Kadına Şiddeti Durdurun!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Ülkemizde ve tüm Dünya'da her gün kadınlara yönelik bu kadar yoğun bir zulüm ve eziyet varken, "Kadınlar Günü" gibi bir günü kutlamak içimizden gelmiyor. Ki zaten bugün, sadece kadınlar günü değil, aslen "Emekçi Kadınlar Günü"... İlk olarak 28 Şubat 1909 günü New York'ta bulunan Amerika Sosyalist Partisi, 1908 tarihli Uluslararası Giyim Sanayii Kadın Emekçileri Birliği'nin grevini anmak ve kutlamak için bu özel günü başlattı. Ondan sonra bu kutlama Danimarka, Avusturya, Almanya ve İsviçre'ye sıçradı. Sonraysa Rusya üzerinden tüm Dünya'ya yayıldı.

Her neyse... Evrim Ağacı olarak bir şeyler üretmek, bir şeyler yaratmak, insanlığa bir şeyler katmak için emek sarf eden herkese, kadın erkek fark etmeksizin saygımız sonsuz. Ancak yine de bu günü "özel gün" olarak kutlamak içimizden gelmiyor. Çünkü şiddeti durdurmak, özel günleri kutlamaktan daha kritik bir öneme sahip bir hale geldi.

Kadın erkek fark etmeksizin, her türlü canlıya yönelik şiddeti durdurun. 

Şikayet edin, ihbar edin.

Belki bir işe yaramaz. Ancak hiçbir şey yapmadığınızda, hiçbir sonuç elde edilemeyeceğini unutmayın.

Şiddeti durdurun!

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nüz şiddetsiz olsun...

 

Evrim Ağacı Ekibi

Not: Görsel, Afrika'daki Salvation Army'nin hazırladığı ve Şubat 2015'te tüm interneti birkaç günlüğüne kasıp kavuran "evrimagaci.org/fotograf/95/7171">mavi-siyah elbise" furyasından faydalanan bir kampanyanın Türkçeye uyarlanmış halidir.

Google'ın Yeni Site Sıralama Stratejisi, Bilim Karşıtlarını Korkutmaya Başladı Bile!

Yaz/Kış Saati Uygulamasını Sonlandırmanın Vakti Geldi De Geçiyor!

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim