Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Doğu gorili (Gorilla beringei)

Doğu gorili (Gorilla beringei) Süha Derbent
7 dakika
19,833
 • Primatoloji
Doğu gorili
 • Bilimsel Adı Gorilla beringei
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Doğu gorili
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Eastern gorilla
Taksonomi
 • Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Süha Derbent'in Evrim Ağacı'na katkı sağladığı muhteşem dağ gorili (Gorilla beringei beringei) gözlemlerinden birkaç tanesine tanıklık ediyorsunuz! Kendileri, Orta Afrika'nın doğu kesimlerinde fotoğraflandı.

Tanım ve Genel Bilgiler

Şempanze ve bonobodan sonra insanlara en yakın (%98 DNA benzerliği) olan ve aynı zamanda yaşayan en büyük primatlardır. Geniş vücutları, uzun kolları ve büyük kafaları ile karakterize iri insansı maymun (ape) türüdür. Burunları yassı ve burun delikleri (nostril) geniştir. Yüzler, eller, ayaklar ve göğüsler kılsızdır. İnsanlar gibi kompleks bilişsel yeteneklere sahiptirler. Bu konu hakkındaki kapsamlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Öyle ki alet kullanma, karar verme, düşünme, kin tutma, gülme ve hatta dini ritüeller içeren davranışlar sergilerler. O kadar ki Koko isimli meşhur batı gorili, işaret dili öğrenerek insanlarla iletişim dahi kurabiliyordu.

Seksüel dimorfizm, yani cinsiyetler arası görünüş farkı oldukça belirgindir. Erkekler, dişilerden çok daha iridir. Yetişkin bir erkek doğu gorili 140-205 kg ağırlığa ve ayakta durduğunda 1.7 m yüksekliğe sahip olabilir. Dişiler ise genelde 90-100 kg civarında ve 1.5 m uzunluğundadırlar. Ölçülen uzun erkek 1.95 metredir. Ölçülen en ağır erkek ise 267 kg'dır. Her iki cinsiyette de kıllar genel olarak siyah tonlarındadır. Ancak erkek bireylerin sırt kılları yaşlandıkça gri/gümüş tonlarına döner. Bu yüzden erişkin erkeklere "gümüş sırtlı" denir.

Adeta bir "Düşünen Primat" adlı tablo gibi.
Adeta bir "Düşünen Primat" adlı tablo gibi.
Süha Derbent

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Taksonomide doğu gorili (Gorilla beringei) diye bilinen tür, Grauer gorili (Gorilla beringei grauer) ve dağ gorili (Gorilla beringei beringei) olmak üzere iki alt türe ayrılır. Bu yazıda konu edindiğimiz bireyler Gorilla beringei beringei alt türüne, yani dağ goriline aittir.

Bu Reklamı Kapat

Eskiden batı gorili (Gorilla gorilla) alt türü olarak sınıflandırılırken, son filogenetik çalışmalar ışığında yeni türe atandılar. Dolayısıyla goril cinsi, Orta Afrika'daki dağılımına bağlı olarak batı gorili (Gorilla gorilla) ve doğu gorili (Gorilla beringei) olmak üzere iki türe ayrılır.

Erişkin erkek (gümüş sırtlı).
Erişkin erkek (gümüş sırtlı).
Süha Derbent

Gerek filogenetik bağları gerekse homolojilerine bakıldığında goriller Homininae alt ailesine dahil edilmiştir. Diğer yakın akrabalarıyla evrimsel süreçte yolları ne zaman ayrıldığı kesin olarak bilinmemekle birlikte son yıllarda yapılan araştırmalarla 10 ile 10.5 milyon yıl önce insan (Homo) ve şempanze (Pan) cinsinden ayrıldığı belirtilmektedir. Doğu Etiyopya’da bulunan Afar Gediği’nde bulunan 10 milyon yıl öncesine ait fosilleşmiş dişlerin, yeni tanımlanan Chororapithecus abyssinicus isimli goril türüne ait olduğu ortaya çıkarıldı. Bu yeni türün, günümüzde yaşayan Afrika gorillerinin doğrudan atası olabileceği düşünülüyor. Aynı zamanda insanlar, şempanzeler, bonobolar, goriller, orangutanlar, gibonlar, siyamanglar gibi kuyruksuz maymunlara ait ortak atanın Avrupa ve Asya topraklarında değil, Afrika topraklarında olduğunu da gösteriyordu. Evrimsel olarak şempanze ve bonobodan önce goriller ayrılır. Daha geriye gidildikçe orangutanlar. Daha da geriye gidince gibbonlar ayrılır. Elbette aralarda birçok tür vardır; kabaca bu şekilde anlatılabilir.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Grauer gorilleri (Gorilla beringei grauer), Orta Afrika'nın batısında bulunan Kongo Cumhuriyeti'nin doğu kesimlerinde yaşarlar. Dağ gorilleri (Gorilla beringei beringei) ise Uganda'da, Doğu Afrika ülkesi olan Rwanda'nın volkanik yamaçlarında ve Kongo Cumhuriyeti'nin doğusunda dağılım gösterirler. Bu coğrafyalar genel olarak Sahra Altı Afrika diye geçer. Diğer primat türlerine göre yaşam alanlarının görece küçük oluşu, sağlanabilecek besin miktarının kısıtlı olması anlamına geldiği kadar, düşman türlerle ya da rekabet doğurabilecek biçimde kendi türdeşleriyle yüz yüze karşılaşma olasılığını da azaltmaktadır.

Erkek birey.
Erkek birey.
Süha Derbent

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Yaşam alanlarının azalması ve yasak avlanma nedeniyle IUCN Kırmızı Liste'de CR (Critically Endangered) olarak sınıflandırılırlar. Yani maalesef nesilleri kritik ve tükenmek üzere olan primatlardan biridirler. Popülasyonları o kadar azaldı ki, Grauer gorili diye bilinen Gorilla beringei grauer alt türünde 3800 birey, dağ gorili diye bilinen Gorilla beringei beringei alt türünde ise sadece 880 birey bulunmaktadır. 1996 ile 2016 yılları arasında popülasyonlarının %70'ini kaybettiler.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Davranış ve Etoloji

Baskın gümüş sırtlı (erişkin erkek) gorilin yönlendirdiği, 35 kişiye ulaşabilen, sabit ve istikrarlı aile grupları halinde yaşarlar. Doğu gorilleri, batı gorillerinden daha büyük gruplar halinde bulunabilirler. Ayrıca eskiden sadece bonobolara ve insanlara özgü olduğu düşünülen yüz yüze seks, son zamanlarda gorillerde de gözlemlendi. Tam anlaşılmayan sebeplerden ötürü (küçük testis?) erkek bireylerin kalitesiz sperm vermesi sonucu birçok başarısız gebelik kaydedildi. Cinsel seçilim adına çeşitli dikkat çekme hareketleri sergilerler. Yaklaşık 8.5 aylık gebelik dönemleri ve doğum sonrası yavru bakımından ötürü dişiler 3-4 senede bir doğum yapar. Yeni doğan bebekler pempe-gri tonlarında bir deriye sahiptir ve 3.5 yaşına kadar anne sütü ile beslenir. Yürümek için ellerini kullanırlar; ancak gerektiğinde kısa mesafeleri iki ayak üzerinde katedebilirler. Öte yandan çeşitli eklembacaklılardan ve sürüngenlerden korktukları gözlemlenmiştir. Yağmuru ve suyu da pek sevmezler.

Erkekler iri vücutları sayesinde dişileri ve ailelerini korurlar. Herhangi bir tehdit algıladığında yumruk darbeleri ile kendi göğsüne vurma ve üstüne yürüme gibi koruma davranışları sergileyebilirler. Gümüş sırtlılar yaklaşık 815 kg ağırlığı kaldırabilirler. O kadar güçlüdürler ki, muz gibi meyvelere ulaşmak için ağaçları bile kırabilirler. Genelde en azılı düşmanları leoparlar (Panthera pardus) diye bilinir. Herhangi bir saldırı anında erkek, grubunu hayatı pahasına olsa dahi korur.

Erkek birey.
Erkek birey.
Süha Derbent

Diyet ve Metabolizma

Otçuldurlar (herbivor). Coğrafyalarındaki meyve azlığı yüzünden, yeşillik ağırlıklı diyetleri bulunur. Buna rağmen coğrafik olarak oldukça dar bir yaşam alanları vardır. Beslendikleri bitkilerin çeşitliliğinden olması muhtemel.

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

Her ne kadar güçlü ve iri olsalar da, bir o kadar utangaç ve zararsızdırlar. Sadece aileleri ve grupları adına korumacıdırlar. İki farklı grup karşılaştığında, dominant erkekler kavga edebilir. İnsanlara karşı herhangi bir zararları yoktur. Yine de insanlarla karşılaştıklarında göz teması kurulmaması tavsiye edilir. Zira gümüş sırtlılar bunu bir tehdit olarak algılayabilir. Dolayısıyla gözlem sırasında bir grup ile karşılaşıldığında, kafanın öne eğilip göz teması kurulmaması önerilir. Ayrıca koruma altındaki gorillere insanlar tarafından çok iyi bakılır. Örneğin bu videodaki yavru goril, annesinin doğum sırasında bazı sıkıntılar yaşaması dolayısıyla sezaryenle, veteriner hekimler tarafından doğurtulmuştur. Sezaryen sayesinde hem anne, hem de bebek kurtulmuştur.

