Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Yeni Koronavürüs Varyantı Okulların Riskini Arttırıyor mu?

Hızla Yayılan Yeni Koronavirüs Varyantı Okullardaki Riski Artırıyor Mu?

Yeni Koronavürüs Varyantı Okulların Riskini Arttırıyor mu? Wired
4 dakika
5,545
Özet
Tüm Reklamları Kapat

Birçok ülke pandemi sürecinde kapanan okullarını Ağustos ayından itibaren açmaya başladı. Mevcut COVID-19 koşullarında bu durum gerçekleşse de yeni koronavirüs varyantının ortaya çıkmasıyla birlikte tedirginlik yeniden arttı. Yeni varyantın ortaya çıkmasından sonra, okulları açık tutma konusunda son ana kadar direnen ve uygulanan kısıtlamalara rağmen eğitime devam eden ülkeler de okullarını kapatmak zorunda kaldı. Çünkü veriler, çocuklardaki bulaşma hızının da gittikçe arttığını gösteriyordu. Bu bağlamda hükümetler daha fazla riski göze alamamış olacaklar ki okullarda tam kapanmaya kadar gittiler. Yeni varyantın bu yayılıma etkisi olduğu çok açık; fakat daha önce okullarda durum nasıldı? Yeni varyant, okulların tekrar açılmasını geciktirecek mi?

Yeni Varyanttan Önce Okullardaki Durum Nasıldı?

Okulların kapalı tutulmasının birçok olumsuz etkisi mevcuttur. Bunların en önemlisi, yeni nesillere tam olarak eğitim verilememesi durumunda ileriki yıllarda doğabilecek kayıplardır. Bunun yanında daha küçük yaştaki öğrencilerin fiziksel aktivitelerden mahrum kalmaları halinde bazı olumsuzluklar yaşayacakları da bilimsel veriler ışığında biliniyordu. Diğer bir olumsuzluk ise ekonomik kayıplardır. Yani okulların kapalı tutulması sadece öğretmen, veli ve öğrenciyi değil, birçok meslek dalını da olumsuz etkileyecek, bundan ülke ekonomisi de payını alacaktır. Bu olumsuzlukları dikkate alan ülkeler, kurallara olabildiğince uyarak okulları 2020 yaz/sonbahar dönemlerinde kademeli veya tam olarak açmaya başlamıştı. Bu konuda bir risk/fayda analizini buradan okuyabilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi tarafından yayımlanan raporda 17 farklı ülkede okulların açılmasından sonra yaş gruplarına göre vaka sayıları yakından takip edildi. Bu veriler okulların açılmasından sonra vaka sayılarında bir artış olduğunu gösteriyordu. Peki bu artışın nedeni okulların açılması mıydı?

Yaşa göre Covid-19 dağılımı
Yaşa göre Covid-19 dağılımı
Ecdc

Birçok Avrupa ülkesinde okullar Ağustos ayından itibaren açılmış, bu dönemde vaka sayılarında bir miktar artış yaşanmış; ancak bu oran Aralık ayına kadar sabit şekilde devam etmişti. Bu artışın okulların açılmasıyla doğrudan bağlantılı olup olmadığı kesin olarak bilinmemekle birlikte, uzmanlar, okulların açılmasının toplumda bir hareketliliğe neden olduğunu, dolaşımın arttığını, bundan dolayı da vaka sayılarında artış olabileceğini düşünüyorlar. Bu verilere göre okulların açık olmasının vaka sayılarındaki artışa bariz bir etki yapmadığı düşünülüyor. St. Andrews Üniversitesi'nde bulaşıcı hastalıklar uzmanı olan Müge Çevik bu veriyi şu şekilde yorumluyor;

Tüm Reklamları Kapat

Yeni varyanttan önce, ilkokulların toplum yayılmasına çok az katkıda bulunduğunu biliyoruz.

Yeni Varyant, Okullardaki Tehlikeyi Artırıyor Mu?

Yeni varyant, ilk olarak Birleşik Krallık'ta ortaya çıktı ve ilk raporlar, çocuklarda da yüksek enfeksiyon oranlarının varlığını gösterdi. Bu durum tedirginlik yaratmış olsa da hemen ardından gelen veriler, yeni koronavirüs varyantından enfekte olanların yaş dağılımının önceki varyanta benzediğini; on üç yaş altındaki çocuklarda, gençlere veya yetişkinlere göre daha az sayıda vaka teşhis edildiğini bizlere gösterdi. Dolayısıyla yeni varyant okulların kapanmasında etkili olmuş gibi görünüyor.

Hollanda'da ilk vaka, 2020 Kasım ayının sonlarında Willibrord Okulunda görüldü ve enfeksiyon hızla yayılım gösterdi. Rotterdam'daki bölge sağlık departmanında çalışan doktor Ewout Fanoy, 4 ila 12 yaş arasındaki öğrencilerin bulunduğu okulda Aralık ayındaki vaka artışlarının dikkatlerini çektiğini belirtiyor ve sözlerine ekliyor:

Küçük çocuklar arasındaki enfekte olma hızı karşısında şaşkına döndük.

Hollanda'daki ilk vaka pek önemsenmese de 1 aylık sürede enfeksiyonlarda %15'lik artış yaşandı. Bu vakalar yeni koronavirüs varyantı kaynaklıydı. Buna rağmen Hollanda'da çocuklar okula tam zamanlı devam ettiler ve ilkokullarda maske kullanılması tavsiye edilmedi. Aralık ayının ortasına gelindiğinde ise Hollanda daha kapsamlı bir kapatmanın parçası olarak tüm okulları kapattı. Fanoy, o zamana kadar öğrencilerin %40'ının ve Willibrord'daki personelin neredeyse yarısının solunum semptomları olduğunu bildirdi. Vakalar tüm binayı sarmıştı ve başka bir okula da sıçramıştı. Aralık ayı sonlarında, enfekte olmuş bir Willibrord öğretmeni hayatını kaybetti; ancak yetkililer öğretmenin COVID-19 komplikasyonlarından öldüğünü düşünmüyorlardı. Erasmus Tıp Merkezi'nde görevli halk sağlığı uzmanı Janko van Beek ise vakaların %80'inden fazlasının öğrencilerin büyükanne ve büyükbabaları da dahil olmak üzere okulla bağlantılı olduğunu düşünüyordu.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Almanya'da ise kısıtlamalara Kasım ayında başlamasına rağmen okulları açık tutmak için her türlü çabayı sarf etti. Ancak yeni varyantın yayılmasında duyulan endişeden dolayı okulların Ocak ayı sonuna kadar kapalı tutulacağını açıkladı. Diğer bir Avrupa ülkesi İtalya, ilkokulları açmış olmasına rağmen liselerde eğitimi kısıtlı olarak başlatmıştı; ancak yeni varyantın etkisiyle daha fazla kısıtlamalara gitti. Amerika Birleşik Devletleri'nde ise yeni koronavürüs varyantı yalnızca birkaç eyalette tespit edildi, ancak hızlı bir şekilde yayılması ve Mart ayına kadar enfeksiyonların başlıca kaynağı haline gelmesi bekleniyor. Toplum yönetilemez seviyelere yükselirse çoğu eyaletteki artış göz önüne alındığında ilkokullar bile kapanmaya zorlanabilir.

Öte yandan, Duke Üniversitesi'nden bir çocuk doktoru olan Kanecia Zimmerman, Hollanda'nın kötü deneyimine rağmen, sıkı önlemlerle okulların düşük riskli kalabileceği konusunda umutlu. Kendisi ve meslektaşları, bulaşmanın çok yüksek olduğu topluluklarda bile sıkı maske uygulamaları ve küçük sınıflarda (çocukların haftada 2 gün yüz yüze gelmesiyle) okul salgınlarını koruyabileceğini düşünüyorlar.

Sonuç olarak yeni koronavirüs varyantına dair elde edilecek veriler ilerleyen zamanlarda daha net bir yol izlememizi sağlayacaktır Ancak bugün elimizde olan veriler, okulların yeni koronavirüs varyantı konusunda tedbirli olmaları gerektiğini gösteriyor.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
11
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Üzücü! 6
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Tebrikler! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Korkutucu! 2
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Umut Verici! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ECDC. Covid-19 In Children And The Role Of School Settings In Transmission - First Update. Alındığı Tarih: 19 Ocak 2021. Alındığı Yer: ECDC | Arşiv Bağlantısı
 • J. Gallagher. Coronavirus: Impact Of New Variant On Children Investigated. (22 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 19 Ocak 2021. Alındığı Yer: BBC News | Arşiv Bağlantısı
 • G. Vogel. School Risk Calculations Scrambled By Fast-Spreading Virus Strains. (15 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 19 Ocak 2021. Alındığı Yer: Science | Arşiv Bağlantısı
 • A. Mandavilli. What Does A More Contagious Virus Mean For Schools?. (14 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 19 Ocak 2021. Alındığı Yer: The New York Times | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/09/2023 01:04:23 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9997

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Uygulama
Böcek
Coronavirus
Hava
Evrim Kuramı
Kimyasal
Gezegen
Tıp
Maske
Hominid
Mavi
Nükleik Asit
Arkeoloji
Astrobiyoloji
Diş
Adaptasyon
Isı
Kanser Tedavisi
Kuyruksuz Maymun
Mucize
Stres
Meteor
Saç
Kafatası
Canlılık
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Evinizde Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (CERN) İnşa Edin!
Evinizde Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (CERN) İnşa Edin!
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
BEST OF EVRİM AĞACI SHORTS 2022 🎉
BEST OF EVRİM AĞACI SHORTS 2022 🎉
Şeker İnsanı Hiperaktif Yapar mı?
Şeker İnsanı Hiperaktif Yapar mı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Ağacı, et al. Yeni Koronavürüs Varyantı Okulların Riskini Arttırıyor mu?. (23 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 27 Eylül 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9997
Ağacı, E., Göçmen, A. (2021, January 23). Yeni Koronavürüs Varyantı Okulların Riskini Arttırıyor mu?. Evrim Ağacı. Retrieved September 27, 2023. from https://evrimagaci.org/s/9997
E. Ağacı, et al. “Yeni Koronavürüs Varyantı Okulların Riskini Arttırıyor mu?.” Edited by Aylin Göçmen. Evrim Ağacı, 23 Jan. 2021, https://evrimagaci.org/s/9997.
Ağacı, Evrim. Göçmen, Aylin. “Yeni Koronavürüs Varyantı Okulların Riskini Arttırıyor mu?.” Edited by Aylin Göçmen. Evrim Ağacı, January 23, 2021. https://evrimagaci.org/s/9997.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close