiriyle ilişkilendirilebiliyor. Yani DOI, dijital bir makalenin kimlik numarası gibi düşünülebilir. Böyle bir numaranın var olması, Crossref ve diğer akademik atıf takip eden oluşumların sundukları ek araçlar sayesinde yazarlar ile aldıkları atıfları ilişkilendirmeyi sağlıyor. Özetle:

 • Seçkin yazılarımıza alacağımız DOI numarası sayesinde, yazınız ileride bir başka alan adına taşınacak olsa bile her zaman aynı DOI linki ile erişilebilir olacak.
 • Crossref'e üye olan diğer binlerce kişi ve kurum, sizin yazınızdan faydalandıkları zaman DOI numarasıyla atıf yapmak zorunda olacak. Bu da, Evrim Ağacı'nda yayınlanan DOI numaralı yazılarınızın akademik referans ağına dahil olması, atıf miktarınıza katılması demek!
 • DOI numarası alınmış yazınız ile birlikte Crossref organizasyonuna gönderdiğimiz metaveri sayesinde içeriğiniz, Crossref API'si aracılığıyla yüzlerce organizasyona erişebilecek.
 • Bunların başında Google Scholar ve ORCİD gibi akademik veri toplayıcıları geliyor. Evrim Ağacı'nın Crossref üyeliğinden en verimli şekilde faydalanabilmeniz için bu iki sitede ücretsiz hesaplar oluşturmanızı tavsiye ederiz. İlk DOI numaralı yazınızı aldığınızda, ORCİD hesabınıza giderek, mesaj kutunuza gelen otomatik mesaj içindeki yetki onayını vermeniz gerekmektedir. Böylece Crossref, DOI numaralı içeriklerinizi otomatik olarak ORCİD hesabınızda gösterebilecektir.

Bizim yaptığımız, bu makale kimliklendirme ve atıf ilişkilendirme ağının (en azından bu alanda dev olan Crossref çatısı altında bulunan) 2000 kadar oy hakkı olan üyesinden biri haline gelmek oldu. Bu 2000 üye, 4500 kadar cemiyeti ve 100 milyondan fazla (DOI almış) içeriği barındırıyor. Ayrıca bu üyelik ile intihal ve denetim araçlarına erişim kazanacağız. Böylece çok daha özgün, kaliteli ve akademik değeri olan içerikleri teşvik edebilmeyi umuyoruz.

Evrim Ağacı olarak, yazarlarımıza tamamen ücretsiz olarak yazıları için geçmişe dönük ve geleceğe yönelik DOI başvurusu yapmayı seçebilecekleri bir araç sunmaktayız. Ayrıca tüm üyelik ve başvuru masraflarını da biz ödüyoruz; yani bilimi halka ulaştıracak içeriklerin tamamen ücretsiz üretimini teşvik etmeyi sürdüreceğiz; bu da maddi destekçilerimiz sayesinde mümkün oluyor. Eğer bir Evrim Ağacı yazarı iseniz, DOI başvurusuyla ilgili gerekli bilgileri aşağıdan alabilirsiniz.

Böyle bir imkanı sunabiliyor olmamızın, birçok akademisyenimizi halka Evrim Ağacı üzerinden bilim anlatmak ve geleceğin akademisyenlerini şimdiden düzgün, kaliteli, köklü bir bilim anlatıcılığı kültüründe yetişmek için teşvik edici olacağına inanıyoruz. Tabii bu üyeliğin sadece akademik atıf ağına girebilmemizin ötesinde, Türkiye'deki bilimi geliştirecek bazı çok önemli diğer projelerin önünü açması mümkün olacak.

DOI Numarası Almak İçin Sağlanması Gereken Şartlar

Bir Crossref Organizasyonu üyesi olarak tatmin etmemiz gereken bazı önemli kriterler var. Bu nedenle DOI başvurusunu çok seçici bir şekilde yapmaktayız. Aşağıda, Evrim Ağacı üzerinden yayınladığınız bir içeriğe DOI numarası alabilmek için tatmin etmeniz gereken şartları bulabilirsiniz.

