Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Yaban Arıları Küçülüyor ve Bunun Nedeni İklim Değişikliği Olabilir!

Yaban Arıları Küçülüyor ve Bunun Nedeni İklim Değişikliği Olabilir! The Connexion
Yaban arısı
2 dakika
1,879
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 3 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Bazı siyah ve sarı çizgili piknik ziyaretçileri (yaban arıları), atalarının bir asır önce sahip olduğu vücut büyüklüklerine göre daha küçük olabilirler. İklim değişikliğinin neden olduğu sıcaklıklardan dolayı devam eden küresel ısınmadaki artışın bir sonucu olarak, en az bir yaygın yaban arısı türü küçülüyor gibi görünüyor.

Isınmaya bağlı küçülme, omurgalılarda antilop ve serçeler gibi türlerde halihazırda belgelenmiştir ve bu durum, ısıdan kaynaklanan stres veya yiyecek bulunabilirliğindeki değişikliklerden, hatta vücut büyüklüğü ile ısının tutulması arasındaki ilişkiden kaynaklanıyor olabilir. Ancak iklim değişikliğinin böceklerdeki vücut büyüklüğü üzerindeki etkisi tam olarak anlaşılamamıştır.

İspanya, Castilla - La Mancha Üniversitesinde bir böcekbilimci olan Carlo Polidori ve meslektaşları, Madrid Ulusal Doğa Bilimleri Müzesinde onlarca yıllık böcek örneklerine rastladıklarında, böceklerin vücutlarının zaman içerisinde nasıl değiştiğini gözlemleme fırsatı buldular. Ekip, müze koleksiyonlarında 200'den fazla ağaç eşek arısının (Dolichovespula sylvestris) vücut boyunu, baş genişliğini ve kanat boyunu ölçtü. Ölçtükleri örnekler, İber Yarımadası'ndaki çeşitli yerlerden geldi ve bu örneklerden bazıları 1904 yılına kadar uzanıyordu.

Tüm Reklamları Kapat

Gözlemleri sonucunda yaban arılarının zamanla küçüldüğünü gördüler. Verilerini İberya iklim kayıtlarıyla karşılaştırarak, boyuttaki bu küçülmenin artan sıcaklıklarla ilişkili olduğunu buldular. Ekip, gözlemin nedenselliği konusunda emin olamasa da böceklerdeki bu tür küçülme, daha yüksek sıcaklıklarda hızlanan ve daha küçük yetişkinler üretme olasılığı içeren erken gelişimlerine bağlı olabilir.

Daha Küçük Kanatlar!

Bir başka çalışma, yaban arıları gibi diğer böceklerinde iklim değişikliğine bağlı olarak küçüldüklerini ortaya çıkardı. Bu, sosyal yani koloni halinde olan canlı türlerinde böyle bir etkiyi gösteren ilk çalışma. Bu tür sosyal (koloni şeklinde olan) böcekler, kovanlarının sıcaklıkları üzerinde gelişmiş bir kontrole sahiptirler; ancak buna rağmen sonuçlar bu türlerin bile iklim değişikliğine karşı duyarlı olabileceklerini göstermektedir. Polidori şöyle söylüyor:

Vücut boyutunun küçülmesinin yeni (ve gelecekteki) böcekler üzerinde bazı olumsuz etkileri olması muhtemeldir. Örneğin, daha küçük yaban arıları, geçmişteki eşek arıları ile karşılaştırıldığında yalnızca daha küçük boyuttaki av türlerini avlayabilirler.

İşin garibi, arıların kanatları vücutlarının geri kalanından daha hızlı küçülüyor. Buna bağlı olarak, Polidori'ye göre, eğer kanat şeklinde değişiklikler de meydana gelmiyorsa, modern yaban arısı uçuş esnasında daha az çevik ve daha az hızlı olacaktır. Ottawa Üniversitesinden Jessica Forrest, sıcaklıklardan ziyade çevresel faktörlerin yaban arısı boyunun küçülmesi üzerinde direkt bir etkisinin olabileceğini ifade ederek şöyle diyor:

Eşek arılarının yedikleri av böcekleri ortalama bir oranla küçülüyorsa, bu durumda eşek arıları da geçen yüzyılda daha küçük bir vücut boyutuna evrimleşmiş olabilir.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
30
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 13
 • Tebrikler! 7
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • Bilim Budur! 4
 • Muhteşem! 3
 • Korkutucu! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Umut Verici! 1
 • Üzücü! 1
 • Güldürdü 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: New Scientist | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/05/2024 22:21:16 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9512

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Kan
Samanyolu Galaksisi
Hastalık Kontrolü
Film
Patlama
Kedi
Nötron Yıldızı
Embriyo
Kişilik
Bilinç
Demir
Tohum
Biyokimya
Bellek
Taklit
Dağılım
Bakteriler
Sinaps
Semptom
Uygulama
Oyun Teorisi
Dinozorlar
Goril
Sahte
Şeker
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
J. Buehler, et al. Yaban Arıları Küçülüyor ve Bunun Nedeni İklim Değişikliği Olabilir!. (10 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 24 Mayıs 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9512
Buehler, J., Özerdem, Ö., Özdil, A. Ş. (2020, November 10). Yaban Arıları Küçülüyor ve Bunun Nedeni İklim Değişikliği Olabilir!. Evrim Ağacı. Retrieved May 24, 2024. from https://evrimagaci.org/s/9512
J. Buehler, et al. “Yaban Arıları Küçülüyor ve Bunun Nedeni İklim Değişikliği Olabilir!.” Edited by Ayşegül Şenyiğit Özdil. Translated by Özge Özerdem, Evrim Ağacı, 10 Nov. 2020, https://evrimagaci.org/s/9512.
Buehler, Jake. Özerdem, Özge. Özdil, Ayşegül Şenyiğit. “Yaban Arıları Küçülüyor ve Bunun Nedeni İklim Değişikliği Olabilir!.” Edited by Ayşegül Şenyiğit Özdil. Translated by Özge Özerdem. Evrim Ağacı, November 10, 2020. https://evrimagaci.org/s/9512.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close