Tüm Reklamları Kapat
Büyük Ayrılık

Büyük Ayrılık

Kitap
2022
EA Puanı
10.0 10
1 Kişi
Senin Puanın
Puan Ver
Özet
Birbirimizden farkımız ne?
Dilimiz mi, dinimiz mi, ırkımız mı, rengimiz mi?
Hükmü nedir tüm bunların doğamız ve hatta bizi biz yapan genetiğimiz nezdinde?
Savaşları çıkaranların kaçı savaş mağduru?
Neden bedeli hep kardeş halklar öder?
Neden Nazım (Hikmet) Usta’nın vurguladığı üzere; Çocuklar süt bulamaz iken balıklar kahve içer, ,insanlar sözle beslenir iken domuzlar patatesle...?
Okuduğumuzda anlıyoruz ki iş başka…Okuyun göreceksiniz…
Yazar
Kemal Anadol
Dili
Türkçe
Orijinal Dili
Türkçe
Yayınlanma Tarihi
19 Ekim 2022
Yayınevi
Yakın kitabevi
Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi
Sayfa Sayısı 656
Cilt Ciltsiz
Yazar Hakkında
Yazar, siyaset adamı. 25 Kasım 1941, Safranbolu / Zonguldak doğumlu. Tam adı Kıvılcım Kemal Anadol. Şair ve yazar Mustafa Zihni Anadol’un oğludur. Karadeniz Ereğlisi Alemdar İlkokulu, Karadeniz Ereğlisi Ortaokulu ve Ankara Atatürk Lisesi, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. 1966-73 arası Karadeniz Ereğlisi’nde avukatlık ve gazetecilik yaptı. 1973 ve 1977’de Zonguldak’tan, 1987’de İzmir’den milletvekilliğine seçildi. 12 Eylül döneminde bir süre hapis yattı. Türkiye Yazarlar Sendikası üyesidir. Çalışmalarını İzmir’de sürdürüyor.
Siyaset, hukuk ve çevre konularında çok sayıda yazısı, Memleket (Kdz. Ereğlisi, kurucusu, sorumlu yazı işleri müdürü, 1966-73), Cumhuriyet, Yeni Yüzyıl gazeteleri ile çeşitli dergilerde yayımlandı. Kartal Maltepe’den Sağmalcılar’a İnsan Manzaraları adlı eseri 1989’da Yunancaya çevrildi. Makale dalında 1963 Cumhuriyet Gazetesi Yunus Nadi Armağanını, 1994 Abdi İpekçi Barış Dostluk Ödülünde İletişim Özel Ödülünü aldı.
“Kemal Anadol‘un çalışması, yalnızca belgesel bir önem taşısa, belki söz etmeye değer bulmazdım. Belgeler, her çalışma için bulunabilir. Ayrıca bu belgeleri çeşitli kurgularla istediğimiz biçimde yorumlayabilir, belgelerin kanıtlandığını yalanlayabilirsiniz. Kemal Anadol, belgeleri değerlendirmede ve yorumlamada, olabildiğince yansız davranıyor, bu önemli elbet. Ama asıl önemlisi, kurgudaki başarısı. Anlatımını bir roman gibi kurmaya, okurun dikkatini uyanık tutmaya özen göstermiş.“ (Sennur Sezer)
ESERLERİ:
ANI-ARAŞTIRMA: 12 Eylül Günleri (1987), Kartal Maltepe’den Sağmalcılar’a İnsan Manzaraları (1988), Milattan Sonra (1989), Termik Santrallere Hayır (1991).
ROMAN: Karşı Yaka Memleket (1998), Büyük Ayrılık (2003).
DERLEME: Geleceğin Turizmi Olarak Soft Turizmin Rekabet Avantajları (1996).
Yazar, siyaset adamı. 25 Kasım 1941, Safranbolu / Zonguldak doğumlu. Tam adı Kıvılcım Kemal Anadol. Şair ve yazar Mustafa Zihni Anadol’un oğludur. Karadeniz Ereğlisi Alemdar İlkokulu, Karadeniz Ereğlisi Ortaokulu ve Ankara Atatürk Lisesi, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. 1966-73 arası Karadeniz Ereğlisi’nde avukatlık ve gazetecilik yaptı ... Daha fazla göster
Özet
"Büyük Ayrılık, Osmanlı İmparatorluğu'nun XX. Yüzyıl başındaki çözülme sürecine Ege'den tanıklık getiren belgesel bir roman. Kemal Anadol, Kurtuluş Savaşı öncesinde, Foça-Ayvalı-Midilli ekseninde yaşanılan olayları abartısız biçimde yansıtıyor. 1900'lü yılların Foçası'nı, Türkler ve Rumanların iç içe yaşadığı verimli Ege kasabasını tarihsel, kültürel, ekonomik boyutlarıyla ele alırken, yörede adım adım sürüklenilen savaşın ilk yansılarını, çözülen yakın ilişkilerin ne duruma geldiğini anlatıyor, Anadol. Bir yanıyla Stelyos Haralambos ailesinin serüvenleriyle o büyük çözülmenin getireceği ayrılığın arka planında olup bitenleri izliyor, diğer yanıyla da Ege'de, Osmanlı'nın ilk 'tehcir'inin öyküsünü buruk bir biçimde okuyoruz. Birinci Dünya Savaşı'na sürüklenen Osmanlı İmparatorluğu'nun bu zor dönemecinde İttihat ve Terakki'nin başlattığı iktidar kavgası, iç içe dostça yaşayan Türkler ile Rumların savaş çağının kurbanı edilmelerinin trajik bir öyküsü. Tarihsel kaynaklara dayanarak oluşturulan bu 'belgesel roman'ın en belirgin özelliği Kemal Anadol'un bir tür yerel tarih çalışması yaparak, romanın gerçekliğinin pekiştirici kişi-belgelerden hareket etmiş olmasıdır. Büyük Ayrılık, tarih bilincine katkı getiren, kurtuluştan kuruluşa geçen süreçte Türkiye Cumhuriyeti'nin uluslaşma savaşımının hangi zorluklarla kotarıldığını belgeleyen bir roman. Bizleri çözülmenin, kopuşun ve tarihin belleğine götüren Büyük Ayrılık'ın belleklerde derin izler bırakacağına inanıyoruz." - Feridun Andaç-
"Büyük Ayrılık, Osmanlı İmparatorluğu'nun XX. Yüzyıl başındaki çözülme sürecine Ege'den tanıklık getiren belgesel bir roman. Kemal Anadol, Kurtuluş Savaşı öncesinde, Foça-Ayvalı-Midilli ekseninde yaşanılan olayları abartısız biçimde yansıtıyor. 1900'lü yılların Foçası'nı, Türkler ve Rumanların iç içe yaşadığı verimli Ege kasabasını tarihsel, k ... Daha fazla göster
Tüm Reklamları Kapat
Kişiler
İnceleme Yaz
İncelemeler (1)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
İnceleme
Esat Kudret
Esat Kudret
111K UP
İnceleyen
3
0 Yorum
0
  • Paylaş
  • Alıntıla
  • Alıntıları Göster
  • Dış Sitelerde Paylaş
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla İnceleme Göster
Eseri Ekleyen
esat kudret
@iguana9288238
İnceleme Yaz
Tasviyelere Git
Tüm Eserlere Git
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close