 1. Yazınızın ilk olarak ve sadece Evrim Ağacı'nda yayınlanmış olması gerekmektedir.
 2. Yazınızın Özgün nitelikte olması gerekmektedir. Türev ve Çeviri içerikler kabul edilmez.
 3. Yazarın Evrim Ağacı'nda en az 1 adet Editör Seçkisi yazısı olmalıdır.
 4. DOI numarası alacak yazarların ORCID iD alması zorunludur. Bu numarayı buraya kaydolarak ücretsiz olarak edinebilirsiniz.
 5. Yazarın Evrim Ağacı üyelik profili makul düzeyde detaylı bir şekilde doldurulmuş olmalıdır. "Hakkımda" kısmı girilmeli, gerçek bir profil fotoğrafı kullanılmalı ve yazar, paylaşmak istediği diğer temel bilgileri doldurmalıdır.
 6. DOI talep edilecek yazının Editör Seçkisi olarak işaretlenmesi gerekmektedir.
 7. Yazarın Evrim Ağacı'ndaki Ö:T:Ç oranı 9:3:1 değerinden yüksek olmalıdır. Bu oran, özgün içerik sayısının çeviri içerik sayısına, türev içerik sayısının çeviri içerik sayısına bölünmesi yoluyla hesaplanır.
 8. Yazınızın akademik değeri olmalıdır. Bu değer, Evrim Ağacı editörlerince belirlenmektedir. Ancak bir yazının akademik değeri, genel olarak; detay, dil, akış, akademik literatür tarama düzeyi, konuya hakimiyet, güncellik gibi bazı kriterlere göre belirlenmektedir.
 9. Yazınızın kapsamlı ve anlaşılır bir özet (abstract) kısmı olmalıdır. Bu kısım, içerik ekleme panelindeki "Özet" kısmına girilmelidir.
 10. Yazınızın kaynaklarının detaylı ve doğru bir şekilde Evrim Ağacı Kaynaklar ve İleri Okuma sistemine girilmiş olması gerekmektedir. DOI numarası olan kaynakların hepsinde DOI bağlantılarının (DOI linki) kullanılması zorunludur.
 11. Yanlış Örnek: G. Bearzi, et al. (2018). Whale And Dolphin Behavioural Responses To Dead Conspecifics. Zoology, sf: 1-15.
 12. Doğru Örnek: G. Bearzi, et al. (2018). Whale And Dolphin Behavioural Responses To Dead Conspecifics. Zoology, sf: 1-15. doi: 10.1016/j.zool.2018.05.003. 
 13. Halihazırda DOI numarası olan bir yazınızda köklü bir güncelleme yapacak olursanız, yeni versiyonu için yeni bir DOI numarası talep etmeniz gerekmektedir. Ancak DOI numarası başvurusunda bulunduğunuz yazıların, bu düzeyde köklü güncellemelere ihtiyacı olmadığından emin olmanız gerekmektedir.
 14. DOI numarası istenen yazılar, Turnitin iThenticate yazılımından geçirilerek intihal konusunda profesyonel olarak kontrol edilecektir. Kontrolü geçemeyen yazılara DOI numarası alınmayacaktır.

Bu şartları sağladığınızı düşünüyorsanız, buraya tıklayarak DOI numarası talep edebilirsiniz. DOI numarası, DOI numarası alınmış yazıların en altında, metin ile kaynaklar arasında gösterilmektedir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 7
 • Muhteşem! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Umut Verici! 2
 • Bilim Budur! 1
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/01/2022 00:10:02 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9003

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Kimya
Gıda
Olasılık
Yapay Seçilim
Fizik
Konuşma
Aşı
Mikroevrim
İnsan Evrimi
Diş Hekimliği
Temel
Mars
Tüy
Deprem
Kuantum
Su Ayısı
Bilim Felsefesi
Yatay Gen Transferi
Kanser Tedavisi
Hematoloji
Uluslararası Uzay İstasyonu
Samanyolu Galaksisi
Mutasyon
Dünya Dışı Yaşam
Veri
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et