Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Google 3D: Hayvanları, İnsan Anatomisini ve Hatta Apollo 11 Mekiğini 3 Boyutlu Olarak Evinize Getirin!

Google 3D: Hayvanları, İnsan Anatomisini ve Hatta Apollo 11 Mekiğini 3 Boyutlu Olarak Evinize Getirin! Latestly
3 dakika
43,360
Tüm Reklamları Kapat

Google, geçen sene herhangi bir hayvan ya da kuşu aratarak 3 boyutlu modeline ulaşmanızı ve bu 3 boyutlu modelleri bir akıllı telefonla gerçek dünyaya yansıtmanızı sağlayan bir özellik olan Arttırılmış Gerçeklik destekli arama sonuçlarını tanıtmıştı. Adı Google 3D olan bu özellik, hepimizin evde karantinada olduğu ve sürekli olarak eğlenceye ihtiyaç duyduğu bu dönemde daha da popüler oldu. Teknoloji devi, aynı zamanda Arttırılmış Gerçeklik deneyimi için desteklenen nesnelerin listesini de güncelledi.

Google Arttırılmış Gerçeklik'te var olan bazı objelerin ekran görüntüsü
Google Arttırılmış Gerçeklik'te var olan bazı objelerin ekran görüntüsü
Indian Express

Arttırılmış Gerçeklik ile Erişilebilir Hayvanlar

Google’ın AG deneyimine izin verdiği kara hayvanları arasında kaplan, dev panda, leopar, keçi, çita, poni, bozayı, kurt, piton yılanı, Arap atı, rakun, kirpi ve geyik yer alırken; su altı/sulak alan hayvanlarından ördek, timsah, büyük beyaz köpekbalığı, ahtapot, fenerbalığı ve deniz kaplumbağası mevcut.

Ayrıca Macaw papağanı, imparator penguen ve kartal gibi kuşlar ve pomeranian, golden retriever, labrador, rottweiler, Fransız buldoğu, pug ve çeşitli kediler gibi ev hayvanlarına da ulaşılabiliyor.

Tüm Reklamları Kapat

Artık Hayvanlardan Fazlası Var!

2019’da düzenlenen I/O (web ya da mobil tabanlı uygulamaları konu alan teknik birçok sunum ve tartışmadan oluşan bir toplantı) etkinliğinde Google, kendi 3 boyutlu içeriklerini üretebilmeleri için New Balance, NASA, Samsung, Visible Body, Volvo, Target ve Wayfair gibi markalarla çalıştığını doğruladı.

Artık Fransa’daki Chauvet mağarasını ve Neil Armstrong’u da 3 boyutlu görebilir ve gerçek hayata getirebilirsiniz. Google, 3D aramada Apollo 11 mekiğinin de ulaşılabilir olduğunu söylüyor fakat biz ulaşamadık. Belki önümüzdeki günlerde gelecektir. Google aynı zamanda 3 boyutlu AG deneyimine birçok hücresel yapıyla insan sistemleri ve anatomisi de ekledi; bu da AG özelliğinin sadece eğlence için değil, öğrencilere derslerinde yardım etmek için de kullanılabileceğini gösteriyor.

Google Arttırılmış Gerçeklik'te var olan hayvanların ekran görüntüleri
Google Arttırılmış Gerçeklik'te var olan hayvanların ekran görüntüleri
Indian Express

İnsan sistemleri

Sindirim sistemi, boşaltım sistemi, periferal sinir sistemi, üriner sistem, iskelet sistemi, solunum sistemi, endokrin sistem, dişi ve erkek üreme sistemleri, sinir sistemi, lenf sistemi, örtü sistemi, kas sistemi ve dolaşım sistemi.

Hücresel yapılar

Mitokondri, çekirdek zarı, fimbria, bakteri kapsülü, plazmidler, merkezi koful, prokaryotlar, granüllü ve düz endoplazmik retikulum, bakteriler, ökaryotlar, bitki hücreleri, çekirdek, kamçı, hücre zarı, hayvan hücreleri, kromatin iplik, krista, golgi aygıtı, ribozomlar, hücre duvarı, ve veziküller.

Tüm Reklamları Kapat

Arama Sonuçlarında AG Destekli 3 Boyutlu Modelleri Nasıl İzleyebilirsiniz?

 • Android kullanıyorsanız Google uygulamasını veya Google Chrome’dan google.com sayfasını açın.
 • iPhone kullanıyorsanız Safari veya Chrome uygulamalarından google.com’u açın.
 • Görmek istediğiniz hayvan, yapı ya da nesneyi aratın.
 • AG deneyimi içerisinde var olan sonuçların altında ‘3D olarak göster’ seçeneği çıkacaktır.
 • Bu seçeneğe tıkladığınızda 3 boyutlu görüntü telefonunuzun ekranında belirecektir.
 • 3 boyutlu sonucu AG’te görebilmek için ‘Alanınızda görün’ seçeneğine tıklayın.
 • Bulunduğunuz alanın yerini taratın.

İşte bu kadar. Aradığınız hayvan veya Apollo 11 mekiği telefonunuzun ekranında gerçek hayata ışınlanacak.

Özelliği kullanmanın adım adım ekran görüntüleri
Özelliği kullanmanın adım adım ekran görüntüleri
Indian express

Google 3 Boyutlu AG Sonuçları: Cihazınız Uyumlu mu?

Sonuçları telefonunuzda görmek için Android 7 veya daha yüksek bir sürüme ihtiyacınız var. 3 boyutlu AG sonuçlarını görebilmeniz için Android cihazınız ARCore desteklemelidir. Telefonunuzun destekleyip desteklemediğini görmek için buradaki listeyi kontrol edebilirsiniz. iPhone kullanıcıları içinse iPhone 6S ve sonrasındaki telefonlar veya iOS 11 ve sonrası işletim sistemini kullanan cihazlar ARCore için uygundur.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
22
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 7
 • Tebrikler! 6
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • Üzücü! 1
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/04/2024 01:34:50 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9565

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Şempanze
Ekonomi
Gaz
Tutarlılık
Deniz
Öğrenme
Galaksi
Hızlı
Yörünge
Evrimsel Biyoloji
Karanlık
Kimyasal Bağ
Karanlık Madde
Spor
Moleküler Biyoloji
İhtiyoloji
Haber
Ayak
Hominid
Mühendislik
Kedi
Proton
Kafatası
Abd
Diş Hekimliği
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
I. Express, et al. Google 3D: Hayvanları, İnsan Anatomisini ve Hatta Apollo 11 Mekiğini 3 Boyutlu Olarak Evinize Getirin!. (23 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 23 Nisan 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9565
Express, I., Özeren, D., Bakırcı, Ç. M. (2020, November 23). Google 3D: Hayvanları, İnsan Anatomisini ve Hatta Apollo 11 Mekiğini 3 Boyutlu Olarak Evinize Getirin!. Evrim Ağacı. Retrieved April 23, 2024. from https://evrimagaci.org/s/9565
I. Express, et al. “Google 3D: Hayvanları, İnsan Anatomisini ve Hatta Apollo 11 Mekiğini 3 Boyutlu Olarak Evinize Getirin!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Duru Özeren, Evrim Ağacı, 23 Nov. 2020, https://evrimagaci.org/s/9565.
Express, Indian. Özeren, Duru. Bakırcı, Çağrı Mert. “Google 3D: Hayvanları, İnsan Anatomisini ve Hatta Apollo 11 Mekiğini 3 Boyutlu Olarak Evinize Getirin!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Duru Özeren. Evrim Ağacı, November 23, 2020. https://evrimagaci.org/s/9565.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close