Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Küçük Balık Olmanın Stratejik Avantajı: Bırakın Büyük Balıklar Birbirini Yesin!

Küçük Balık Olmanın Stratejik Avantajı: Bırakın Büyük Balıklar Birbirini Yesin! Pixabay
3 dakika
2,049
Evrim Ağacı Akademi: Oyun Teorisi Yazı Dizisi

Bu yazı, Oyun Teorisi yazı dizisinin 12. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Oyun Teorisi - 1: Oyunlar ve Oyunların Modellenmesi" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
Tüm Reklamları Kapat

Roland, Harry ve Billy, Deadwood kasabasına yeni gelmiş üç kanun kaçağıdır. Bu kasabanın üçü için de yeterince büyük olmadığını fark ederler ve öğle vakti kasaba merkezinde buluşup ölümüne düello yapmaya karar verirler.

Düellonun kuralları basittir: Her bir kanun kaçağı, sırası geldiğinde, istediği kişiye bir el ateş edebilir. Düello, ayakta son bir kanun kaçağı kalana kadar, aynı sırayla ve kuralla devam edecektir.

Tüm Reklamları Kapat

Roland, hedefini her zaman vuran mükemmel bir nişancıdır. Harry ise oldukça iyidir ama mükemmel değildir; hedefi %70 oranında vurur. Billy, üçü arasında en kötü nişancıdır ve hedefi sadece %30 oranında vurabilmektedir.

Billy en genç ve açık ara en kötü nişancı olduğu için, diğer iki kanun kaçağı ilk kurşunu Billy'nin sıkması konusunda bir karar alır. Bu üç kanun kaçağı arasındaki en iyi nişancı olan Roland, Harry'nin ikinci olmasına izin verir, kendisi ise üçüncüdür.

Tüm Reklamları Kapat

Bu düelloya girmekle hata ettiğini ve kasabadan ayrılamayacağını anlayan Billy, çaresizce orada durmuş, kimi vuracağını düşünmektedir. Hayatta kalmak için ne yapmalıdır?

Oyun Teorisi Analizi

Billy'nin kime ateş edeceği yönünde iki seçeneği vardır:

 • Harry: Eğer Billy, Harry'ye ateş eder ve vurursa, Roland kesinlikle Billy'i öldürecektir; zira Roland hiç ıskalamamaktadır.
 • Roland: Eğer Billy, Roland'a ateş eder ve vurursa, sıra Harry'e geçecek ve Harry, Billy'e ateş edecektir. Harry'nin Billy'yi vurma şansı %70'tir; Billy'nin Harry'i vurma şansı ise %30'dur. İlk kurşunu Harry'nin sıkacak olması da bu olasılıkları daha da kötüleştirmektedir.

Bu açıklamalardan da anlaşıldığı üzere Billy'nin seçenekleri pek iç açıcı görünmemektedir. Billy, Harry'i vurursa belki bir ihtimal yaşayabilir; bu mevcut seçenekler arasında iyi olanıdır. Tabii Billy'nin sadece iki seçeneği varsa...

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Billy'nin üçüncü bir seçeneği vardır: kurşunu doğrudan havaya sıkmak. Billy, bu şekilde sırasından feragat ederse Harry, sırası geldiğinde Roland'a ateş edecektir; zira Roland, Harry için daha büyük bir tehlike arz etmektedir ve Harry'nin Roland'a ateş etmemesi durumunda Roland, Harry'i öldürebilir.

Oyun başlar, Billy havaya ilk kurşununu sıkar ve sıra Harry'e geçer:

 • Eğer Harry Roland'ı öldürürse, Billy, Harry'ye ilk atışı yapma hakkına sahip olur; bu da Billy için Harry'nin kendisine ilk atışı yapmasından daha iyidir.
 • Eğer Harry Roland'ı ıskalarsa, Roland, Harry'yi kendi sırası geldiğinde öldürür. Bu durumda Billy, Roland kendisini öldürmeden önce bir atış yapma hakkına sahip olur.

Harry ıskalasa da, vursa da Billy'nin diğer iki kanun kaçağından birini vurmaya çalışması yerine ilk atışını bilerek ıskalaması daha iyidir.

Brett Sayles

Kıssadan Hisse

Oyun Teorisi kapsamında incelediğimiz bu oyun, bize 4 önemli ders verir:

 • Büyük bir denizde küçük bir balıksanız, geride durmak ve büyük balıkların birbirini yemesini seyretmek daha iyidir. Bu tür durumlarda genellikle lider ve peşindekiler birbiriyle savaşarak zayıf düşerler ve yarışmanın gerisinde kalan küçük balıklar bu durumdan faydalanarak rakiplerine yetişebilirler. Bu yazıya konu olan örnekte Billy'nin hayatta kalması kesin olmasa bile ilk kurşunu havaya sıkarak oyuna ikinci turda dahil olması, ilk turda bir kanun kaçağına ateş ederek doğrudan rekabete girmesinden çok daha iyi bir olasılık doğurmuştur.
 • Büyük balık olmak bir dezavantaj da olabilir. Senaryomuzda en düşük hayatta kalma şansı, en iyi nişancı olmasına rağmen Roland'dadır. Roland'ın büyük balık olması zaferi garantilememiş; aksine Roland'ı daha büyük bir hedef haline getirmiştir.
 • Potansiyel bir avantajdan vazgeçmemek gerekir. Roland diğer iki kanun kaçağının otomatikmen birinci ve ikinci olmasına izin vermiştir. Buna izin vermediği, yani elindeki potansiyel avantajdan vazgeçmediği bir senaryoda hayatta kalma şansı çok daha yüksek olurdu. Büyük balık olmak, böylesi potansiyel avantajlardan vazgeçerek kendi bacağınıza sıkmanızı gerektirmez.
 • Hangi savaşa gireceğinizi iyi seçmelisiniz. Billy, stratejik düşünerek ve oyuna dahil olmadan önce bekleyerek yaşama olasılığını artırmıştır. Buna rağmen takip edebileceği en iyi strateji oyuna baştan dahil olmamaktır; zira oyuna dahil olmadığı durumda yaşama şansı %100'dür.

Özet ve Sonuçlar

 • Denizdeki büyük balık olmak, genellikle daha büyük bir hedef olmak anlamına gelir ve bir dezavantaj olabilir.
 • Eğer büyük balık sizseniz potansiyel avantajlarınızdan vazgeçmemelisiniz; daha güçlü olmak zaferi garantilemez.
 • Bununla beraber eğer küçük balıksanız oyuna dahil olmadan önce bir süre beklemeniz sizin için faydalı olabilir; bırakın büyük balık ve peşindekiler birbirlerini zayıflatsınlar.
 • En önemli stratejik karar ise hangi oyunlara dahil olacağınızı, yani hangi savaşları seçeceğinizi bilmektir. Eğer yanlış savaşta bir cephe olursanız stratejik düşünmenin kralı bile sizi kurtaramayabilir.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
Evrim Ağacı Akademi: Oyun Teorisi Yazı Dizisi

Bu yazı, Oyun Teorisi yazı dizisinin 12. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Oyun Teorisi - 1: Oyunlar ve Oyunların Modellenmesi" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
55
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 39
 • Tebrikler! 31
 • İnanılmaz 9
 • Merak Uyandırıcı! 7
 • Bilim Budur! 5
 • Güldürdü 4
 • Muhteşem! 2
 • Umut Verici! 2
 • Korkutucu! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 02/03/2024 04:00:34 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/13441

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Astronomi
Ara Tür
Yağ
Elementler
Pediatri
Genom
Sayı
Kartal
Tercih
Kafatası
Kuş
Akciğer
Mikrobiyota
Sinirbilim
Yumurta
Eczacılık
Kozmoloji
Gaz
Bebek
Teyit
Müfredat
Plastik
İyi
Nötron Yıldızı
Kilo
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Uzayda
Uzayda "Aşağı" Yön Ne Tarafta?
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
I. Shatz, et al. Küçük Balık Olmanın Stratejik Avantajı: Bırakın Büyük Balıklar Birbirini Yesin!. (27 Kasım 2022). Alındığı Tarih: 2 Mart 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/13441
Shatz, I., Karagözoğlu, M. (2022, November 27). Küçük Balık Olmanın Stratejik Avantajı: Bırakın Büyük Balıklar Birbirini Yesin!. Evrim Ağacı. Retrieved March 02, 2024. from https://evrimagaci.org/s/13441
I. Shatz, et al. “Küçük Balık Olmanın Stratejik Avantajı: Bırakın Büyük Balıklar Birbirini Yesin!.” Edited by Mert Karagözoğlu. Evrim Ağacı, 27 Nov. 2022, https://evrimagaci.org/s/13441.
Shatz, Itamar. Karagözoğlu, Mert. “Küçük Balık Olmanın Stratejik Avantajı: Bırakın Büyük Balıklar Birbirini Yesin!.” Edited by Mert Karagözoğlu. Evrim Ağacı, November 27, 2022. https://evrimagaci.org/s/13441.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close