Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

COVID-19 Koronavirüs Hastalığı Testi İçin Burun ve Boğazdan Nasıl Örnek Alınır?

COVID-19 Koronavirüs Hastalığı Testi İçin Burun ve Boğazdan Nasıl Örnek Alınır?
2 dakika
64,644
Tüm Reklamları Kapat

COVID-19 salgınıyla ilgili en önemli konulardan birisinin klinik/tıbbi testler olduğunu biliyoruz. Ancak COVID-19 tespitini mümkün kılan testler için örneklerin nasıl toplandığı konusunda yeterli bilgi bulunmuyor. Bu nedenle, hastalığa sebep olan SARS-CoV-2'ye yönelik testlerin nasıl yapıldığını kısaca anlatmakta fayda görüyoruz.

Amerika Hastalık Önlem ve Koruma Merkezi (CDC) tarafından yayınlanan yönergelere göre, özellikle de asemptomatik (henüz semptomları görülmeyen) hastalara yönelik olarak yapılan COVID-19 testleri için nazofarinjal sürüntü/örnek (İng: "nasopharyngeal swab") veya orofarinjal sürüntü/örnek (İng: "oropharyngeal swab") toplanması gerekmektedir.

Nazofarinjal, "burun ve gırtlak ile ilgili" demektir; orofarinjal ise "ağız ve gırtlak ile ilgili" demektir. Dolayısıyla bu örneği almak için de burundan veya ağızdan örnek çubuğu ile giriş yapılıp, boğaza kadar ulaşılmakta ve buradan örnek toplanmaktadır. Aşağıdaki videoda bu örneğin nasıl alındığı görülebilir:

Tüm Reklamları Kapat

Mümkünse sadece nazofarinjal örnek toplanmalıdır. T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan COVID-19 (SARS-CoV-2 Enfeksiyonu) Rehberi'nde şöyle söylenmektedir:

Alt solunum yollarından alınamadığı durumlarda veya alt solunum yolu semptomları olmayan vakalardan nazofaringeal yıkama örneği ya da nazal ve/veya orofaringeal sürüntü birlikte gönderilmelidir. İdeal olarak önce orofaringeal sürüntü alınmalı sonrasında aynı swab kullanılarak nazal örnek alınması ve aynı taşıma besiyerine konulması önerilir. Aynı hastadan alınan orofaringeal ve nazal sürüntü örneği ayrı besi yerlerinde gönderilmemelidir.

Ama eğer nazofarinjal örneği almak mümkün değilse, orofarinjal örnek alınmalıdır. Bunun yöntemleri, aşağıdaki videoda gösterilmektedir:

Bu da mümkün değilse, duruma bağlı olarak sırasıyla şu yöntemlerle örnek toplanmalıdır:

 • Nazal mid-türbinat (NMT) örneği, bir sağlık uzmanınca veya kişinin kendisi tarafından toplanabilir. Alınan örnekler sonrasında viral transport ortamı, Amies transport ortamı veya steril tuzlu su ortamında depo edilmelidir. Bu yöntem aşağıda görülebilir:
 • Anteriör anat (burun deliği) örneği, bir sağlık uzmanınca veya kişinin kendisi tarafından toplanabilir. Bu durumda tek bir örnek çubuğu, her iki burun deliğinden de örnek almak için kullanılmalı; alınan örnekler sonrasında viral transport ortamı, Amies transport ortamı veya steril tuzlu su ortamında depo edilmelidir. Bu yöntemin nasıl uygulandığı buradaki videodan izlenebilir.
 • Nazofarinjal aspirat veya nazal aspirat örnekleri bir uzman tarafından toplanabilir. Bunun örneği aşağıdan görülebilir:

Eğer hem nazofarinjal örnek, hem de orofarinjal örnek toplandıysa, test hassaslığını arttırmak ve test kaynaklarını kısıtlı kullanmak için, bu ikisi tek bir taşıma tüpü içerisinde saklanmalıdır.

Tüm Reklamları Kapat

Ayrıca COVID-19 testlerinde kullanılmak üzere alt solunum yolları örneklerinin de toplanması önerilmektedir. Özellikle de balgamlı öksürüğe sahip hastalardan balgam örnekleri alınmalı ve SARS-CoV-2 için test edilmelidir. Ancak hastadan balgam endüksiyonu yapılmamalıdır.

Bu örnekler, SARS-CoV-2 testi yapılmasına karar verildikten kısa bir süre sonra toplanmalıdır. Bu süreçte gerekli kişisel koruma önlemleri alınmalı ve N95 veya daha üst düzey bir respiratör, göz koruması, eldiven ve önlük kullanılmalıdır.

Bu örnekler, sonrasında, burada anlattığımız gibi çeşitli yöntemlerle test edilmekte ve COVID-19 pozitif olup olmadığı anlaşılmaktadır.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
12
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Korkutucu! 7
 • Tebrikler! 6
 • Muhteşem! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Bilim Budur! 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • CDC. Interim Guidelines For Collecting, Handling, And Testing Clinical Specimens From Persons For Coronavirus Disease 2019 (Covid-19). (14 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 21 Nisan 2020. Alındığı Yer: CDC | Arşiv Bağlantısı
 • T.C. Sağlık Bakanlığı. Covid-19 (Sars-Cov-2 Enfeksiyonu) Rehberi. (14 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 21 Nisan 2020. Alındığı Yer: T.C. Sağlık Bakanlığı | Arşiv Bağlantısı
 • T.C. Sağlık Bakanlığı. Numune Alma El Kitabı. (28 Mart 2019). Alındığı Tarih: 21 Nisan 2020. Alındığı Yer: T.C. Sağlık Bakanlığı | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 18/06/2024 08:34:20 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8583

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Carl Sagan
Kafatası
Makina
Temel
Ses Kaydı
Enerji
Yüzey
Malzeme
Homeostasis
Yanlış
Avrupa
Biyografi
Toplumsal Cinsiyet
Hukuk
Yumurta
Kuantum
Doğa Olayları
Gezegen
İklim Değişikliği
Periyodik Cetvel
Ölümden Sonra Yaşam
Arı
Anatomi
Halk Sağlığı
Çin
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. COVID-19 Koronavirüs Hastalığı Testi İçin Burun ve Boğazdan Nasıl Örnek Alınır?. (22 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 18 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8583
Bakırcı, Ç. M. (2020, April 22). COVID-19 Koronavirüs Hastalığı Testi İçin Burun ve Boğazdan Nasıl Örnek Alınır?. Evrim Ağacı. Retrieved June 18, 2024. from https://evrimagaci.org/s/8583
Ç. M. Bakırcı. “COVID-19 Koronavirüs Hastalığı Testi İçin Burun ve Boğazdan Nasıl Örnek Alınır?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 22 Apr. 2020, https://evrimagaci.org/s/8583.
Bakırcı, Çağrı Mert. “COVID-19 Koronavirüs Hastalığı Testi İçin Burun ve Boğazdan Nasıl Örnek Alınır?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, April 22, 2020. https://evrimagaci.org/s/8583.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close