Bu Reklamı Kapat

Etimoloji

Kartacalı kaşif Hanno'nun Batı Afrika'yı (Sierra Leone) M.Ö. 500'lü yıllarda keşfetmesi ile birlikte, orada yaşayan kıllı ve iri insan benzeri canlılara Gorillae yani "vahşi kadınlar kabilesi" adı vermesi ile türemiştir. Tam olarak hangi primat türleri ile karşılaştıkları kesin olmamasına rağmen, isim korunmuştur.

Diğer Bilgiler

 • Yaşayan en büyük primattırlar.
 • Tıpkı insanlar gibi 10'ar el ve ayak parmağı, 32 dişi, ileri dönük gözleri vardır.
 • İnsanlara kadar gelecek soy hattıyla gorillerin 7 milyon yıl kadar önce ayrıldı; ancak türleşmenin 5 milyon yıl öncesinde şempanzelerle insanların ayrılmaya başlamasına kadar devam etti.
 • Tıpkı insanlar gibi her birinin kendi kişilikleri vardır.
 • Keder, acı, sevgi gibi duyguları yansıtabilirler.
RLR Reklam Firması tarafından Los Angeles Hayvanat Bahçesi için yapılan bir tanıtım çalışması. Çalışmadaki 3 temel parçadan birinde, gorillerin renkli dünyasına ithafen renkli kalemlerden bir goril tasarlanmış. Diğer 2 parça, baykuşların bilgeliğini simgeleyen kitaplardan bir baykuş tasarımı ile fillerin hafızasını simgeleyen bilgisayarlardan bir fil tasarımından oluşuyor.
RLR Reklam Firması tarafından Los Angeles Hayvanat Bahçesi için yapılan bir tanıtım çalışması. Çalışmadaki 3 temel parçadan birinde, gorillerin renkli dünyasına ithafen renkli kalemlerden bir goril tasarlanmış. Diğer 2 parça, baykuşların bilgeliğini simgeleyen kitaplardan bir baykuş tasarımı ile fillerin hafızasını simgeleyen bilgisayarlardan bir fil tasarımından oluşuyor.
 • Birbirlerinin kıllarını temizlediklerini ve bunun sosyal hayatlarının önemli bir parçasıdır.
 • Erkek egemen toplumlarda yaşadıklarını ve 1 alfa erkeğin etrafında toplanan haremlerden oluşur.
 • Tıpkı insanlar gibi 9 ay gebeliğe sahiptir.
 • Basit aletler üreterek avlanabilirler ve sorunları çözebilirler.
 • Genelde sessizdirler; ancak iletişim kurarken birçok farklı ses kombinasyonu kullanarak farklı durumları birbirlerine iletebilirler.
Bu, David Mach isimli Dünyaca ünlü, Londralı heykeltraş tarafından kancalar kullanılak yapılan bu ilginç görünümlü bir goril. Mach, çeşitli hayvanları ve insan figürlerini bu şekilde askılar, kancalar ve kibritlerle oluşturarak, ilginç bir derinlik algısı yaratabiliyor.
Bu, David Mach isimli Dünyaca ünlü, Londralı heykeltraş tarafından kancalar kullanılak yapılan bu ilginç görünümlü bir goril. Mach, çeşitli hayvanları ve insan figürlerini bu şekilde askılar, kancalar ve kibritlerle oluşturarak, ilginç bir derinlik algısı yaratabiliyor.
David Mach

Uyarı: Bu içerikteki görseller, vahşiyaşam fotoğrafçısı Süha Derbent tarafından, Evrim Ağacı'nın "Yaşam Ağacı" projesi için hibe edilmiştir. Fotoğrafların izinsiz olarak kopyalanması, dağıtılması ve kullanılması kesinlikle yasaktır. Tüm hakları saklıdır.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 9
 • Tebrikler! 5
 • Bilim Budur! 4
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/05/2022 15:59:53 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7319

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Mikoloji
Bilimsel
Toplum
Kırmızı
Yılan
Etoloji
Halk Sağlığı
Beslenme Davranışı
Duygu
Zehir
Maymun
Meyve
Şüphecilik
Güneş
Kimyasal Evrim
İnsanlık
Taklit
Gerçek
Yaşam
Avrupa
Element
Kanser
Eğitim
Genetik Değişim
Yüksek
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et