Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı

Yeni Bir Algoritma, İnsanların ve Yakın Kuzenlerinin En Başından Beri ve Sıkça Çiftleştiklerini Gösteriyor!

Yeni Bir Algoritma, İnsanların ve Yakın Kuzenlerinin En Başından Beri ve Sıkça Çiftleştiklerini Gösteriyor!
Yazar Heritage Daily Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
2 dakika
15,668 Okunma Sayısı
Notlarım

Bu haber 5 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Antik genomlar üzerinde yapılan yeni analizler, insan soy ağacındaki farklı şubelerin birçok kez birbirleriyle melezlendiğini ve insanların arkaik ve henüz bilmediğimiz bir atadan daha DNA taşıdığını gösteriyor. Cornell Üniversitesi’nden Melissa Hubisz ile Amy Williams ve Cold Spring Harbor Laboratuvarı’ndan Adam Siepel, bu bulguları PLOS Genetics’te yayınlanan bir çalışmada bildirdiler.[1]

Yaklaşık 50.000 yıl önce, bir grup insan Afrika’dan göç etti ve Avrasya’da Neandertaller ile melezleşti. Ancak eski insan atalarımızın ve onların akrabalarının DNA’larını değiş tokuş ettiği tek sefer, bu değildi. Neandertallerden ve daha az bilinen eski bir grup olan Denisovanlardan gelen bu genomların sıralanması, melezleşme olaylarına ve eski insan popülasyonlarının hareketlerine ilişkin birçok yeni bilgiye ışık tuttu.

Bu yeni makalede araştırmacılar, gen akışı günümüzden binlerce yıl önce gerçekleşmiş ve bilinmeyen bir kökenden gelse de; diğer türlerden gelen bu DNA bölümlerini analiz edebilen ve tanımlayabilen bir algoritma geliştirdiler.

Bu algoritmayı 2 Neandertal, 1 Denisovan ve 2 Afrika insanının genomlarına bakmak için kullandılar. Araştırmacılar, Neandertal genomunun %3’lük kısmının eski insanlardan geldiğine dair kanıt buldular ve bu melezleşmenin 200.000 ila 300.000 yıl önce meydana geldiği tahmininde bulundular. Dahası Denisovan genomunun %1’lik kısmı muhtemelen bilinmeyen ve daha uzak bir akrabadan -ki bu muhtemelen Homo erectus’tur- ve yaklaşık %15’i “süper-arkaik” bölgelerinden bugün yaşayan modern insanlara aktarılmış olabilir.

ARGweaver-D kullanılarak yapılmış bir popülasyon modeli
ARGweaver-D kullanılarak yapılmış bir popülasyon modeli
PLOS Genetics

Bu yeni bulgular, eski insanlar ve onların akrabaları arasında olan daha önceki gen akış vakalarını destekliyor ve ayrıca melezleşmenin de yeni örneklerine işaret ediyor. Bu vakaların sayısı göz önüne alındığında, araştırmacılar bu değişimin muhtemelen iki gurup her ne zaman, zaman ve mekan olarak birbirleriyle bir araya geldiler ise bu genetik takasın da o zaman gerçekleşmiş olabileceğini söylüyorlar.

İki popülasyon ve tek göç bandı modeli altında "örme" (İng: "threading") işlemine bir örnek
İki popülasyon ve tek göç bandı modeli altında "örme" (İng: "threading") işlemine bir örnek
PLOS Genetics

Yeni algoritmaları, günümüzden binlerce yıl önce meydana gelmiş olan ve mevcut bir avuç eski genomunun gen akışındaki ufacık kalıntıların tanımlanmasındaki zorlu sorunu çözüyor. Bu algoritma ayrıca kurtlar ve köpekler gibi melezleşmenin meydana geldiği diğer türlerdeki gen akışını incelemek için de faydalı olabilir. Yazar Adam Siepel bu konu hakkında şöyle diyor:

Bu çalışma hakkında heyecan verici olduğunu düşündüğüm şey, hem modern insanlardan hem de arkaik homininlerden gelen bir yığın dizinin tam evrimsel tarihini birlikte yeniden inşa ederek insanlık tarihi hakkında derinlemesine neler öğrenebileceğinizi göstermesidir. Melissa’nın geliştirdiği ARGweaver-D algoritması daha önce gördüğüm diğer hesaplama yöntemlerinden çok daha geriye gidebiliyor. Özellikle eski dönemlerdeki introgresyonu keşfetmek için muhteşem görünüyor.
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 14
 • Merak Uyandırıcı! 10
 • Umut Verici! 3
 • Muhteşem! 2
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • İnanılmaz 2
 • Güldürdü 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Heritage Daily | Arşiv Bağlantısı
 • ^ M. J. Hubisz, et al. (2020). Mapping Gene Flow Between Ancient Hominins Through Demography-Aware Inference Of The Ancestral Recombination Graph. PLOS Genetics, sf: e1008895. doi: 10.1371/journal.pgen.1008895. | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/02/2021 16:27:04 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9215

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Güncel
Karma
Agora
Odontoloji
Bilim İnsanı
Yaşlılık
Sürüngen
Evrimsel Tarih
Cinsel Seçilim
Biyografi
Konuşma
Güve
Vegan
Yapay Zeka
Hastalık Kataloğu
Okyanus
Kalıtım
Küresel Isınma
Abiyogenez
Sanat
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Deniz
Yıl
Etoloji
Biyoloji
Şempanze
Zehirli Mantar
Böcek Bilimi
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Soru Sor
Not Ekle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimin en nihai amacı; en az sayıda hipotez ve varsayımla, mantıksal çıkarımlardan gelen en fazla sayıda deneysel gerçeği kapsamaktır.”
Albert Einstein
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku