Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Kitap

Emperyalizmin Felsefesi Pragmatizm

Yazar: Harray K. Wells
Tüm Reklamları Kapat

Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi

Sayfa Sayısı 256
Cilt Ciltsiz
Yazar Hakkında
Akademisyen, Psikolog, Yazar

Wells, Hartwick ve Bloomfield Koleji'nde psikoloji ve felsefe profesörü ve Columbia Üniversitesi'nde felsefe üzerine bir öğretim görevlisi olarak çalıştı. ''Sigmund Freud: A Pavlovian Critique'', ''Pragmatism, Philosophy of Imperialism'' kitaplarının yazarıdır.
Özet
Sınıflı toplumlarda her sınıf, üretim sürecinde yer aldığı konuma göre belli bir dünya anlayışı, belli bir felsefe oluşturur. Felsefi bir akım olarak Pragmatizm giden yüzyılın 70'li yıllarında Amerikan burjuvazisinin idealist özlü felsefesi olarak oluşturmaya başlandı.
Nesnel gerçekliği ve hakikati inkar etmesi, kuramı göz ardı ederek pratiği öne çıkarması hakikatin biricik ölçüsünün kişiyi amaca götürecek araçları seçmede başarılı olmak olduğunu vurgulaması, bireysel yaşantıyı yüceltmesi nedeniyle Pragmatizm kapitalizmin emperyalist aşamasında Amerikan sermaye sınıfının iş bitirici felsefesi durumuna geldi.
Sınıflı toplumlarda her sınıf, üretim sürecinde yer aldığı konuma göre belli bir dünya anlayışı, belli bir felsefe oluşturur. Felsefi bir akım olarak Pragmatizm giden yüzyılın 70'li yıllarında Amerikan burjuvazisinin idealist özlü felsefesi olarak oluşturmaya başlandı. Nesnel gerçekliği ve hakikati inkar etmesi, kuramı göz ardı ederek prati ... Daha fazla göster
Bu Eseri Raporla
esat kudret Eseri Ekleyen
4
Tavsiye Yaz
Tavsiyeler (1)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
Tavsiye
esat kudret
esat kudret
105K UP
Tavsiye Eden
Dünyanın herhangi bir yerinde her hangi bir insanın herhangi bir zamanda yapabildiğini, dünyanın her hangi bir yerinde her hangi başka bir insan her hangi bir zamanda yapabilir. Bunun aksini söyleyen her öğretinin üstünü kazıdığınızda altından azgın bir sömürü ve bu azgın sömürüyü meşrulaştırma derdi ile çırpınan kuyruklu bir yalan çıkacaktır. Okuyunca hem çok şaşıracak hem de çok net göreceksiniz…
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Tavsiye Göster
Emperyalizmin Felsefesi Pragmatizm
4
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close