Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Kitap
2003

Dünyanın Yeni Efendileri

Küresel Yağmacılığın Gerçek Yüzü
Yazar: John Pilger
Tüm Reklamları Kapat

Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi

Sayfa Sayısı 216
Cilt Ciltsiz
Yazar Hakkında
9 Ekim 1939 Sidney doğumlu, Avustralyalı-Britanyalı gazetecidir.
Pilger, Vietnam Savaşı'ndaki muhabirlik döneminden itibaren, emperyalist doğrultuda olduğunu savunduğu Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık dış politikasının sert bir eleştirmenidir.
Ayrıca ana-akım medyanın uygulamaları da takipçisi olduğu bir çalışma konusudur.
Pilger Sidney’in bir banliyösü olan Bondi'de doğmuş ve büyümüştür. Baba tarafından Alman, bir Fransızca öğretmeni olan annesi tarafından İrlandalı kökenlere sahiptir. Lisede bir öğrenci gazetesi çıkartmış, ardından dört yıllık gazetecilik öğrenimi görmüştür.
Mesleğine Sydney Sun gazetesinde başlayan Pilger daha sonra muhabir olarak The Daily Telegraph (Australia) gazetesine geçmiştir. Daha sonra ülkesinden ayrılmış, bir yıl kadar İtalya'da serbest muhabirlik yaptıktan sonra 1962'de Londra'ya taşınmış, Reuters haber ajansının Orta Doğu masasında çalışmaya başlamıştır. 1963'te Daily Mirror gazetesine geçen Pilger sırasıyla muhabir, makale yazarı ve sonunda Dış Haberler Şefi unvanları edinmiştir.
Gazetedeki yirmi yılı boyunca özellikle toplumsal konularda en tanınan yazarı durumuna gelmiş; Vietnam, Kamboçya, Mısır, Hindistan, Bangladeş ve Biafra Cumhuriyeti gibi sıcak bölgelerde savaş muhabirliği yapmış; Birleşik Krallık'ta 1984-1985 büyük madenci grevlerini yerinde haber yapmış; 1967 ve 1979'da yılın gazetecisi ödülünü iki kez almıştır.
Pilger'in televizyon kariyeri 1969'da Granada Television için çektiği ve 1970-1971'de yayınlanan World in Action belgeselleriyle başlamış, elliden fazla filmle sürmüştür.
9 Ekim 1939 Sidney doğumlu, Avustralyalı-Britanyalı gazetecidir. Pilger, Vietnam Savaşı'ndaki muhabirlik döneminden itibaren, emperyalist doğrultuda olduğunu savunduğu Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık dış politikasının sert bir eleştirmenidir. Ayrıca ana-akım medyanın uygulamaları da takipçisi olduğu bir çalışma konusu ... Daha fazla göster
Özet
Dünyanın önde gelen bilgi ve haber kayaklarının ya sahibi olan ya da onları denetleyen Amerikalı ve Avrupalı medya devleri, 'bilgi toplumunu' politik açıdan 'güvenilir' olarak görülen bilgilerin sürekli tekrarlandığı bir 'medya çağı'na taşıdılar. Batı'da yaşayan bizler, diğer toplumları bize sağladıkları fayda ya da yine bize karşı oluşturdukları tehdit açısından görmeye şartlandırılıyor ve 'kültürel' değerleri ekonomik ve politik güçlerden daha önemli görme eğilimi gösteriyoruz. Bunu anlayabilecek çapta bilgi donanımına sahip olanlar ise bildiklerini saklıyorlar. Belki de tarihin hiçbir döneminde bu kadar sessiz kalmamışlardı...

Dünya'nın Yeni Efendileri, 'yeni' düzenin ne menem bir şey olduğunu aydınlatmak, söz konusu büyük gücü ve manipülasyonlarını koruyan görülmemiş sessizliği yırtmak, daha doğrusu gündemdeki yeni savaşın ana hatlarını ortaya koymak için kaleme alındı.
Dünyanın önde gelen bilgi ve haber kayaklarının ya sahibi olan ya da onları denetleyen Amerikalı ve Avrupalı medya devleri, 'bilgi toplumunu' politik açıdan 'güvenilir' olarak görülen bilgilerin sürekli tekrarlandığı bir 'medya çağı'na taşıdılar. Batı'da yaşayan bizler, diğer toplumları bize sağladıkları fayda ya da yine bize karşı oluşturdukları t ... Daha fazla göster

Kişiler

Bu Eseri Raporla
esat kudret Eseri Ekleyen
6
Tavsiye Yaz
Tavsiyeler (1)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
Tavsiye
Esat Kudret
Esat Kudret
110K UP
Tavsiye Eden
7
0
  • Paylaş
  • Alıntıla
  • Alıntıları Göster
  • Dış Sitelerde Paylaş
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Tavsiye Göster
Dünyanın Yeni Efendileri
6
100.00% olumlu
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close