Ahlak Hakkında Gerçekler

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Daha önceden yayınladığımız evrimagaci.org/makale/265">bir makalemizde, ahlakın giderek felsefe ve dinin alanından çıkarak bilimin alanına girdiğinden söz etmiştik. Her geçen gün hayvanları, onların evrimini, kendimizin Hayvanlar Alemi ve canlılık içerisindeki yerini daha iyi anladığımız için, ahlak gibi daha soyut ve öznel gibi gözüken kavramların da temellerini, ilkin formlarını, diğer türlerdeki daha basit karşılıklarını ve dolayısıyla atalarımızdaki konumunu daha iyi öğrenmeye de başladık.

Bu infografiğimizde, çok fazla detaya girmeksizin, sadece çok temel bir düzeyde ahlak ile ilgili genel bilgilerimizi derledik. Bilim, bu 4 temel açıklamadan yola çıkarak gelecekte muhtemelen ahlaki değerler ve yargılarla ilgili çok daha somut, çok daha maddeci, çok daha realist, çok daha ayakları yere basan, çok daha mantıklı (rasyonel) açıklamalar yapabilmeyi başaracak. Daha şimdiden bunun kokusu gelmeye başladı bile!

Umuyoruz faydalı olur.

 

Görsel Çeviri ve Düzenleme: Mehmet Onurcan Kaya

Kaynak: visual.ly

Trafiğin ve Trafik Sıkışıklığının Bilimi

Biyoloji ve Evrim - Jared Diamond

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim