Corpus Callosum: Büyük Arabulucu!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Kimi zaman "komissür" olarak da bilinen Corpus callosum, plasentalı memelilerin tamamının beyinlerinde, korteksin altında, sağ ve sol beyin loblarını birbirine bağlayan geniş ve düz yapılı, uzunlamasına olan bir yarıktır. İki beyin yarıküresinin birbiriyle iletişimini ve ortak çalışmasını sağlayan önemli bir beyin bölgesidir. Beynimizde var olan en büyük beyaz madde kaynağıdır; yani en bol gliya ve miyelinli akson ucu burada bulunur. Sayısal olarak sadece bu bölümde 200-250 milyon arasında sinir kuyruğu (akson) uzantısı olduğu bilinmektedir.

Bu konuyla ilgili olarak şu makale ve paylaşımlarımıza göz atabilirsiniz:

1. Neden Beynimizin Sağ Tarafı, Vücudumuzun Sol Tarafını Kontrol Ediyor (ve Tam Tersi)?

2. Yanallaşma

3. Sinirbilim ve Beyin - 11: İnsan'ı ''İnsan'' Yapan Yegane Yapı - Serebrum ve Genel Özellikleri

 

Yolcu Uçakları, Evrim ve Fizik: Fizik Kuralları, Uçakların Evrimine Yön Veriyor!

Öğrenilmiş Çaresizlik

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim