Kadına Şiddeti Durdurun!

Gece Modu

Bu bir editör görüşü (editöryal) makalesidir. Makalelerimizin geri kalanı aksine, bu içerikte Evrim Ağacı editörleri ve/veya yöneticileri kendi görüşlerine yer vermektedir ve Evrim Ağacı'nın resmi pozisyonunu ilan etmektedir. Bu konuda daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Ülkemizde ve tüm dünyada her gün kadınlara yönelik bu kadar yoğun bir zulüm ve eziyet varken, "Kadınlar Günü" gibi bir günü kutlamak içimizden gelmiyor. Ki zaten bugün, sadece kadınlar günü değil, aslen "Emekçi Kadınlar Günü".

İlk olarak 28 Şubat 1909 günü New York'ta bulunan Amerika Sosyalist Partisi, 1908 tarihli Uluslararası Giyim Sanayii Kadın Emekçileri Birliğinin grevini anmak ve kutlamak için bu özel günü başlattı. Ondan sonra bu kutlama Danimarka, Avusturya, Almanya ve İsviçre'ye sıçradı. Sonraysa Rusya üzerinden tüm dünyaya yayıldı.

Her neyse... Evrim Ağacı olarak bir şeyler üretmek, bir şeyler yaratmak, insanlığa bir şeyler katmak için emek sarf eden herkese, kadın erkek fark etmeksizin saygımız sonsuz. Ancak yine de bu günü "özel gün" olarak kutlamak içimizden gelmiyor. Çünkü şiddeti durdurmak, özel günleri kutlamaktan daha kritik bir öneme sahip bir hale geldi.

Kadın erkek fark etmeksizin, her türlü canlıya yönelik şiddeti durdurun. 

Şikayet edin, ihbar edin.

Belki bir işe yaramaz. Ancak hiçbir şey yapmadığınızda, hiçbir sonuç elde edilemeyeceğini unutmayın.

Şiddeti durdurun!

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nüz şiddetsiz olsun...

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 08/04/2020 08:46:57 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3355

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir insanın bildiğini sandığı bir şeyi öğrenmesi imkansızdır.”
Epictetus
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder