Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Bulutlu parslar (Neofelis)

Bulutlu parslar (Neofelis) Alamy
2 dakika
2,227
Tüm Reklamları Kapat
Bulutlu parslar
 • Bilimsel Adı Neofelis
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Bulutlu parslar
Taksonomi
 • Bu içerik, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.
 • Gözlem Ekle

Gözlem Bilgileri

Bu tür Evrim Ağacı tarafından gözlemlenmemiştir.

Tanım ve Genel Bilgiler

Neofelis yaşayan iki türü kapsayan bir kedigil cinsidir. Gözlemlenmesi oldukça zor olan bu iki türden bulutlu pars (Neofelis nebulosa) Güneydoğu Asya'da yaşarken, Sunda bulutlu parsı (Neofelis diardi), Sumatra ve Borneo'da yaşar. Uzun bir kafatasları, kafataslarıyla uyumlu geniş bir alın, uzun ve geniş burunları vardır. Sunda bulutlu parsının diğer türlere göre daha uzun üst köpek dişleri ve daha dar bir damağı vardır.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Neofelis cinsinin Panthera'dan ayrılışı 8.66 milyon yıl önce olarak tahmin ediliyor. Kafatası ve diş yapıları sayesinde Panthera cinsinden ayrılmış olan Neofelis cinsi üyeleri ayrıca karakteristik olarak geniş gölgeli beneklere sahiptirler. Bu cinse ait ilk tanımlanan üyeler aslında Neofelis nebulosa olan tür 1821 yılında Edward Griffith tarafından Felis nebulosa olarak tanımlanmışlardır. Daha sonra Sunda bulutlu parsı ise 1923 yılında Georges Cuvier tarafından Felis diardi olarak kayıtlara geçilmiştir. 1862 yılında Robert Swinhoe tarafından Leopardus brachyurus olarak kaydedilen Forman bulutlu parsı ise sonraki yıllarda bulutlu parsın bir alt türü olduğu anlaşılmış ve Neofelis nebulosa brachyurus alt türü olarak isimlendirilmiştir. Ne yazık ki Forman bulutlu parsının soyu tükenmiş kabul ediliyor.

Burada ilk isimlendirmeler ile günümüzde kullanılan isimlendirmeler arasında farklar olmasının sebebi ise 1800'lü yıllarda kedigillerin tanımlaması yapılırken bilgi eksikliği sonucu aslan, kaplan, leopar gibi şu an Büyük Kediler (Pantherinae) alt ailesi altında sınıflandırdığımız kedi türlerinin ayrılmadan Felis cinsine dahil edilmesinden kaynaklanmaktadır. Günümüzde Felis cinsi, Küçük Kediler (Felinae) alt ailesi altında sınıflandırılmaktadır.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Günümüzde yaşaya iki bulutlu pars türü Güneydoğu Asya dağılış gösteriyor. Tepeli ve sık ormanlarda pek de ortaya çıkmadan hayatlarını sürdürürler. Sunda bulutlu parsı sadece Borneo ve Sumatra adalarında görülürken. Bulutlu pars, Asya anakarasında yayılış gösterir.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Pek çok hayvan türünde olduğu gibi ne yazık ki bulutlu parslar da habitatlarının insanlar tarafından yok edilmesi sebebiyle sayılarının ciddi ölçüde azalması tehlikesiyle karşı karşıya. Ormanlarına sıkı sıkı bağlı olan bu canlıların yaşam alanlarının endüstriyel faaliyetler için katledilmesi ve kürkleri için yapılan avcılık onlar için şimdilik en büyük tehlike. IUCN Kırmızı Liste’de, Neofelis diardi'yi “Hassas” (Vulnerable "VU") olarak kategorize ederken, sayılarını da "4500 ve giderek azalıyor" olarak kaydetmiştir. Neofelis nebulosa da hassas (VU) ve sayıları azalıyor olarak kaydedilmiş durumda.

Davranış ve Etoloji

Bulutlu parsların alışkanlıkları, özellikle Sunda bulutlu parslarının, gizemli doğaları nedeniyle büyük ölçüde bilinmemektedir. Genellikle tek başına oldukları varsayılır. Çok iyi tırmanıcılar olmakla beraber çoğunlukla yerde avlandıkları ve tırmanma becerilerini tehlikelerden saklanmak için kullandıkları tahmin ediliyor.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
21
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 3
 • Tebrikler! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • İnanılmaz 2
 • Bilim Budur! 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 16/06/2024 00:10:38 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9635

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Sosyal Mesafelendirme
İstatistik
Böcek
Kütleçekimi
Hastalık Kontrolü
Koaservat
Albert Einstein
Kimya
Yüksek
Yapay
Genel Halk
Kan
Dalga Boyu
Eşcinsellik
Santigrat Derece
Nörobiyoloji
Fil
Gözlem
İngiltere
Beslenme Bilimi
Bitkiler
Hindistan
Şeker
Nanoteknoloji
Obezite
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
G. Kaçıra, et al. Bulutlu parslar (Neofelis). (1 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 16 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9635
Kaçıra, G., Türkoğlu, P. (2020, December 01). Bulutlu parslar (Neofelis). Evrim Ağacı. Retrieved June 16, 2024. from https://evrimagaci.org/s/9635
G. Kaçıra, et al. “Bulutlu parslar (Neofelis).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, 01 Dec. 2020, https://evrimagaci.org/s/9635.
Kaçıra, Göktuğ. Türkoğlu, Pedram. “Bulutlu parslar (Neofelis).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, December 01, 2020. https://evrimagaci.org/s/9635.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close