Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

T. rex ile İnsanlar Arası Zaman Farkı, T. rex ile Stegosaurus Arası Zaman Farkından Azdır!

Çocuk Kitaplarında Sıkça Karşılaşılan "Meşhur Dinozor Savaşı" Asla Yaşanmadı!

T. rex ile İnsanlar Arası Zaman Farkı, T. rex ile Stegosaurus Arası Zaman Farkından Azdır!
2 dakika
3,564 Okunma Sayısı
Not Ekle
Reklamı Kapat

Dinozorlarla ilgili garip fikirlere sahibizdir. Örneğin binlerce farklı türüyle dinozorların hepsinin çok kısa bir zaman aralığında yaşayıp yok olduğuna dair ilginç bir sanrı toplumda yaygındır. Benzer şekilde, tüm dinozor türlerinin aynı anda var olup, aynı anda yok olduğuna dair bilinçsiz bir varsayım da oldukça sık rastlanan bir hatadır.

Bu hatalı düşüncelerin birkaç sebebi olabilir. Bunlardan biri, Jurassik Park'ta dinozorların hep bir arada gösterilme nedeni olabilir. Bir diğeri ise, dinozorların kuşlara ve timsahlara giden soy hatları haricinde hep birlikte ve tamamen yok olmuş olmaları olabilir. Belki de hep birlikte yok olmalarından ötürü, hep birlikte yaşadıkları izlenimine kapılıyoruzdur.

Örneğin dinozorların yok oluşuyla ilgili bir diğer yaygın sanrı, sanki Kretase-Tersiyer Kitlesel Yok Oluşu'na neden olan göktaşının sadece dinozorları yok ettiği gibi bir algıdır. Halbuki o dönemde yaşayan tüm türlerin yüzde 75'i yok olmuştur; dinozorlar bunlar arasında en iri ve ilgi çekici grup olmaları sebebiyle popülerdirler.

Nedense dinozorlar arası mücadele dendiğinde akla gelen "dev dişli, ufak pençeli T. rex" ile "büyük sırt plakalarına sahip otobur ama zırhlı şişko dinozor" örneklerini alalım. En yukarıdaki görselde ve aşağıda bir örneğini görüyorsunuz:

Reklamı Kapat

Bilinmeyen bir sebeple birçok çocuk kitabına bu iki dinozor arasındaki mücadele girmeyi başarmıştır. Halbuki o sırt plakalarına sahip olan Stegosaurus cinsi dinozorlar günümüzden 170 milyon yıl kadar önce evrimleşmiş ve 130 milyon yıl kadar önce yok olmuşlardır.

Öte yandan meşhur T. rex ise günümüzden 67 milyon yıl kadar önce evrimleşip, 65 milyon yıl önce yok olmuştur. Yani gerçekte, Stegosaurus ile T. rex hiçbir zaman karşılaşmamıştır!

Hatta ilk evrimleşme dönemlerini dikkate alacak olursak, çok ilginç bir gerçekle karşılaşırız. Stegosaurus'un evrimleştiği zaman ile T. rex'in evrimleştiği zaman arasında 103 milyon yıl vardır. T. rex'in evrimleştiği zaman ile biz Homo sapiens'in evrimleştiği zaman arasında ise 66 milyon yıl vardır! Yani Stegosaurus ile T. rex arasındaki zaman aralığı, T. rex ile bizim aramızdakinden bile daha uzundur! Bir diğer deyişle T. rex bizlere, o meşhur savaştaki rakibi Stegosaurus'tan 30 küsür milyon yıl daha yakın bir zamanda yaşamıştır!

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 7
 • Korkutucu! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/01/2021 04:57:26 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2752

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Deprem
Mutasyon
Vegan
Beslenme Biçimi
Beslenme Davranışı
Ortak Ata
Deniz
Beslenme Davranışları
Bilinç
Doğal Seçilim
Hidrotermal Baca
Örümcek
Yemek
Kanser
Kuyruksuz Maymun
Yılan
Parazit
Evren
Yiyecek
Tıp
İnsan
Kuyruk
Evrimsel Biyoloji
Lipit
Hafıza
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ben, bilimin enfes güzelliğe sahip olduğunu düşününenlerdenim. Laboratuvardaki bir bilim insanı sadece bir teknisyen değildir; aynı zamanda kendisini bir peri masalı gibi büyüleyen doğal bir olgunun karşısına oturtulmuş bir çocuktur.”
Marie Curie
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku