Gece Modu

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Gerçeklik Analizi Araştırmaları'nın bir parçasıdır. Bu sistem çerçevesinde analiz edilen iddialar, "Gerçek", "Karışık", "Sahte" şeklinde üç sınıfa ayrılmaktadır. Aynı analiz sistemi çerçevesinde, ünlü insanlara atfedilen sözler de incelenmektedir. Bu sözler, "Gerçek", "Hatalı Atıf", "İspatsız" ve "Sahte" şeklinde dört sınıfa ayrılmaktadır.

İddia

Bir yılanın zehirli mi zehirsiz mi olduğunu sadece dış görünüşünden ayırt edebilirsiniz. Zehirsiz yılanların gözbebekleri yuvarlak iken zehirli yılanların kedi gözü gibi incedir. Ayrıca sadece zehirli yılanlarda ısı çukuru bulunur.

Gerçek mi?

Karışık

Gerçek Taraflar

Zehirli olan engerek ve çıngıraklı yılan gibi yaygın türler için doğru morfolojiler olabilirler.

İzomorfik mimikri (taklitçilik) örneği olan zehirsiz kırmızı kral yılan ve zehirli doğu mercan yılanı karşılaştırması.
İzomorfik mimikri (taklitçilik) örneği olan zehirsiz kırmızı kral yılan ve zehirli doğu mercan yılanı karşılaştırması.
Vimeo

Sahte Taraflar

Fakat mercan yılanları ve kral yılanlar arasında zehirli türler sadece dış görünüşünden anlaşılmaz. Özellikle kara mamba, bu argümana göre tamamen zehirsiz bir tür gibi gözükür. Ayrıca kral kobra da bu özellikleri göstermez. Bu yüzden genellemek doğru olmaz.

İddianın Kökeni

1980'lerde ortaya atılan bir argümandan köken almaktadır. Yaygın görülen türleri genelleyerek böyle bir kanıya varmışlardır; ancak günümüzde geçerliliğini yitirmiştir.

Ölümcül kara mamba ve tamamen zehirsiz olan su yılanı karşılaştırması.
Ölümcül kara mamba ve tamamen zehirsiz olan su yılanı karşılaştırması.
Reptiles & Amphibians

Bilgiler

Milyarlarca canlıyı benzer özelliklerine göre sınıflandırmaya çalışıyoruz, ancak en yakın gruplarda bile istisnalar çıkabiliyor. Canlıları gruplandırırken hep genelleme yapılır ve sonradan ortaya çıkabilecek istisnalara açık olmakta fayda vardır. Ardından o istisnayı içine alan başka bir genelleme yapılır. Kısaca taksonomi bilimi bu şekilde ilerler. Elbette bu genellemeler bilimsel verilerle desteklenerek ilerler. Zehirli yılanlarda bahsi geçen özelliklerin bir çoğu zehirsiz yılanlarda görülmeyeceği anlamına gelmez. Çünkü yılanlarda renk, desen, vücut şekli, saldırma davranışı vb. gibi çok farklı taklit davranışı gelişmiştir. Dolayısıyla bir yılanın zehirli veya zehirsiz olduğunu anlamak için yapabileceğiniz en doğru yöntem, taksonomik olarak türünü tanımlamak olacaktır. Ayrıca İngilizce "poison" ile "venom" arasında fark da Türkçe'de olmadığı için, sadece "zehir" olarak kullanılır. Bu konu hakkında yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 3
 • Tebrikler! 4
 • Bilim Budur! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 2
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 2
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 2

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 05/04/2020 22:04:52 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7561

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlar sürekli 'Bilim her şeyi bilmiyor!' deyip duruyor. E herhalde bilim her şeyi bilmediğini biliyor. Eğer her şeyi bilseydi, artık dururdu. Ama bilimin her şeyi bilmiyor oluşu, aradaki bilinmeyen boşlukları size en çekici gelen peri masalıyla, kafanıza göre doldurabileceğiniz anlamına gelmiyor.”
Dana O'Briain
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder