Paylaşım Yap

Kırmızı Dudaklı Yarasabalığı, Doğal Seçilim ve Cinsel Seçilimin Etkilerinin Harika Bir Birleşimi!

Kırmızı Dudaklı Yarasabalığı, Doğal Seçilim ve Cinsel Seçilimin Etkilerinin Harika Bir Birleşimi!
2 dakika
3,505
Tüm Reklamları Kapat

Kırmızı Dudaklı Yarasabalığı (Ogcocephalus darwini) ismiyle bilinen bu acayip görünüşlü canlı, Darwin'e Evrim Kuramı hakkında ciddi miktarda ilham veren Galapagos Adaları'nda, 30 metreden daha derin sularda bulunmaktadır.[1] Ayrıca Peru açıklarında da rastlanmıştır. Türü meşhur eden özelliği, ilk bakışta göze çarpan kıpkırmızı "dudak" yapısıdır. 

Ancak onları ilginç kılan özellikleri bu değildir. Tür, aynı zamanda evrimsel sürece yönelik çok ilginç bir özelliği daha barındırmaktadır: Deniz tabanında yüzgeçleri kullanarak yürüme! Yarasabalıkları, bir balıktan beklenecek olanın aksine, yüzme konusunda oldukça başarısızdırlar ve yüzmeye yönelik birçok özellikleri körelmiştir. Pektoral yüzgeçleri su tabanında yürüyecek şekilde özelleşmiştir; bu nedenle bu yapıları "yüzgeç" olarak kullanmakta pek iyi değildirler.

Deniz tabanında yürüyen bu ilginç görünümlü canlı, diğer küçük balıklar ve omurgasızlarla (ıstakozlar, yengeçler, solucanlar ve yumuşakçalarla) beslenirler.[2] Bunu yapmalarını kolaylaştıran bir unsur, ters gölgelendirme adı verilen bir kamuflaj özelliğidir. Yukarıdan bakıldığında deniz tabanı ile aynı renkte sırta sahip olan bu balıkları görmek çok zordur. Aşağıdan bakıldığındaysa, karınları ile suyun yüzeyinin rengi oldukça uyumludur. Bu nedenle hem avcıları onu görmekte zorlanır, hem de avları... Tıpkı köpekbalıklarında olduğu gibi.

Tüm Reklamları Kapat

Oldukça yakın zamanda keşfedilmiş tür hakkındaki araştırmalar halen sürmektedir ve 40 santimetre büyüklüğe erişebilen bu ilginç balık türü hakkında öğreneceğimiz çok şey var. Fakat kırmızı dudak yapısının, yumuşak bir dokuya sahip olduğunu biliyoruz. Biyologlar, kırmızı dudak yapısının çiftleşme konusunda avantaj sağladığı ve cinsel seçilim sebebiyle evrimleştiğini düşünüyorlar. Özellikle de tek bir ortamda toplanarak eşleriyle çiftleşen bu balıkların, daha kaliteli bireyleri ayırt etmek için bu dudak parlaklığından faydalandığı düşünülüyor.[2]

Şu anda türün soyunu riske atan en büyük tehdit unsuru, avcılardan ziyade, deniz sıcaklıklarının küresel ısınmaya bağlı olarak artıyor olması. Buna bağlı olarak av miktarı azalıyor ve yeterince beslenemeyen balıklar, açlık nedeniyle ölüyorlar.[3]

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
13
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 7
 • Üzücü! 5
 • Tebrikler! 4
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Muhteşem! 1
 • Güldürdü 1
 • Umut Verici! 1
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/04/2024 00:07:52 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1035

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Kontrol
Uydu
Analiz
Ornitoloji
Newton
Yakınsak Evrim
Oyun
Stres
Sağlık Personeli
Göğüs
Doğa Olayları
Nöronlar
Renk
Hastalık Kataloğu
Biyoçeşitlilik
Ölçüm
Komplo
Bağırsak
Sosyal Mesafelendirme
Evrimleşme
Çin
Yörünge
Sıvı
Radyasyon
Diyabet
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Kırmızı Dudaklı Yarasabalığı, Doğal Seçilim ve Cinsel Seçilimin Etkilerinin Harika Bir Birleşimi!. (3 Mart 2013). Alındığı Tarih: 22 Nisan 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/1035
Bakırcı, Ç. M. (2013, March 03). Kırmızı Dudaklı Yarasabalığı, Doğal Seçilim ve Cinsel Seçilimin Etkilerinin Harika Bir Birleşimi!. Evrim Ağacı. Retrieved April 22, 2024. from https://evrimagaci.org/s/1035
Ç. M. Bakırcı. “Kırmızı Dudaklı Yarasabalığı, Doğal Seçilim ve Cinsel Seçilimin Etkilerinin Harika Bir Birleşimi!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 03 Mar. 2013, https://evrimagaci.org/s/1035.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Kırmızı Dudaklı Yarasabalığı, Doğal Seçilim ve Cinsel Seçilimin Etkilerinin Harika Bir Birleşimi!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, March 03, 2013. https://evrimagaci.org/s/1035.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close