Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Aşılar, Her Yaş Grubunda COVID-19 Nedeniyle Ölme Riskini Onlarca Kat Azalttı!

COVID-19 aşıları sayesinde artık 80 yaşındaki aşılı bir bireyin COVID-19 nedeniyle ölme riski, 50 yaşındaki aşısız biri ile eşit hâle geldi! Bu, ölüm riskinin 20 kat azalması demek!

Aşılar, Her Yaş Grubunda COVID-19 Nedeniyle Ölme Riskini Onlarca Kat Azalttı! Financial Times
Aşılar, COVID-19 salgınını çok daha az ölümcül hale getirdi.
2 dakika
8,108
Tıbbi İçerik Uyarısı

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Evrim Ağacı'ndaki hiçbir içerik; profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır.

Daha Fazla Bilgi Al
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 2 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Aşılarla ilgili kritik bir faktör, etkililik oranı olarak bilinen bir orandır. Bu oran, aşılı olan ve olmayan gruplar arasında hastalığa yakalanma riskinin değişimini verir. mRNA aşıları için bu oran %95 civarında, diğer birçok aşı içinse %50-80 civarındadır. Yani aşı olmayan gruptaki her 100 kişi için, örneğin mRNA aşısı ile aşılanan grupta 5 kişinin hasta olmasını bekleriz.

Ancak "hasta olmak", oldukça geniş bir kavramdır. Salgın başından beri izah ettiğimiz üzere, COVID-19'a yakalananların da çoğu hastalığı hafif-orta şiddette atlatmaktadır; ancak %20'lik bir kısımda semptomlar daha ağır olmakta, %5-10 arası hastanelik olmakta, %1 kadarı da ölmektedir. Bunlar, ilk etapta kulağa az gelse de, milyarlarca insana vurulduğunda milyonlarca ölüme ve kalıcı hasara karşılık gelmektedir. COVID-19'un tehlikesi budur.

Tüm Reklamları Kapat

İşte aşıların çözdüğü kritik problemlerden biri, ağır hastalık geçirme ve ölüm oranlarının azalmasıdır. Yani aşı olan biri, yarma vakası olarak bilinen bir durum itibariyle hastalığa yakalanabilir. Bu, uzun vadede problemler yaratabilecek olsa da aşı olan bir bireyi endişeye sürükleyecek bir problem değildir; çünkü aşılananların COVID-19 nedeniyle ağır hastalık geçirme veya ölme ihtimali yok denecek kadar azdır. Dolayısıyla aşılar sadece hastalığa yakalanma riskini dikkate değer miktarda azaltmakla kalmaz; aynı zamanda aşılanmanıza rağmen hastalığa yakalanacak kadar şanssızsanız, COVID-19'un yıkıcı etkilerinden büyük oranda korunmanızı sağlar.

İşte Financial Times tarafından yapılan bir analiz, bu koruyuculuğun boyutlarını gözler önüne seriyor. Ana görselde de görebileceğiniz gibi, aşı olan her yaş grubundan insanın ölüm riski onlarca kat azalıyor. Örneğin 80 yaşındaki birini 2 doz aşı ile aşıladığımızda, COVID-19 nedeniyle ölme riski 20 kat kadar azalarak, 50 yaşındaki aşısız biri ile aynı düzeye geliyor. Eğer o 50 yaşındaki kişiyi de 2 doz aşıyla aşılayacak olursak, o kişinin ölüm riski de 35 kat kadar azalarak, 30 yaşındaki birinin ölüm riski ile kabaca aynı düzeye geriliyor. Bu, aşıların tarihsel başarısının bir kez daha tekrarlandığının en net kanıtlarından biri.

Tüm Reklamları Kapat

Aşılanma oranları arttıkça, aşı karşıtları temel oran yanılgısı olarak bilinen istatistiki bir mantık hatasına düşerek, vakalar ve ölümler arasındaki aşılıların sayısına dikkat çekmeye çalışıyorlar ve böylece insanları aşıdan caydırmaya çalışıyorlar. Halbuki buradaki yazımızda detaylıca anlattığımız gibi, ilkokul düzeyinde matematik bilen birinin kolayca çözeceği üzere, aşılanma oranları %50'leri geçiş %80 küsürlere ulaştıkça, aşılanan popülasyon aşısızlara baskın geleceği için, onlardaki az sayıdaki vaka da "genel vakalar" arasında daha çokmuş gibi gözükecektir. Örneğin popülasyonun %100'ü aşılanmış olsaydı, tüm COVID-19 vakalarını aşılılar oluşturuyor olacaktı. Ama aşısız döneme göre binlerce kat azalmış olan vakaların %100'ünü aşılıların oluşturması anormal bir durum olmazdı ve aşıların çalıştığını gösterirdi.

Şöyle de düşünebilirsiniz: Birleşik Krallık'ta trafiğe çıkan sürücülerin emniyet kemeri takma oranı %99 civarındadır. Dolayısıyla hastaneye kaldırılan veya trafik kazalarında ölen kişilerin neredeyse tamamı emniyet kemeri takmaktadır. Bu, emniyet kemerlerinin çalışmadığı anlamına gelmez; çünkü emniyet kemeri takılmayacak olsa, trafik kazalarında ölüm oranları yüzlerce kat fırlardı. Bunu, emniyet kemeri takma davranışının düşük olduğu yerlerde görebilmekteyiz.

Sonuç olarak, aşıların ilk geliştirildiği günden beri bir gerçek değişmedi; tam tersine güç kazandı: COVID-19'a karşı geliştirilen aşılar, kendilerinden beklendiği gibi çalışıyor ve insanları koruyor. Bu nedenle eğer aşılanmadıysanız ve herhangi bir sağlık engeliniz yoksa, mutlaka aşılanmanızı ve çevrenizdekileri de aşılanmaya teşvik etmenizi öneririz.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
13
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 26
 • Bilim Budur! 13
 • Muhteşem! 9
 • Umut Verici! 5
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • İnanılmaz 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 04/12/2023 15:04:29 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10765

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Balıklar
Psikiyatri
Uzay Aracı
Covıd-19
Görme
Ahlak
Hominid
Koku
Yörünge
Patlama
Primatlar
İyi
Kromozom
Jinekoloji
Beslenme
Yakınsak Evrim
Enerji
Karbonhidrat
Öğrenme Teorileri
Şehir
Mikrop
Hukuk
Bilgi
Zehir
Zehirli Mantar
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Maymunlar Taş Devrine Girdi mi?!
Maymunlar Taş Devrine Girdi mi?!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
İçtiğiniz Çay/Kahve Size Zarar Veriyor Olabilir mi?
İçtiğiniz Çay/Kahve Size Zarar Veriyor Olabilir mi?
Kötü Olduğunu Bildiğiniz Şeyleri Yapmaya Neden Devam Ediyorsunuz?
Kötü Olduğunu Bildiğiniz Şeyleri Yapmaya Neden Devam Ediyorsunuz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Aşılar, Her Yaş Grubunda COVID-19 Nedeniyle Ölme Riskini Onlarca Kat Azalttı!. (25 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 4 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10765
Bakırcı, Ç. M. (2021, July 25). Aşılar, Her Yaş Grubunda COVID-19 Nedeniyle Ölme Riskini Onlarca Kat Azalttı!. Evrim Ağacı. Retrieved December 04, 2023. from https://evrimagaci.org/s/10765
Ç. M. Bakırcı. “Aşılar, Her Yaş Grubunda COVID-19 Nedeniyle Ölme Riskini Onlarca Kat Azalttı!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 25 Jul. 2021, https://evrimagaci.org/s/10765.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Aşılar, Her Yaş Grubunda COVID-19 Nedeniyle Ölme Riskini Onlarca Kat Azalttı!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, July 25, 2021. https://evrimagaci.org/s/10765.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close