Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Bonobo Öpücüğü ve Seks: En Yakın Kuzenlerimiz, Sorunları Çözmek İçin Savaşmazlar; Sevişirler!

Bonobo Öpücüğü ve Seks: En Yakın Kuzenlerimiz, Sorunları Çözmek İçin Savaşmazlar; Sevişirler! Psychologic Anarchist
Bonobolar kavga sonrası teselli amacıyla birbiri ile ilişkiye girer.
5 dakika
33,858
 • Evrimsel Biyoloji
 • Etoloji
Tüm Reklamları Kapat

En yakın kuzenlerimiz şempanzeler olarak bilinse de, aslında onlardan bile daha yakın olan ve hep göz ardı edilen bir akrabamız var: bonobolar. Tıpkı şempanzeler (Pan troglodytes) gibi Pan cinsine ait olan bonobolar (Pan paniscus), uzun bir süre "pigme şempanze" olarak bilindiler. Kongo Nehri'nin bir yakasında şempanzeler yaşar, diğer yakasında ise bonobolar. Ki evrim tarihinde, 2 milyon yıl kadar önce bu nehrin akışında meydana gelen ciddi bir değişimin, atasal popülasyonu ikiye ayırarak şempanzeler ve bonoboların birbirinden ayrılmasına ve farklı yönlere evrimleşmesine neden olduğu düşünülüyor.

Bonobolar ile şempanzelerin bize genetik yakınlığını birbirinden ayırt etmek çok zor: ikisi de bizden yaklaşık sadece %1.23'lük bir farka sahipler. Ancak buna rağmen bonobolar çok uysal ve anaç canlılarken, şempanzeler çok saldırgan ve ataerkil bir toplum yapısına sahipler. Yapılan analizler, şempenze-bonobo ortak atasının bonobolara daha yakın olduğunu gösteriyor. Bu durumda bonobolar, şempanzelere kıyasla insanlara daha yakın oluyorlar. En azından genetiğin üzerine davranışları eklediğimizde ortaya çıkan sonuç bu.

Tüm Reklamları Kapat

Bonoboların en meşhur özelliği ise, seks düşkünlükleri. Aslında bunu insan gözüyle baktığımız zaman böyle yorumluyoruz. Bonoboların, ortak yakın akrabamız olan şempanzeler ile karşılaştırıldığında daha sevgi dolu ve barışçıl olduğu görülmektedir. Ayrıca bonoboların sorunları çözüme kavuşturmak için şiddete daha az başvurduğu bilinmektedir.

Fakat aslında bonoboların seks algısı, bizim el sıkışma veya yanak yanağa öpüşme algımızdan çok farklı değil. Nasıl ki toplumsal sıcaklığı ve iletişimi bu şekilde ifade ediyorsak, onlar da seks ile ifade ediyorlar. Kavgaları, gerginlikleri, sorunları seks ile çözüyorlar. Birbirleriyle karşılaştıklarında, süper-kısa (birkaç saniye süren) cinsel ilişki ile birbirlerini selamlıyorlar. 

Tüm Reklamları Kapat

Nasıl ki her toplumun uzman olduğu konuda, sıradan diğer toplumlara göre çok daha detaylı bilgileri ve uygulamaları varsa, bonobolar da seks konusunda çok detaylı becerilere sahipler. Yani Eskimolar'ın buz taneleri için, İngilizler'in yağmur türleri için diğer toplumlardan daha fazla sözcüğü bulunması gibi, bonoboların da seks konusunda diğer hayvanlardan daha geniş bir repertuvarı bulunuyor. Çeşitli seks pozisyonlarına sahipler, bunlar arasında tercihler yapabiliyorlar ve hatta ön sevişme denen kavramı bile uyguluyorlar! Ön sevişmeleri genellikle öpme, sarılma, sürtünme, vb. şeklinde oluyor.

Her toplulukta olabileceği gibi bu barışçıl canlılarda da kavgalar meydana gelebilir. Çatışmaları uzlaştırmak ve kavga sonrası yenilenleri teselli etmek için dişi-erkek ayırt etmeden bonobolar çeşitli sosyo-cinsel davranışlarda bulunabilir. Bunlar arasında cinsel organlarına elleri veya ayakları ile dokunmak, iki kişi arasında genital sürtünmeler ve çiftleşme gibi cinsel temaslar bulunur. Kucaklaşmak, okşamak, dokunmak, öpüşmek gibi duygusal yakınlaşmalar da sıklıkla gözlemlenmektedir.

Çatışmaları Çözüme Kavuşturmak İçin Cinsellik ve Sarılma

Duke Üniversitesi'nde evrimsel antropoloji alanında yardımcı doçent olan Brian Hare ve bilim yazarı olan eşi Vanessa Woods, empatik ve sevgi dolu canlılar olan bonoboların çatışmalar sonrası ilişkileri hakkında şunları söylemiştir:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bonobo dünyasında işler gerginleştiğinde, genellikle sosyal ortamı korumak için cinsel aktiviteler ortaya çıkar. Bu herkesin iyi geçinmesine gerçekten yardımcı olur. Ayrıca bonobolar cinsellik dışında eğer biri üzülürse onu kucaklayıp rahatlatabilirler.

Cinsellik ve sarılma dışında oldukça yardımsever olan bonobolar, sosyal bağları güçlendirmek için birçok davranış geliştirebilir. Bilim yazarı olan Vanessa Woods, bonoboların yemek paylaşması hakkında şöyle demiştir:

Ayrıca aç bir bonobo kendisine sunulanları diğerleri ile paylaşmaya meyillidir. Bonoboların cömert doğası muhtemelen, Kongo'nun yiyeceklerin bol olduğu bir bölgede yaşadıkları için gelişmiştir.

Tanımadığın birisine karşılık beklemeden bir yardımda bulunmak elbette her kişinin yapacağı bir iş değildir. Bilim insanları bonoboların bu davranışları neden sergilediklerini araştırmaktadır. Bonobolar, açık bir yardım talebinde bulunmasa bile tanıdık olmayan, grup dışı bir üyeye yiyecek temin etmekte gönüllü olarak yardım edebilir bunun dışında ona sarılıp, temenni edebilir.[1]

Bonobolar birbirlerinin parazitlerini temizleme konusunda da oldukça yardımcıdır.
Bonobolar birbirlerinin parazitlerini temizleme konusunda da oldukça yardımcıdır.
Pixabay

Bonobolar çatışmaların ortaya çıkmasını engellemek için dişiler arasında eşcinsel ilişkilere dahi girebilir. Dişilerin kendi aralarında kaynaşmaları, sosyal çatışmanın tırmanmasını azaltmak veya önlemek için davranışsal stratejik bir avantaj sağladığı düşünülmektedir. Bonobolar çatışma ortamı oluşmaması için yemek konusunda sergiledikleri gibi tanımadıkları dişiler ile de birliktelik yaşayabilir.[2]

Kavga Sonrası Cinsel İlişkinin Evrimsel Yönden Avantajları

Uzmanlar bu konuda başlıca bazı hipotezler üzerinde durmaktadır. Çatışma sonrası cinsel ilişkilerin nasıl avantajlar sergilediği tespit etmek için dört soru üzerinde durulmaktadır.[3] Araştırmacılar ilişkinin stresi azaltması dışında diğer ihtimaller için kesin bir söz söylenmemesi gerektiğini belirtmektedir.[4]

 1. Stres üzerindeki etkisi; Stresi azaltıp, azaltmadığı,
 2. Üreme bakımından yarar sağlayıp sağlamadığı (eş çekiciliği, statü farklanması),
 3. Yiyecek ve yiyeceğe ulaşım bakımından değerlendirilmesi (yiyecek azaldığında ilişki oranı),
 4. Memeliler için oldukça önemli olan sosyal bağları onarıp onarılmadığı, değerlendirilen faktörlerdendir.

