Bulutlu parslar (Neofelis)

Bulutlu parslar (Neofelis) Alamy
Pedram Türkoğlu Editör Pedram Türkoğlu
2 dakika
1,346 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Bulutlu parslar
 • Bilimsel Adı Neofelis
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Bulutlu parslar
Taksonomi
 • Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Bu tür Evrim Ağacı tarafından gözlemlenmemiştir.

Tanım ve Genel Bilgiler

Neofelis yaşayan iki türü kapsayan bir kedigil cinsidir. Gözlemlenmesi oldukça zor olan bu iki türden bulutlu pars (Neofelis nebulosa) Güneydoğu Asya'da yaşarken, Sunda bulutlu parsı (Neofelis diardi), Sumatra ve Borneo'da yaşar. Uzun bir kafatasları, kafataslarıyla uyumlu geniş bir alın, uzun ve geniş burunları vardır. Sunda bulutlu parsının diğer türlere göre daha uzun üst köpek dişleri ve daha dar bir damağı vardır.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Neofelis cinsinin Panthera'dan ayrılışı 8.66 milyon yıl önce olarak tahmin ediliyor. Kafatası ve diş yapıları sayesinde Panthera cinsinden ayrılmış olan Neofelis cinsi üyeleri ayrıca karakteristik olarak geniş gölgeli beneklere sahiptirler. Bu cinse ait ilk tanımlanan üyeler aslında Neofelis nebulosa olan tür 1821 yılında Edward Griffith tarafından Felis nebulosa olarak tanımlanmışlardır. Daha sonra Sunda bulutlu parsı ise 1923 yılında Georges Cuvier tarafından Felis diardi olarak kayıtlara geçilmiştir. 1862 yılında Robert Swinhoe tarafından Leopardus brachyurus olarak kaydedilen Forman bulutlu parsı ise sonraki yıllarda bulutlu parsın bir alt türü olduğu anlaşılmış ve Neofelis nebulosa brachyurus alt türü olarak isimlendirilmiştir. Ne yazık ki Forman bulutlu parsının soyu tükenmiş kabul ediliyor.

Burada ilk isimlendirmeler ile günümüzde kullanılan isimlendirmeler arasında farklar olmasının sebebi ise 1800'lü yıllarda kedigillerin tanımlaması yapılırken bilgi eksikliği sonucu aslan, kaplan, leopar gibi şu an Büyük Kediler (Pantherinae) alt ailesi altında sınıflandırdığımız kedi türlerinin ayrılmadan Felis cinsine dahil edilmesinden kaynaklanmaktadır. Günümüzde Felis cinsi, Küçük Kediler (Felinae) alt ailesi altında sınıflandırılmaktadır.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Günümüzde yaşaya iki bulutlu pars türü Güneydoğu Asya dağılış gösteriyor. Tepeli ve sık ormanlarda pek de ortaya çıkmadan hayatlarını sürdürürler. Sunda bulutlu parsı sadece Borneo ve Sumatra adalarında görülürken. Bulutlu pars, Asya anakarasında yayılış gösterir.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Pek çok hayvan türünde olduğu gibi ne yazık ki bulutlu parslar da habitatlarının insanlar tarafından yok edilmesi sebebiyle sayılarının ciddi ölçüde azalması tehlikesiyle karşı karşıya. Ormanlarına sıkı sıkı bağlı olan bu canlıların yaşam alanlarının endüstriyel faaliyetler için katledilmesi ve kürkleri için yapılan avcılık onlar için şimdilik en büyük tehlike. IUCN Kırmızı Liste’de, Neofelis diardi'yi “Hassas” (Vulnerable "VU") olarak kategorize ederken, sayılarını da "4500 ve giderek azalıyor" olarak kaydetmiştir. Neofelis nebulosa da hassas (VU) ve sayıları azalıyor olarak kaydedilmiş durumda.

Davranış ve Etoloji

Bulutlu parsların alışkanlıkları, özellikle Sunda bulutlu parslarının, gizemli doğaları nedeniyle büyük ölçüde bilinmemektedir. Genellikle tek başına oldukları varsayılır. Çok iyi tırmanıcılar olmakla beraber çoğunlukla yerde avlandıkları ve tırmanma becerilerini tehlikelerden saklanmak için kullandıkları tahmin ediliyor.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 3
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/04/2021 14:31:46 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9635

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Uçma
Basınç
Hastalık Yayılımı
Factchecking
Beslenme Biçimi
Değişim
Nadir
Habercilik
Evrimsel Antropoloji
Büyük Patlama
Evrim Ağacı
Beslenme
Sars-Cov-2
Göğüs
Ses Kaydı
Örümcek
Kütle
Mit
Moleküler Biyoloji
Evren
Sağlık Örgütü
Koaservat
Yüz
Hayvanlar Alemi
Doğal
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku