Evrim Ağacı

COVID-19 Koronavirüs Hastalığı Testi İçin Burun ve Boğazdan Nasıl Örnek Alınır?

COVID-19 Koronavirüs Hastalığı Testi İçin Burun ve Boğazdan Nasıl Örnek Alınır?
Tavsiye Makale

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

COVID-19 salgınıyla ilgili en önemli konulardan birisinin klinik/tıbbi testler olduğunu biliyoruz. Ancak COVID-19 tespitini mümkün kılan testler için örneklerin nasıl toplandığı konusunda yeterli bilgi bulunmuyor. Bu nedenle, hastalığa sebep olan SARS-CoV-2'ye yönelik testlerin nasıl yapıldığını kısaca anlatmakta fayda görüyoruz.

Amerika Hastalık Önlem ve Koruma Merkezi (CDC) tarafından yayınlanan yönergelere göre, özellikle de asemptomatik (henüz semptomları görülmeyen) hastalara yönelik olarak yapılan COVID-19 testleri için nazofarinjal sürüntü/örnek (İng: "nasopharyngeal swab") veya orofarinjal sürüntü/örnek (İng: "oropharyngeal swab") toplanması gerekmektedir.

Nazofarinjal, "burun ve gırtlak ile ilgili" demektir; orofarinjal ise "ağız ve gırtlak ile ilgili" demektir. Dolayısıyla bu örneği almak için de burundan veya ağızdan örnek çubuğu ile giriş yapılıp, boğaza kadar ulaşılmakta ve buradan örnek toplanmaktadır. Aşağıdaki videoda bu örneğin nasıl alındığı görülebilir:

Mümkünse sadece nazofarinjal örnek toplanmalıdır. T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan COVID-19 (SARS-CoV-2 Enfeksiyonu) Rehberi'nde şöyle söylenmektedir:

Alt solunum yollarından alınamadığı durumlarda veya alt solunum yolu semptomları olmayan vakalardan nazofaringeal yıkama örneği ya da nazal ve/veya orofaringeal sürüntü birlikte gönderilmelidir. İdeal olarak önce orofaringeal sürüntü alınmalı sonrasında aynı swab kullanılarak nazal örnek alınması ve aynı taşıma besiyerine konulması önerilir. Aynı hastadan alınan orofaringeal ve nazal sürüntü örneği ayrı besi yerlerinde gönderilmemelidir.

Ama eğer nazofarinjal örneği almak mümkün değilse, orofarinjal örnek alınmalıdır. Bunun yöntemleri, aşağıdaki videoda gösterilmektedir:

Bu da mümkün değilse, duruma bağlı olarak sırasıyla şu yöntemlerle örnek toplanmalıdır:

 • Nazal mid-türbinat (NMT) örneği, bir sağlık uzmanınca veya kişinin kendisi tarafından toplanabilir. Alınan örnekler sonrasında viral transport ortamı, Amies transport ortamı veya steril tuzlu su ortamında depo edilmelidir. Bu yöntem aşağıda görülebilir:
 • Anteriör anat (burun deliği) örneği, bir sağlık uzmanınca veya kişinin kendisi tarafından toplanabilir. Bu durumda tek bir örnek çubuğu, her iki burun deliğinden de örnek almak için kullanılmalı; alınan örnekler sonrasında viral transport ortamı, Amies transport ortamı veya steril tuzlu su ortamında depo edilmelidir. Bu yöntemin nasıl uygulandığı buradaki videodan izlenebilir.
 • Nazofarinjal aspirat veya nazal aspirat örnekleri bir uzman tarafından toplanabilir. Bunun örneği aşağıdan görülebilir:

Eğer hem nazofarinjal örnek, hem de orofarinjal örnek toplandıysa, test hassaslığını arttırmak ve test kaynaklarını kısıtlı kullanmak için, bu ikisi tek bir taşıma tüpü içerisinde saklanmalıdır.

Ayrıca COVID-19 testlerinde kullanılmak üzere alt solunum yolları örneklerinin de toplanması önerilmektedir. Özellikle de balgamlı öksürüğe sahip hastalardan balgam örnekleri alınmalı ve SARS-CoV-2 için test edilmelidir. Ancak hastadan balgam endüksiyonu yapılmamalıdır.

Bu örnekler, SARS-CoV-2 testi yapılmasına karar verildikten kısa bir süre sonra toplanmalıdır. Bu süreçte gerekli kişisel koruma önlemleri alınmalı ve N95 veya daha üst düzey bir respiratör, göz koruması, eldiven ve önlük kullanılmalıdır.

Bu örnekler, sonrasında, burada anlattığımız gibi çeşitli yöntemlerle test edilmekte ve COVID-19 pozitif olup olmadığı anlaşılmaktadır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 4
 • Tebrikler! 6
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 5
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • CDC. Interim Guidelines For Collecting, Handling, And Testing Clinical Specimens From Persons For Coronavirus Disease 2019 (Covid-19). (2020, Nisan 14). Alındığı Tarih: 21 Nisan 2020. Alındığı Yer: CDC | Arşiv Bağlantısı
 • T.C. Sağlık Bakanlığı. Covid-19 (Sars-Cov-2 Enfeksiyonu) Rehberi. (2020, Nisan 14). Alındığı Tarih: 21 Nisan 2020. Alındığı Yer: T.C. Sağlık Bakanlığı | Arşiv Bağlantısı
 • T.C. Sağlık Bakanlığı. Numune Alma El Kitabı. (2019, Mart 28). Alındığı Tarih: 21 Nisan 2020. Alındığı Yer: T.C. Sağlık Bakanlığı | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/06/2020 02:45:41 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8583

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Deri
Balıklar
Lgbt
İlaç
Mit
Maymun
Ay Ve Dünya
Ara Geçiş Türleri
Böcekler
Ölüm
Oyun Teorisi
Yaşlılık
Farmakoloji
Genel Görelilik
Bilim Tarihi
Sağlık Personeli
Jinekoloji
Balıkçılık
Yapay Seçilim
Sağlık Bilimleri
Etimoloji
Önlem
Doğa Yasaları
Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması (Cmb)
Zehirli Mantar
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Apollo projesinin en önemli getirisi, insanın sonsuza kadar bu gezegene zincirli olmadığını göstermek, vizyonumuzun bu gezegenden çok daha uzaklara dayandığını ispatlamak ve fırsatların sınırsız olduğunu anlamak olmuştur.”
Neil Armstrong
Geri Bildirim Gönder