Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Zehirli ve Zehirsiz Yılanlar Dış Görünüşten Ayırt Edilebilir mi?

Zehirli ve Zehirsiz Yılanlar Dış Görünüşten Ayırt Edilebilir mi? Snake Removal
1 dakika
69,110 Okunma Sayısı
Not Ekle
Reklamı Kapat

İddia

Bir yılanın zehirli mi zehirsiz mi olduğunu sadece dış görünüşünden ayırt edebilirsiniz. Zehirsiz yılanların gözbebekleri yuvarlak iken zehirli yılanların kedi gözü gibi incedir. Ayrıca sadece zehirli yılanlarda ısı çukuru bulunur.

Gerçek mi?

Karışık
Karışık

Gerçek Taraflar

Zehirli olan engerek ve çıngıraklı yılan gibi yaygın türler için doğru morfolojiler olabilirler.

İzomorfik mimikri (taklitçilik) örneği olan zehirsiz kırmızı kral yılan ve zehirli doğu mercan yılanı karşılaştırması.
İzomorfik mimikri (taklitçilik) örneği olan zehirsiz kırmızı kral yılan ve zehirli doğu mercan yılanı karşılaştırması.
Vimeo

Sahte Taraflar

Fakat mercan yılanları ve kral yılanlar arasında zehirli türler sadece dış görünüşünden anlaşılmaz. Özellikle kara mamba, bu argümana göre tamamen zehirsiz bir tür gibi gözükür. Ayrıca kral kobra da bu özellikleri göstermez. Bu yüzden genellemek doğru olmaz.

İddianın Kökeni

1980'lerde ortaya atılan bir argümandan köken almaktadır. Yaygın görülen türleri genelleyerek böyle bir kanıya varmışlardır; ancak günümüzde geçerliliğini yitirmiştir.

Ölümcül kara mamba ve tamamen zehirsiz olan su yılanı karşılaştırması.
Ölümcül kara mamba ve tamamen zehirsiz olan su yılanı karşılaştırması.
Reptiles & Amphibians

Bilgiler

Milyarlarca canlıyı benzer özelliklerine göre sınıflandırmaya çalışıyoruz, ancak en yakın gruplarda bile istisnalar çıkabiliyor. Canlıları gruplandırırken hep genelleme yapılır ve sonradan ortaya çıkabilecek istisnalara açık olmakta fayda vardır. Ardından o istisnayı içine alan başka bir genelleme yapılır. Kısaca taksonomi bilimi bu şekilde ilerler. Elbette bu genellemeler bilimsel verilerle desteklenerek ilerler. Zehirli yılanlarda bahsi geçen özelliklerin bir çoğu zehirsiz yılanlarda görülmeyeceği anlamına gelmez. Çünkü yılanlarda renk, desen, vücut şekli, saldırma davranışı vb. gibi çok farklı taklit davranışı gelişmiştir. Dolayısıyla bir yılanın zehirli veya zehirsiz olduğunu anlamak için yapabileceğiniz en doğru yöntem, taksonomik olarak türünü tanımlamak olacaktır. Ayrıca İngilizce "poison" ile "venom" arasında fark da Türkçe'de olmadığı için, sadece "zehir" olarak kullanılır. Bu konu hakkında yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Reklamı Kapat

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 7
 • Muhteşem! 4
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Bilim Budur! 3
 • İnanılmaz 2
 • Grrr... *@$# 2
 • Korkutucu! 2
 • Umut Verici! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/01/2021 02:19:28 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7561

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Tehlike
Yaşamın Başlangıcı
Viral
Cinsellik
Kadın
Biyografi
Kuyrukluyıldız
Evrenin Genişlemesi
Robot
Etimoloji
Evrimsel Tarih
Doğum
Virüsler
Tür
Plüton
Süpernova
Bilimkurgu
Çeşitlilik
Sosyal Mesafelendirme
Radyasyon
Hastalık Kataloğu
Safsata
Sars
Makale
Matematik
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bağımsız bir aklın özü ne düşündüğünde değil, nasıl düşündüğünde yatar.”
Christopher Hitchens
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku