Bu Reklamı Kapat

Yeni Koronavürüs Varyantı Okulların Riskini Arttırıyor mu?

Hızla Yayılan Yeni Koronavirüs Varyantı Okullardaki Riski Artırıyor Mu?

Yeni Koronavürüs Varyantı Okulların Riskini Arttırıyor mu? Wired
Bu Reklamı Kapat
Aylin Göçmen Editör Aylin Göçmen
4 dakika
5,457 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

Birçok ülke pandemi sürecinde kapanan okullarını Ağustos ayından itibaren açmaya başladı. Mevcut COVID-19 koşullarında bu durum gerçekleşse de yeni koronavirüs varyantının ortaya çıkmasıyla birlikte tedirginlik yeniden arttı. Yeni varyantın ortaya çıkmasından sonra, okulları açık tutma konusunda son ana kadar direnen ve uygulanan kısıtlamalara rağmen eğitime devam eden ülkeler de okullarını kapatmak zorunda kaldı. Çünkü veriler, çocuklardaki bulaşma hızının da gittikçe arttığını gösteriyordu. Bu bağlamda hükümetler daha fazla riski göze alamamış olacaklar ki okullarda tam kapanmaya kadar gittiler. Yeni varyantın bu yayılıma etkisi olduğu çok açık; fakat daha önce okullarda durum nasıldı? Yeni varyant, okulların tekrar açılmasını geciktirecek mi?

Yeni Varyanttan Önce Okullardaki Durum Nasıldı?

Okulların kapalı tutulmasının birçok olumsuz etkisi mevcuttur. Bunların en önemlisi, yeni nesillere tam olarak eğitim verilememesi durumunda ileriki yıllarda doğabilecek kayıplardır. Bunun yanında daha küçük yaştaki öğrencilerin fiziksel aktivitelerden mahrum kalmaları halinde bazı olumsuzluklar yaşayacakları da bilimsel veriler ışığında biliniyordu. Diğer bir olumsuzluk ise ekonomik kayıplardır. Yani okulların kapalı tutulması sadece öğretmen, veli ve öğrenciyi değil, birçok meslek dalını da olumsuz etkileyecek, bundan ülke ekonomisi de payını alacaktır. Bu olumsuzlukları dikkate alan ülkeler, kurallara olabildiğince uyarak okulları 2020 yaz/sonbahar dönemlerinde kademeli veya tam olarak açmaya başlamıştı. Bu konuda bir risk/fayda analizini buradan okuyabilirsiniz.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi tarafından yayımlanan raporda 17 farklı ülkede okulların açılmasından sonra yaş gruplarına göre vaka sayıları yakından takip edildi. Bu veriler okulların açılmasından sonra vaka sayılarında bir artış olduğunu gösteriyordu. Peki bu artışın nedeni okulların açılması mıydı?

Bu Reklamı Kapat

Yaşa göre Covid-19 dağılımı
Yaşa göre Covid-19 dağılımı
Ecdc

Birçok Avrupa ülkesinde okullar Ağustos ayından itibaren açılmış, bu dönemde vaka sayılarında bir miktar artış yaşanmış; ancak bu oran Aralık ayına kadar sabit şekilde devam etmişti. Bu artışın okulların açılmasıyla doğrudan bağlantılı olup olmadığı kesin olarak bilinmemekle birlikte, uzmanlar, okulların açılmasının toplumda bir hareketliliğe neden olduğunu, dolaşımın arttığını, bundan dolayı da vaka sayılarında artış olabileceğini düşünüyorlar. Bu verilere göre okulların açık olmasının vaka sayılarındaki artışa bariz bir etki yapmadığı düşünülüyor. St. Andrews Üniversitesi'nde bulaşıcı hastalıklar uzmanı olan Müge Çevik bu veriyi şu şekilde yorumluyor;

Yeni varyanttan önce, ilkokulların toplum yayılmasına çok az katkıda bulunduğunu biliyoruz.

Yeni Varyant, Okullardaki Tehlikeyi Artırıyor Mu?

Yeni varyant, ilk olarak Birleşik Krallık'ta ortaya çıktı ve ilk raporlar, çocuklarda da yüksek enfeksiyon oranlarının varlığını gösterdi. Bu durum tedirginlik yaratmış olsa da hemen ardından gelen veriler, yeni koronavirüs varyantından enfekte olanların yaş dağılımının önceki varyanta benzediğini; on üç yaş altındaki çocuklarda, gençlere veya yetişkinlere göre daha az sayıda vaka teşhis edildiğini bizlere gösterdi. Dolayısıyla yeni varyant okulların kapanmasında etkili olmuş gibi görünüyor.

Hollanda'da ilk vaka, 2020 Kasım ayının sonlarında Willibrord Okulunda görüldü ve enfeksiyon hızla yayılım gösterdi. Rotterdam'daki bölge sağlık departmanında çalışan doktor Ewout Fanoy, 4 ila 12 yaş arasındaki öğrencilerin bulunduğu okulda Aralık ayındaki vaka artışlarının dikkatlerini çektiğini belirtiyor ve sözlerine ekliyor:

Bu Reklamı Kapat

Küçük çocuklar arasındaki enfekte olma hızı karşısında şaşkına döndük.

Hollanda'daki ilk vaka pek önemsenmese de 1 aylık sürede enfeksiyonlarda %15'lik artış yaşandı. Bu vakalar yeni koronavirüs varyantı kaynaklıydı. Buna rağmen Hollanda'da çocuklar okula tam zamanlı devam ettiler ve ilkokullarda maske kullanılması tavsiye edilmedi. Aralık ayının ortasına gelindiğinde ise Hollanda daha kapsamlı bir kapatmanın parçası olarak tüm okulları kapattı. Fanoy, o zamana kadar öğrencilerin %40'ının ve Willibrord'daki personelin neredeyse yarısının solunum semptomları olduğunu bildirdi. Vakalar tüm binayı sarmıştı ve başka bir okula da sıçramıştı. Aralık ayı sonlarında, enfekte olmuş bir Willibrord öğretmeni hayatını kaybetti; ancak yetkililer öğretmenin COVID-19 komplikasyonlarından öldüğünü düşünmüyorlardı. Erasmus Tıp Merkezi'nde görevli halk sağlığı uzmanı Janko van Beek ise vakaların %80'inden fazlasının öğrencilerin büyükanne ve büyükbabaları da dahil olmak üzere okulla bağlantılı olduğunu düşünüyordu.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Almanya'da ise kısıtlamalara Kasım ayında başlamasına rağmen okulları açık tutmak için her türlü çabayı sarf etti. Ancak yeni varyantın yayılmasında duyulan endişeden dolayı okulların Ocak ayı sonuna kadar kapalı tutulacağını açıkladı. Diğer bir Avrupa ülkesi İtalya, ilkokulları açmış olmasına rağmen liselerde eğitimi kısıtlı olarak başlatmıştı; ancak yeni varyantın etkisiyle daha fazla kısıtlamalara gitti. Amerika Birleşik Devletleri'nde ise yeni koronavürüs varyantı yalnızca birkaç eyalette tespit edildi, ancak hızlı bir şekilde yayılması ve Mart ayına kadar enfeksiyonların başlıca kaynağı haline gelmesi bekleniyor. Toplum yönetilemez seviyelere yükselirse çoğu eyaletteki artış göz önüne alındığında ilkokullar bile kapanmaya zorlanabilir.

Öte yandan, Duke Üniversitesi'nden bir çocuk doktoru olan Kanecia Zimmerman, Hollanda'nın kötü deneyimine rağmen, sıkı önlemlerle okulların düşük riskli kalabileceği konusunda umutlu. Kendisi ve meslektaşları, bulaşmanın çok yüksek olduğu topluluklarda bile sıkı maske uygulamaları ve küçük sınıflarda (çocukların haftada 2 gün yüz yüze gelmesiyle) okul salgınlarını koruyabileceğini düşünüyorlar.

Sonuç olarak yeni koronavirüs varyantına dair elde edilecek veriler ilerleyen zamanlarda daha net bir yol izlememizi sağlayacaktır Ancak bugün elimizde olan veriler, okulların yeni koronavirüs varyantı konusunda tedbirli olmaları gerektiğini gösteriyor.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Üzücü! 6
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Tebrikler! 2
 • Korkutucu! 2
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Umut Verici! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ECDC. Covid-19 In Children And The Role Of School Settings In Transmission - First Update. Alındığı Tarih: 19 Ocak 2021. Alındığı Yer: ECDC | Arşiv Bağlantısı
 • J. Gallagher. Coronavirus: Impact Of New Variant On Children Investigated. (22 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 19 Ocak 2021. Alındığı Yer: BBC News | Arşiv Bağlantısı
 • G. Vogel. School Risk Calculations Scrambled By Fast-Spreading Virus Strains. (15 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 19 Ocak 2021. Alındığı Yer: Science | Arşiv Bağlantısı
 • A. Mandavilli. What Does A More Contagious Virus Mean For Schools?. (14 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 19 Ocak 2021. Alındığı Yer: The New York Times | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/01/2022 04:40:41 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9997

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sinir Hücresi
Güneş
Örümcek
Tespit
Hamilelik
Salgın
Konuşma
Modern
Karar
Sinir
Eğilim
Oyun Teorisi
Uzay Görevleri
Kitap
Pandemik
Filogenetik
Plastik
Bilim İnsanı
Atmosfer
Dalga
Astrofotoğrafçılık
Çalışma
Görme
Biliş
Evrim Teorisi
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et