COVID-19 Koronavirüs Hastalığı Testi İçin Burun ve Boğazdan Nasıl Örnek Alınır?

COVID-19 Koronavirüs Hastalığı Testi İçin Burun ve Boğazdan Nasıl Örnek Alınır?
2 dakika
51,279 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

COVID-19 salgınıyla ilgili en önemli konulardan birisinin klinik/tıbbi testler olduğunu biliyoruz. Ancak COVID-19 tespitini mümkün kılan testler için örneklerin nasıl toplandığı konusunda yeterli bilgi bulunmuyor. Bu nedenle, hastalığa sebep olan SARS-CoV-2'ye yönelik testlerin nasıl yapıldığını kısaca anlatmakta fayda görüyoruz.

Amerika Hastalık Önlem ve Koruma Merkezi (CDC) tarafından yayınlanan yönergelere göre, özellikle de asemptomatik (henüz semptomları görülmeyen) hastalara yönelik olarak yapılan COVID-19 testleri için nazofarinjal sürüntü/örnek (İng: "nasopharyngeal swab") veya orofarinjal sürüntü/örnek (İng: "oropharyngeal swab") toplanması gerekmektedir.

Nazofarinjal, "burun ve gırtlak ile ilgili" demektir; orofarinjal ise "ağız ve gırtlak ile ilgili" demektir. Dolayısıyla bu örneği almak için de burundan veya ağızdan örnek çubuğu ile giriş yapılıp, boğaza kadar ulaşılmakta ve buradan örnek toplanmaktadır. Aşağıdaki videoda bu örneğin nasıl alındığı görülebilir:

Mümkünse sadece nazofarinjal örnek toplanmalıdır. T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan COVID-19 (SARS-CoV-2 Enfeksiyonu) Rehberi'nde şöyle söylenmektedir:

Reklamı Kapat

Alt solunum yollarından alınamadığı durumlarda veya alt solunum yolu semptomları olmayan vakalardan nazofaringeal yıkama örneği ya da nazal ve/veya orofaringeal sürüntü birlikte gönderilmelidir. İdeal olarak önce orofaringeal sürüntü alınmalı sonrasında aynı swab kullanılarak nazal örnek alınması ve aynı taşıma besiyerine konulması önerilir. Aynı hastadan alınan orofaringeal ve nazal sürüntü örneği ayrı besi yerlerinde gönderilmemelidir.

Ama eğer nazofarinjal örneği almak mümkün değilse, orofarinjal örnek alınmalıdır. Bunun yöntemleri, aşağıdaki videoda gösterilmektedir:

Bu da mümkün değilse, duruma bağlı olarak sırasıyla şu yöntemlerle örnek toplanmalıdır:

 • Nazal mid-türbinat (NMT) örneği, bir sağlık uzmanınca veya kişinin kendisi tarafından toplanabilir. Alınan örnekler sonrasında viral transport ortamı, Amies transport ortamı veya steril tuzlu su ortamında depo edilmelidir. Bu yöntem aşağıda görülebilir:
 • Anteriör anat (burun deliği) örneği, bir sağlık uzmanınca veya kişinin kendisi tarafından toplanabilir. Bu durumda tek bir örnek çubuğu, her iki burun deliğinden de örnek almak için kullanılmalı; alınan örnekler sonrasında viral transport ortamı, Amies transport ortamı veya steril tuzlu su ortamında depo edilmelidir. Bu yöntemin nasıl uygulandığı buradaki videodan izlenebilir.
 • Nazofarinjal aspirat veya nazal aspirat örnekleri bir uzman tarafından toplanabilir. Bunun örneği aşağıdan görülebilir:

Eğer hem nazofarinjal örnek, hem de orofarinjal örnek toplandıysa, test hassaslığını arttırmak ve test kaynaklarını kısıtlı kullanmak için, bu ikisi tek bir taşıma tüpü içerisinde saklanmalıdır.

Ayrıca COVID-19 testlerinde kullanılmak üzere alt solunum yolları örneklerinin de toplanması önerilmektedir. Özellikle de balgamlı öksürüğe sahip hastalardan balgam örnekleri alınmalı ve SARS-CoV-2 için test edilmelidir. Ancak hastadan balgam endüksiyonu yapılmamalıdır.

Bu örnekler, SARS-CoV-2 testi yapılmasına karar verildikten kısa bir süre sonra toplanmalıdır. Bu süreçte gerekli kişisel koruma önlemleri alınmalı ve N95 veya daha üst düzey bir respiratör, göz koruması, eldiven ve önlük kullanılmalıdır.

Bu örnekler, sonrasında, burada anlattığımız gibi çeşitli yöntemlerle test edilmekte ve COVID-19 pozitif olup olmadığı anlaşılmaktadır.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Korkutucu! 7
 • Tebrikler! 6
 • Muhteşem! 4
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • CDC. Interim Guidelines For Collecting, Handling, And Testing Clinical Specimens From Persons For Coronavirus Disease 2019 (Covid-19). (14 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 21 Nisan 2020. Alındığı Yer: CDC | Arşiv Bağlantısı
 • T.C. Sağlık Bakanlığı. Covid-19 (Sars-Cov-2 Enfeksiyonu) Rehberi. (14 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 21 Nisan 2020. Alındığı Yer: T.C. Sağlık Bakanlığı | Arşiv Bağlantısı
 • T.C. Sağlık Bakanlığı. Numune Alma El Kitabı. (28 Mart 2019). Alındığı Tarih: 21 Nisan 2020. Alındığı Yer: T.C. Sağlık Bakanlığı | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/04/2021 20:12:24 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8583

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Tekillik
Malzeme
Doğa Yasası
Genetik Müdahale
Ana Bulaşma Mekanizması
Cinsiyet Araştırmaları
Sosyal Mesafelendirme
Uzay
Hücre
Manyetik Alan
Canlılık
Moleküler Biyoloji Ve Genetik
İnfografik
Habercilik
Özel Görelilik
Anne
Kas
Sosyal
Fosil
Abiyogenez
Sağlık Personeli
Modern
Hız
Doğa Gözlemleri
Türlerin Kökeni
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku