Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Evrimi anlamanın ilk basamağı, tür içi çeşitliliği anlamaktan geçer. Zira tür içi çeşitlilik, evrimin çeşitlilik mekanizmalarının bir ürünü olduğu gibi; bu özelliği dolayısıyla aynı zamanda evrimsel sürekliliğin vazgeçilmez bir kaynağıdır. Çeşitliliğin olmadığı bir popülasyonda evrimden söz edilemez.

Bu nedenle mutasyonlar, gen çaprazlanması, transpozonlar, vb. evrimsel çeşitlilik mekanizmaları büyük öneme sahiptir. Bunların yarattığı yeni çeşitlilik, evrimin seçilim mekanizmaları (doğal seçilim, cinsel seçilim, yapay seçilim, akraba seçilimi, grup seçilimi, vs.) tarafından seçilerek belli yönlere doğru adeta "çekilirler". Bu yönler, o anki çevre şartları tarafından belirlenir ve doğanın kendi kaotik değişimi içerisinde bu yön de durmaksızın değişir. Bu sayede belli bir canlı grubunun belli özellikleri ortama uyum bakımından avantaj sağlarken, aynı canlının farklı bir grubunun tamamen farklı özellikleri avantaj sağlayabilir.

İşte bu farklılık ve bu farklar üzerine etki eden seçilim mekanizmaları sayesinde, ortak bir atadan, yepyeni türler evrimleşebilir. Bu olaya da "türleşme" adı verilir.

Bu görselde, çeşitli besinlerin renk ve boyut bakımından çeşitliliğini görmekteyiz. Fotoğrafların bazılarındaki renk çeşitliliği, bitkinin gelişim evrelerinin farklı dönemlerinde çekilmiş olması sayesinde edinilmektedir. Tıpkı bir insanın 1 aylıkken, 1 yaşındayken, 10 yaşındayken ve 100 yaşındayken farklı gözükmesi gibi...

Bu gelişimsel farklılıklar evrimsel süreçte belirleniyor olsa da, bu farklılıkların bir bireyin ömrü içinde görünür hale gelmesi, yani bir bireyin büyümesi, renk değiştirmesi, vb. gibi gelişimsel değişimler, evrimsel değişim değildir. Hiçbir canlı ömrü içerisinde evrimleşmez; ancak canlı popülasyonları, nesiller içerisinde çeşitlilik ve seçilime bağlı olarak sürekli evrimleşir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/12/2019 15:00:10 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3579

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrimin ışığı olmaksızın, biyolojide hiçbir şeyin anlamı yoktur.”
Theodosius Dobzhansky
Geri Bildirim Gönder