Kongo'daki ''Lola ya Bonobo'' Koruma Alanı'nda, 36 yarı özgür bonobo üzerinde yapılan bir çalışmada. Teselli ve uzlaşmanın, cinsel davranışların ortaya çıkmasında önemli bir faktör olduğu görülmüştür. Cinsel birlikteliğin stresi azalttığı kaydedilmiştir. Stresi hafifletme hipotezinin doğrulayan kanıtlardan birisi, cinsel yönden teselli edilen bonoboların, cinsel bir birliktelik yaşamayanlara kıyasla, primatlarda stresin bir göstergesi olan kendi kendine kaşınma oranlarının önemli ölçüde düşmesidir.[4]

Tüm Reklamları Kapat

Sarılmak vücutta oksitosin hormonunu artırır. Sarılma boyunca sarıldığınız kişiye bağlanma ve aidiyet duymanızın nedeni bu ve benzeri hormonlardır. Ayrıca yapılan çalışmalar sarılmanın acıyı azaltığını göstermiştir.
Sarılmak vücutta oksitosin hormonunu artırır. Sarılma boyunca sarıldığınız kişiye bağlanma ve aidiyet duymanızın nedeni bu ve benzeri hormonlardır. Ayrıca yapılan çalışmalar sarılmanın acıyı azaltığını göstermiştir.
Pixabay

Seks veya cinsel birliktelikler sonrası stresin azalması ve gevşemenin nedeni, kandaki kortizol seviyelerinde azalmaya neden olan ve oksitosin veya vazopressin gibi ''sevgi'' hormonlarında artışa neden olunmasıdır. Bonobo dişileri birbirleri arasında sıklıkla yakın bağlar oluşturur bu, onların diğer grup üyeleri üzerinde sosyal güç sağlamasına sebep olmaktadır. Bonobolar arasında düşük statüye sahip olan dişilerin saygınlık kazanmak için diğer dişiler ile ilişkiye girdiği görülmektedir.[5]

Gıdaların azaldığı ve gerginliğin yüksek olduğu zamanlarda genital temas oranlarının yüksek olduğu gözlemlenmektedir. Çatışma sonrası cinsel temas oranlarının, çatışma öncesi oranlardan oldukça yüksek bir şekilde gözlemlenmesi birçok çalışma tarafından kaydedilmiştir. Bonobolar arasındaki statü farkı bakımından daha düşük rütbeye sahip dişilerin, diğerlerine oranla cinsel ilişki talep etmeleri daha yüksektir.[4]Bu ve benzeri sebepler statü kazanmak için de cinselliğin önemli bir faktör olduğunu göstermektedir.

Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
63
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 31
 • Güldürdü 19
 • Merak Uyandırıcı! 16
 • Tebrikler! 11
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 10
 • Muhteşem! 9
 • Bilim Budur! 6
 • Umut Verici! 6
 • Korkutucu! 2
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/05/2023 12:44:56 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9216

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Saç
Sağlık Personeli
Hafıza
Çekirdek
Mars
Kuyruksuz Maymun
Diyet
Zaman
Mitler
Tardigrad
Öne Çıkan
Olumsuz
Şehir Hastanesi
Hidrotermal Baca
Haber
Entomoloji
Zehirli Mantar
Canlı Cansız
Mit
Yangın
Nörobiyoloji
Koruma
Elektrik
Mutasyon
Evrenin Genişlemesi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
A. E. Orhan, et al. Bonobo Öpücüğü ve Seks: En Yakın Kuzenlerimiz, Sorunları Çözmek İçin Savaşmazlar; Sevişirler!. (29 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 28 Mayıs 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9216
Orhan, A. E., Bakırcı, Ç. M. (2020, August 29). Bonobo Öpücüğü ve Seks: En Yakın Kuzenlerimiz, Sorunları Çözmek İçin Savaşmazlar; Sevişirler!. Evrim Ağacı. Retrieved May 28, 2023. from https://evrimagaci.org/s/9216
A. E. Orhan, et al. “Bonobo Öpücüğü ve Seks: En Yakın Kuzenlerimiz, Sorunları Çözmek İçin Savaşmazlar; Sevişirler!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 29 Aug. 2020, https://evrimagaci.org/s/9216.
Orhan, Ali Emir. Bakırcı, Çağrı Mert. “Bonobo Öpücüğü ve Seks: En Yakın Kuzenlerimiz, Sorunları Çözmek İçin Savaşmazlar; Sevişirler!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, August 29, 2020. https://evrimagaci.org/s/9216.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close