Tüm Reklamları Kapat
Devrimci Doktorlar

Devrimci Doktorlar

Kitap
2012
EA Puanı
10.0 10
3 Kişi
Senin Puanın
Puan Ver
Özet
Sağlığın bir hak olmaktan çıkıp fiili olarak ve ulusal ve uluslararası insan hakları belgelerindeki içeriğine aykırı olacak şekilde, ticarileştiği bir dünyada; farklı bir gerçekliğin pekâlâ mümkün olduğuna delildir Devrimci Doktorlar.
Her şeyin metalaştığı, metalaştırıldığı bir dünyada ve bu dünyaya rağmen, tam tersi bir şeyler yapmak için istemek yeterlidir diyen bir kitap. İnsan olmanın gereği olarak…
Yazar
Steve Brouwer
Dili
Türkçe
Orijinal Dili
İngilizce (English)
Yayınlanma Tarihi
01 Ocak 2012
Yayınevi
Nota Bene Yayınları
Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi
Sayfa Sayısı 272
ISBN-13 9786055513368
Cilt Ciltsiz
Yazar Hakkında
1947’de Milwaukee, Wisconsin’da (ABD) doğdu. Yazarın daha önceki eserleri şunlardır: Robbing Us Blind: the Return of the Bush Gang (2003), Sharing the Pie: a disturbing picture of the U.S. economy (1988 ve 1992), Sharing the Pie: a Citizen’s Guide to Wealth and Power in the United States (1998), Conquest and Capitalism, 1492-1992 (1992).
Brouwer ayrıca Susan Rose ve Paul Gifford ile birlikte Exporting the American Gospel: Global Christian Fundamentalism (1996) adlı kitabın da yazarları arasındadır.
Yazarlığının yanı sıra, Brouwer uzun yıllar konut tasarımı ve inşaatı da yapmıştır. Bu ilgisini kullanarak “konut kooperatifleri”, “işçilerin sahip olduğu inşaat şirketi” ve kâr amacı gütmeyen “toplumsal konut birliği” gibi birçok ekonomik alternatif geliştirmiştir. 2007 ve 2008 yıllarında Batı Venezuela’da küçük bir köyde yaşamış olan Brouwer köylü komşularının Bolivarcı Devrimdeki rolleri hakkında yazılar yazmıştır (www.venezuelanotes.blogspot.com).
Yazar burada kaldığı süre boyunca Venezuela’nın Kübalı sağlık profesyonelleriyle birlikte oluşturduğu kapsamlı yeni toplum sağlığı sistemi Barrio Adentro’yu incelemiş ve bu çalışmalardan çok etkilenmiştir. Venezuela’da yaşadıkları ve tanıklıkları bu kitabının (Revolutionary Doctors, 2011) yazılmasına yol açmıştır.
Steve Brouwer ailesiyle birlikte Carlisle, Pensilvanya’da (ABD) yaşamaktadır.
1947’de Milwaukee, Wisconsin’da (ABD) doğdu. Yazarın daha önceki eserleri şunlardır: Robbing Us Blind: the Return of the Bush Gang (2003), Sharing the Pie: a disturbing picture of the U.S. economy (1988 ve 1992), Sharing the Pie: a Citizen’s Guide to Wealth and Power in the United States (1998), Conquest and Capitalism, 1492-1992 (1992). Bro ... Daha fazla göster
Özet
Venezuela ve Küba Dünyanın Sağlık Hizmeti Anlayışını Nasıl Değiştiriyor?
Yazar anlatıyor: “700 nüfuslu küçük köyümde tıp okuluna giden dokuz genç insan vardı. And’ların eteklerindeki bu küçücük köyde, 2004 yılında başlayan, binlerce Kübalı doktorun getirdiği, doğrudan birinci basamak bir sağlık programı olan çok etkileyici Barrio Adentro’yu zaten biliyordum.
Şimdiye kadar Venezuela nüfusunun p’i hayatlarında ilk defa çok güvenli sağlık hizmeti alıyorlar ve 10.000 ilâ 14.000 Kübalı doktor (doktorlardan başka hemşireler ve sağlık teknisyenleri) kendilerini bu işe adayarak küçük bario kliniklerinde sağlık hizmeti sunmak için iki yıllık sürelerle ülkeye geliyorlar.
Campesino arkadaşlarımdan öğrendiğim ise onların eğitim görecekleri ve çıplak ayaklı doktorlar olarak birkaç aylık programlarla değil çok yoğun geçen altı yıllık bir tıp eğitimi programı sonunda Kübalıların yerini alacakları. Sadece bu dokuz kişiden değil, Venezuela çapında öğrenim/eğitim gören 25.000 doktordan söz ediyoruz.
Kitap böyle şaşırtıcı şeylerin meydana gelmekte olduğunu haber vererek başlıyor. Binlerce doktor Venezuela’da yoksullara sağlık hizmeti verecek ve binlerce doktor hiç kimsenin hayal edemeyeceği bir ölçekte öğrenim ve eğitim görecek. Ama bu sistem Küba uzmanlığıyla oluştuğu için kitap biraz Küba sağlık enternasyonalizminden bahsediyor ve Kübalıların özellikle Latin Amerika ve Karaip’lerde ve Afrika’nın bazı bölgelerinde nasıl başarılı olduğunu anlatıyor.
Sonra biraz Küba tıp sisteminin altyapısı ve nasıl böyle bir devrimci sağlık fikri geliştirdikleri ve bu fikrin devrimci faaliyette nerede konumlandığı hakkında bir şeyler söylüyor. Kitabın ortalarındaki iki bölümü Barrio Adentro’ya ayırdım. Sistemin nasıl organize olduğu, bir yıl zarfında 300 doktordan 10.000’den fazla doktora nasıl ulaştığı, sistemin nasıl hayata geçirildiği anlatılıyor. Küba’nın dünyada böyle bir hizmet sunma becerisiyle bu türden becerilere sahip tek ülke olduğuna inanıyorum.
Venezuela ve Küba Dünyanın Sağlık Hizmeti Anlayışını Nasıl Değiştiriyor? Yazar anlatıyor: “700 nüfuslu küçük köyümde tıp okuluna giden dokuz genç insan vardı. And’ların eteklerindeki bu küçücük köyde, 2004 yılında başlayan, binlerce Kübalı doktorun getirdiği, doğrudan birinci basamak bir sağlık programı olan çok etkileyici Barrio Adentro’yu ... Daha fazla göster
Tüm Reklamları Kapat
Kişiler
İnceleme Yaz
İncelemeler (1)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
İnceleme
Esat Kudret
Esat Kudret
112K UP
İnceleyen
2
0 Yorum
0
  • Paylaş
  • Alıntıla
  • Alıntıları Göster
  • Dış Sitelerde Paylaş
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla İnceleme Göster
Eseri Ekleyen
esat kudret
@iguana9288238
İnceleme Yaz
Tasviyelere Git
Tüm Eserlere Git
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close